ufo tarzı uçak makinalar

Başlatan serdararikan, 17 Şubat 2008, 21:15:11

THeKiNG

biri yaptı mı diye çok merak ediyodum. Lise 3. sınıfken benim aklıma gelmişti. Tasarlamıştım ama maddi destek bulamadığım için yapamamıştım yapmış adamlar ya içim bi tuhaf oldu  :)

mustafacan

gyro yu bundan 7 yıl önce bir arkadaşa ihtiyaç oldu.  amerikadan 800 dolara buldu ancak amcamlar arkadaşın seceresini istediler. nerde kullanacaksın. kimsin nerdesin ne yer ne içersin. vs. vs.
2. alternatif herzamanki gibi çinden buldu bişey sormadılar ama 3000 dolar para istemişlerdi.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

askuzucu

Güdümlü füzelerin Güdüm sisteminde de  Gyro kullanılır.Sormaları gayet normal.
Uçan Model nesnelerde kullanılan gyrolar daha basit olmalı.Bunlar sonuçta sadece dengede kullanılacaklar...

gallavi

DemirHan=gallavi;

muhittin_kaplan

evet arkadaşlar :D
Bir Bebeğim Oldu. Bu cihazdan istiyorlar.
yaklaşık 6 ayımız ve 1 programcı (ben),Bir elktronikci 1 makinacı 1 RC uçak ve Helikopter Uzmanı (bröveli) ve birde çaycımız bolca alet edevat ve yer var.
yapacağımız bu microdrone da kullanılan tüm mlz. ler Ülkemizde üretilecek. Yazılımı Yerli Olacak. GPS bilgileri ile Video Gönderebilecek. İstediğim Koordinat ve irtifaya Otomatik gidebilecek. Tek kişi kumanda edebilecek ve taşıyabilecek (tüm gerekli techizatı). en az 30 dk havada kalabilecek.
ne dersiniz yapabilirmiz :)

SpeedyX

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Temmuz 2010, 00:08:30
evet arkadaşlar :D
Bir Bebeğim Oldu. Bu cihazdan istiyorlar.
yaklaşık 6 ayımız ve 1 programcı (ben),Bir elktronikci 1 makinacı 1 RC uçak ve Helikopter Uzmanı (bröveli) ve birde çaycımız bolca alet edevat ve yer var.
yapacağımız bu microdrone da kullanılan tüm mlz. ler Ülkemizde üretilecek. Yazılımı Yerli Olacak. GPS bilgileri ile Video Gönderebilecek. İstediğim Koordinat ve irtifaya Otomatik gidebilecek. Tek kişi kumanda edebilecek ve taşıyabilecek (tüm gerekli techizatı). en az 30 dk havada kalabilecek.
ne dersiniz yapabilirmiz :)
TV de iki türk mühendisin israilden alınan insansız uçak benzeri hava aracı tasarımına başlayacaklarını görmüştüm, bunlar siz olabilir misiniz? :)

muhittin_kaplan

iki türk mühendis biz olamayız. biz daha kalabalık ve mühendis değiliz. döveriz onları :D
Sayın Mod arkadaşlar Konuyu Başka Bir Başlık Altına Açsam Nasıl Olur.

SpeedyX

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Temmuz 2010, 16:44:33
iki türk mühendis biz olamayız. biz daha kalabalık ve mühendis değiliz. döveriz onları :D
Peki bu iş için mi yoksa hobi mi?

muhittin_kaplan

Yok Hocam Hobi Değil. Ek İş :(

eLectronbLue

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Temmuz 2010, 17:39:01
Yok Hocam Hobi Değil. Ek İş :(

Başarırsınız hocam. Hiçbir zorluğu yok. Sadece hızlı ve pratik hareket etmelisiniz. Düzenli deney istiyor. Bu sistemin herşeyini burada üretebilirseniz . Bir model uçak aşığı ve kullanıcısı olarak çok mutlu olur gurur duyarım.  Malzemelerin  ( gps, gyro, motorlar, ESC  vb..) satın almayı mı düşünüyorsunuz ? Mesela ESC kısmı burada üretilip programlanabiliyor ama GPS alıcısı ve gyro  gibi aygıtlar sanırım yurt dışından satın alınacak. Bunun dışında ana motorlar ve kanat servoları gibi elemanları da kendiniz üretmeyi düşünüyor musunuz ?

@speedyx

Günlerdir televizyonlarda çeşitli türk yapımı insansız hava araçları görüyorum. Sanırım 2  firma ilk prototipleri üretti. Mesela Baykar Makina gerçekten heronlara taş çıkaracak bir model geliştirmiş ve test uçuşlarını başarıyla tamamlamış. Onun haricinde helikopter benzeri bir IHA'sı daha var.

Yine ismini bilmediğim bir firma, ufak model uçak büyüklüğünde bir prototip hazırlmış, onlar da haberlere çıkmışlardı. Hangi uçak kime ait kafam iyice karıştı  :D

muhittin_kaplan

Hocam Anlatayım. Şu an Mevcut Paller Gyro+AccMeter,Gps bunlarla deneylere başladım. ilk etepta bunlarla alışveriş vs işlemlerini halledeceğim. Bu arada diğer arkadaşlar Motor ve Pilleri halledecekler. Gövdedi plastik yapmayı düşünüyoruz. Yapacağımız Sistem Eğer Türkiyede Bulunuyorsa Alım , Bulunmuyorsa yapım şeklinde olacak.
İnşallah Aksi Bir Duurm Olmazsa Projenin Başından Sonuna Durabilirsem Çok güzel bir çalışma olacağı umudundayım. Allahım Utandırmasın..

eLectronbLue

Dış cephe için kapron, polystiren veya depron malzemelerini araştırmanızı tavsiye ederim.Dayanıklı ve hafiftirler.

SpeedyX

Alıntı yapılan: eLectronbLue - 02 Temmuz 2010, 21:14:41Günlerdir televizyonlarda çeşitli türk yapımı insansız hava araçları görüyorum. Sanırım 2  firma ilk prototipleri üretti. Mesela Baykar Makina gerçekten heronlara taş çıkaracak bir model geliştirmiş ve test uçuşlarını başarıyla tamamlamış. Onun haricinde helikopter benzeri bir IHA'sı daha var.
Yine ismini bilmediğim bir firma, ufak model uçak büyüklüğünde bir prototip hazırlmış, onlar da haberlere çıkmışlardı. Hangi uçak kime ait kafam iyice karıştı  :D
Bundan 8 ay öncesi Türkiye'ye dönmeye karar verdiğim zamanlarda internette tesadüfen yanlış hatırlamıyorsam sinoplu bir firma böyle bir uçak yaptıklarını ve aselsana sattıklarını açıklamıştı, internette gazetelerden birinin sitesinde yada yine picproje de okudum. Bunun üzerine o firmanın sitesinden e-mail adresi bularak birkaç soru sordum. Gerçekten siz mi yaptınız, nasıl bir ortamınız var vs vs..
Gelen cevapta, tüm sistemi (sanırım) italyadan aldıklarını, onların sadece saç kalıp işiyle uğraştıkları yazıyordu.
Bir de o uçakları yapmış olan firmalardan birinde sanırım Tarık adlı ARM öğrenmeye çok meraklı bir arkadaş çalışıyor :) Çünkü ~1 yıl önce ondan öyle birşey duymuştum.

1,5 yıl önce biz de bir arkadaşımla 4 pervaneli bir quadrotor ile uğraştık. Tembellikten olsa gerek tüm şemayı çizmiş ve malzemeleri edinmiş olmamıza rağmen, nedense üşenip yazılımı tamamlamadık, sonrada öyle kaldı, araya başka meseleler girdi. Motorları ve carbon fiber gövdeyi almanyadan almıştık. Gyro, accelerometer ı finlandiyadan getirmiştim ve diğer chipleri bulgaristanda bulduk. CPLD ile ufak bir video kaydedicisi bile yapmıştım. Sadece ESC leri Türkiyede THY den almıştık. Ozamanlar anladığım kadarıyla Türkiye de bununla ilgili hiç birşey yoktu.

muhittin_kaplan

ilk etapta
işlemesi kolay hafif mlz çalışacağız.