rezistans ısıtıcıın, ısınma oranını değiştirme

Başlatan microman, 22 Şubat 2008, 10:45:48

microman

merhaba,
6 KW gucunde rezistans ısıtıcının, dakikadaki ısınma yada ısıtma seviyesini bir mikrodenetleyici ile kotrol etmek istiyorum. 1 C/dak ile 20 C/dak arasında ısınma oranını ayarlayabilmek istiyorum. Bunun için aklıma iki yöntem geliyor, birincisi yük rezistif bir yük olduğu için PWM yöntemi ile ısıtıcıyı sürebilirim (ama burada 220V AC gerilim ile yükü süreceğim için sürücü düzeneği biraz kompleks olabilir) .  Diğer yöntemde rezistans ısıtıcıya uyguladığım gerilimi kontrol ederim. AC 220V için bunu bir mikrodenetleyici kullanarak nasıl yapabilirim? Burda sürücü devresinde sizlerden tavsiye bekliyorum. Şöyle düşünün,  AC 220 V  6KW 'lık rezistif bir yüke uygulayacağım voltaj seviyesini (örneğin AC 100V ile 220V arasında olacak şekilde) dc 5V ile nasıl ayarlayabilirim?

Maxim

Veli B.

Sanirim bord icinde bulamadiniz. Google da , "phase control" +dimmer seklinde arama yaparsaniz detayli bilgi mevcut.

Logan

@katana'ya katılıyorum. Zero Crossing Detector yöntemi ile kontrol edebilirsin. Rezistansın 6KW olduğuna göre 28 A civarı akım çekecektir, bu doğrultuda BTA40 işinizi görür.
İmza.

microman

@katana,

bildiğim kadarı ile dimmer genelde lambaların parlaklık oranını ayarlamak için kullanılan bir devredir. Lamba ucundaki AC gerilim seviyesini kontrol ederek, lambanın parlaklığıda ayarlanabiliyor.
Aynı mantığı rezistans ısıtıcıda da uygulamak istiyorum. Rezistans ısıtıcı uçlarına uyguladığım AC gerilimi 0 ile 220V arasında nasıl ayarlayabilirim? Tabi burda 6KW 'lık bir ısıtıcı için bunu nasıl yapabilirim, yani yük AC 220V 'da  26A çekiyor, bu yük için dimmer devresi kullanılabilirmi? Triyak ile yapılmış örnek şema varmı elinizde?

Logan

5 gün önce gıda çarşısıdan 3000 W'lık bir hazır dimmer devresi aldım. 3 adet  kuartz cam rezistansın ısısını kontrol etmem gerekiyordu ve son derece sağlıklı bir sistem oldu. Dimmer devreleri 220 V üzerindeki sinüs oidal dalgayı kısarak ayar yaparlar. Yükün lamba veya herhangi bir şey olması önemli değildir.Universal kömürlü motorlar dahi kontrol edilebilir. Zaten çamaşır makinelerinin devir kontrolleri de bu şekilde yapılır.
İmza.