LCD ekranda audio spectrum

Başlatan Maxim, 23 Şubat 2008, 12:50:14

Maxim

aslında tam ismi audio spectrum analayzer ,

sizden bana fikir vermenizi isteyecektim .

kesin herkes görmüştür ,
winamp ta buna benzer plug-in ler var ,

pc de paralel porttan direk lcd ekrana çok kolay bir şekilde kumanda etmemize yarayan programlar var ,hatta ben çok denedim .

bunu pic kullanarak lcd ekranda yapmak istiyorum ,
bana yol gösterecek kimse veya hiç bu tip bir çalışma yapmış olan kimse varmıdır ?

girişimiz audio sinyali yani 20 hz - 20 khz ,
ekranımız 4x20 lcd character ekran ,

girişimizi frekans olarak ölçüp sonra ekranı taramakmı lazım ? nedir ?
belki picle 20 hz yi ölçemeyiz heralde .

çok önce yapmış olduğum ledli bir audio spectrum analyzer vardı ,
onun girişinde 10 ayrı opampla yapılmış filtreler ve ledleri tarayan bir devre vardı .
lcd de nasıl bir yol izlemek lazım ?

örnek olması açısından bu videoyu ekliyorum ,

yatayda herbir karakterde 5 bar olduğundan dolayı ,20 x 5 = 100 bar lı bir spectrum yapılabilir diye düşünüyorum .

http://www.youtube.com/watch?v=VknAiv7U1J4

mustafa_cmbz

daha önce bu tür uygulamalar görmüştüm ama deneme şansım hiç olmadı ama mantık açısından aklıma şöyle bir şey geldi...mesela bu tür uygulamalarda sesin frekansına göre ledler vs. yanıp söndüğü lcd'de de her frekans aralığına bir bölge atar ve bu sesin frekansına göre karekterleri lcd de yazar veya silersiniz belki böyle olabilir.tam mantığını bilemiyorum fakat bu yöntem ile bişeyler yapmayı denerseniz ilk önce o karakterleri sesin frekansına göre nasıl azaltıp çoğaltacağınızı bulmanız gerek bu konuda da hiç bir fikrim yok ama paylaşmış olduğum fikir üzerinden diğer arkadaşların fikirleri ile mutlaka sonuca ulaşılabilinir..

picusta

Maxim

Alıntı yapılan: "picusta"|FFT| yapmayi deneyin.

evet tam olarak FFT üzerine yoğunlaşmak lazım galiba

strom

Kusura bakmayın ama FFT nedir_?

Veli B.

Fast Fourier Transform. FT ' u hizlandirmak icin kullanilan bir algoritma.

bymrz

arkadaşlar ben de bu aralar bu audio spectrum analyzer işini çözmeye merak saldım..

Bazı arkadaşların dediği gibi işlemcisiz farklı componentlerle yapılmış led matrisli 10 x 10 gibi devreler mevcut.
Fakat araştırdığım kadarıyla işlemcili ve güzel bişey yapılacaksa FTT olayını öğrenmek gerekiyor...ve bu FTT olayıda basit bişey değil( sanırım :) )

FTT yöntemi ile bir audio spectrum analyzer nasıl yapılabilir, ve bu FTT olayını tam olarak nasıl öğrenebiliriz..

Emininm burada bunları bilen arkadaşlar vardır ve yardımcı olabilirlerse çok memnun oluruz..

picusta

Sitede daha önce yok mu?
Yoksa bir eksikligi kapatalim, nasil PID algoritmasi varsa FFT algoritmasini da ekleyelim.
Siz buyrun, arastirin bulun, mantigini kavrayin sorulariniz oldugu zaman yardimci oluruz.

bymrz

picusta hocam;

İlgin için çok teşekkür ederim... Bu arada gerçekten diğer önemli bi konuya da değinmişsiniz.  PID !

Gerçekten buda önemli bir konu..

Bu iki kouda yani FFT ve PID de çok iyi matematik bilgisi gerekiyo sanırım, türev,integral, laplace dönüşümleri vs..

FFT yi araştırıken de genelde gördüklerim bunlar. Ve bulunabilen dökümanlarda genelde çok akademik.

Bu yüzden bu FFT(PID de dahil olabilir) olayını tam kapsamıyla değil de, ilk önce en basitinden nasıl öğrenebiliriz? nasıl bir uygulama yapmalıyız meseleyi uygulamalı olarak ta kavrayabilmemiz için?

Bu konuda bizi yönlendirir ve öncülük edebilirseniz çok memnun oluruz.

Amacımız : Balık yemek değil, balık nasıl tutulur onu öğrenmek...

Şimdiden herkese teşekkürler...

bymrz

Mesela bir yerde şunlar anlatılmış:

The Fast Fourier Transform
Ayrık fourier transform bir karmaşık n vektörü başka bir n vektöre çevirir. Transformu yerine getirmek için her parçanın sıfır değerde olduğu hayal edilir.

Tanım: Ayrık fourier transform ve matris Fn
n  1 için w, 1 sayısının nth dereceden kökü olsun, Fn ij=wij giriş değerleri ile n x n bir matris olsun. N vektörün ayrık fourier transformu P=(p0, p1, ... , pn-1,) ile FnP hesap edilir.

FnP nin bileşenleri şunlardır.

w0p0+w0p1+ ... + w0pn-2+w0pn-1
w0p0+wp1+ ... + wn-2pn-2+wn-1pn-1
.
.
.
w0p0+wip1+ ... + wi(n-2)pn-2+wi(n-1)pn-1
.
.
w0p0+wn-1p1+ ... + w(n-1)(n-2)pn-2+w(n-1)(n-1)pn-1

Başka bir formda yazılmak istenirse;

pn-1(wi)n-1 + pn-2(wi)n-2 + ... + p1wi + p0

yukarıdaki polinominal denklem aslında
pn-1xn-1+ pn-2xn-2+ ... + p1x + p0 denklemidir. w0, w, w1, w2, ... , wn-1

Bu problemi çözmek için divide and conquer algoritması kullanılarak eşitlik daha küçük parçalara bölünerek çözülmeye çalışılır.

einstain90

Arkadaslar uzun aramalardan sonra fft ıle vısual basıcte yapılmıs bır spectrum'un acık kaynak kodunu buldum.Normalde visual basicten anlarım ama grafiklerin nasıl kullanıldığı hakkında hiç bir fikrim yok.Programı yazan adam ilk önce mp3 un frekansını hesaplamış sonra bunu visual basicte grafik prosedurlerı ıle ekrana yazdırmış kullandıgı bazı apıler sunlar  gdi32 kernel32 winmm eger bu dll dosyalarının sayıları nasıl isledigini ve ekrana yazdırdıgını  ögrenirsek bu programı cok rahat pıce akrabılecegımıze ınanıyorum.Visual basicten anlıyan arkadaşlar varsa dosyaları gönderım bı ıncelesın.(bende kac senedır programla ugrasıyorum ama programı bıraz kavraya bılmek ıcın baya bı ıncelemem gerektı.)

Tabı bıde bu buldugum seyın sızın aradıgınız sey olup olmadıgı var .
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: "einstain90"bazı apıler sunlar  gdi32 kernel32 winmm eger bu dll dosyalarının sayıları nasıl isledigini ve ekrana yazdırdıgını  ögrenirsek bu programı cok rahat pıce akrabılecegımıze ınanıyorum..

gdi32 = windows işletim sitemi ile user interface haberleşme ileri
kerenel32 = windows işletim istemin çekirdeği. bütün doanım işlerini tamamına yakını bu yapar.
winmm = yanlış hatırlamıyorsam windows'un media işleri için kullanılır.

einstain90

İnternette üniversitelerde bitirme projesi olarak yapılmış bir kaç proje buldum.Gayette guzel çalışıyor ama kodlar verilmemiş.Burda bunu yapabilicek arkadaşlar yokmu? Aslında sanıldığı kadar zor değil sesi frekanslarına ayırabilsek ekrana yazdırmak çok kolay.İngilizcesi olan arkadaşlar bunu çokm rahat yapabilir ingilizce olarak bir çok dokuman mevcut.Hadi Arkadaşlar bir gayret edelim yapalım şunu gerçekleşirse süper bir proje olur.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...