4 displayli saatte tarama süreleri ne olması gerekiyor...

Başlatan remzi, 17 Şubat 2008, 21:31:34

remzi

4 displayli bir saatte displeyin birinin yanık ve sönük kalma süreleri en ideal ne kadardır. Ben yaptım biraz sönük yandı ama titremeden eser yok.

yanık kalma süresi 500µsn
sönük kalma süresi 80µsn. Daha önce bu konuyla ilgilenmiş arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. iyi çalışmalar...

CaFFeiNe

saniyede ~430Hz tarama yapmışsın

1/0.00058/4

90-100Hz bile gayet yeterli olur bence

remzi

Daha önceden tecrüben olduysa süre olarak vermende sakınca olurmu?...

Ziya

dijitlerin yanık kalma süreleri her bir dijit için 4-7 ms arası yeterlidir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

d_yol

Bende PIC ile saat yapıyorum.
Buraya bakabilirsin:
http://www.fizikportali.com/forum/index.php?topic=1111.msg1666
ICL7219 datasheet de bak. Oradada anlatılmış.

lojikmemo1

süre mükün olduğunca uzul olmalı 85Hz civar iyi olur. Sürenin ne kadar kısa olacağı konusunda bir sınır vardır bu sınırı led'in ışıma eğrisi verir.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Erol YILMAZ

Yaptığım tarama yöntemi kullanan Ledli sistemlerde;

70 Hz de "düzgün çalışabilir",
100 Hz de "mükemmel görünümlü" displayler elde ettim.

60 Hz in altı ise "çamurumsu sonuçlar" vermeye başlıyor.

remzi

Yanık kalma ile sönük kalma oranı ne olmalıdır. 5ms yakarsam kaç ms sönük kalırsa ideal olur...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "remzi"Yanık kalma ile sönük kalma oranı ne olmalıdır. 5ms yakarsam kaç ms sönük kalırsa ideal olur...

1. yanacak, bekleyip söndüreceksin, hemen ardindan 2. yanacak !
Duty cycle 4 displayli saatte (1/4) * 100 = %25 olmalı
Max parlaklığı bu şekilde elde edersin,

Azaltmak istiyorsan parlaklığı, Duty cycle'i
%25 değil de %25 den daha az yaparsın.

remzi

Birinci display yandıktan sonra hiç bekleme yapmıyormusunuz. Doğrudan 2. displayimi yakıyorsunuz...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "remzi"Birinci display yandıktan sonra hiç bekleme yapmıyormusunuz. Doğrudan 2. displayimi yakıyorsunuz...

Evet :)
1. yanacak, bekleyip söndüreceksin, hemen ardindan 2. yanacak !

remzi

Gelen mesajlardan 100Hz in uygun olduğunu görüyorum. t=1/100 ise
t=10ms olur. Demekki tek display için 2.5ms yakmamız gerekiyor. Doğru değilmi.?

Birde 1.displayi söndürdükten sonraki bekleme süresi ne kadar olmalıdır. Mikrosaniyeler mertbesindemi yoksa milisaniyeye çıkmamız gerekiyormu?

Yanma ve sönük süre aralarında bir oran yokmudur?

Yoksa deneyerekmi bu oranı yakalamalıyım?

iyi çalışmalar...

Ziya

her bir dijit için 6 ms seçsen frekans yaklaşık 40 Hz eder. Benim uygulamalarımda çok net pırıltısız görüntü alıyorum bu frekansta.

Bekleme süresi uygulamıyorum. Sadece dijite verdiğim 7 segment bilgisini segmentlerde hiç bir şey yanmayacak şekilde tekrar gönderiyorum. Sonra diğer dijiti seçiyorum. Daha sonra da o dijitte görüntülenecek sayının 7 segment bilgisini gönderiyorum. Bekleme olarak en fazla 3us olmuş oluyor.

CCS kullanıyorsan delay rutininde değişken tanımla. İki adette buton ekle. Butonlardan biri (delay_ms(xx)) xx değerini arttırsın, diğeri azaltsın. xx değerini de ekrana bastır. En uygun süreyi kendin butonlar yardımıyla bulursun.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

remzi

Teşekkür ederim. Bir deneyeyim bakalım nasıl olacak.

iyi çalışmalar...

remzi

100Hz yani bir digiti 2.5 ms yakarak görüntü çok güzel oluyor. Bekleme 10-12µsn kadar. Daha sonra yapacak kişilerde bu şekilde yapabilir.  Bence ideal bir frekans...

iyi çalışmalar...