Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

lcdout $FE,$80 Devamı nedir?

Başlatan einstain90, 17 Şubat 2008, 16:40:57

einstain90

Arkadaşlar lcdout $FE,$80 komutuyla birinci satırın birinci sütununa yazı yazdıra biliyorum ama bu en fazla lcdout $FE,$89 oluyor 9. satırdan sonra lcdout $FE,$90 çalışmıyor. Acaba bunun devamı ne örn 14. satıra nasıl yazı yazabilirim.Boşluk demeyin o diğer satırları siliniyor:)
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

mcan

Ne yaptığını incelemedim fakat $89 ,  $FE bakarak 16 lı sayı siteminde bir sayı ve 89, 9 a denk geliyorsa 90 bir sonrakine denk gelmez  $8A bir sonrakidir,bunu gözden kaçırmış olabilirmisin bir kontrolediver.

einstain90

Peki bunu harf olarak değilde sadece sayı ile yapma imkanı yokmu mesela 2 . satırda LCDOUT 254,195,"bik" kullanıla biliyor. 1 satırdada mesela LCDOUT 64,195,"bik" olamazmı.Lcd de vumetre yapamaya çalışıyorum 2. satırı çok rahat yaptım şimdi 1. satıra yapmaya çalılşıyorum.Ama eğer $8a ibi bir değer olursa program uzuyacak.

tyildizak

Uzamaz, sonuçta aynı sayı, ha desimal yazmışsın, ha hex, derleyici için farketmez.

einstain90

Sen yanlış anladın dü sayı olunca for döngüsü ile işi 3 satırda hallede biliyorsun ama string değerler değişkene atılamadığı için for döngüsü yerine teker teker bütün sayıları için if kullanmam gerekecek. :DAma zaten sorunuda hallettim.:D

Veli B.

Burada string nerede. Adresleme icin Tyildizak' inda belirttigi gibi, ister hex kullan, ister dec, ister de bin. Senin elmayi hangi dilde anlattigin onemli değil, ozunde ayni elmayi isaret ediyorsun. Elma elmadir.