3 çıkışlı fırçasız motor kontrol yardım!

Başlatan einstain90, 25 Şubat 2008, 09:16:14

einstain90

arkadaşlar bir proje için entegre ile bu 3 çıkışlı dc motoru kontrol etmem gerek.Sıralı olarak + mı vercem bir yardım ederseniz işte resim
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

ipek

einstain90

Bunun daha kolay ve basit bir devresi yokmu? Çünki bunu uçakta kullanıcaz ve bu devre ağırlık yapar.Ama bana tam olarak nasıl elektrik vericeğimi anlatırsanız gerisini bende yaparım örneğin üç ua sırası ile artımı vercez bir u artı iken diğerleri eksimi olcak bunlarıda söylerseniz sevinirim.

z

Sorunu bukadar basite indirgersen cevabı da çok basit olur. 3 uca 3 fazın birer ucunu vereceksin.

3 Fazı sen üreteceksin ve 3 fazın her bir peryodu rotorun bir kutup altında bekleme süresi kadar olacak yani frekansı belirleyen rotorun kendi hızı olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

einstain90

Ok anladım teşekürler ozaman bunu 6 güçlü transistör birde entegre ile yapmak mümkün diğer parçalara gerek yok.

Ambassador

Dedigin gibi yapabilir ve yukte calistirabilirsen bravo.

dhan000

yukarda linkte verilen devre yanlış telaffuz etmiyorsam sensorles denilen tipte yani sensorler ile her faza akım uyguluyor faz açılarını sensorden okuyor..bu sensoru çıkarınca devre çalışırmı bilemiyorum.aslında bende böyle bir devre arıyorum ama yukarda linkteki dışında bulamadım eger motoru çalıştırmayı başabilirseniz devre şemasını paylaşırsanız memnun olurum..anladıgım kadrıyla bunu model uçakta kullanacaksınız agırlık önemli ise hazır satılan esc lerden almanız daha mantıklı değilmi? hazır olanlar hem çalışması garanti hemde zaten model uçaklar için tasarlandıgı için hafif ve hazır esclerin çogu programlanailmektedir..buda avanajdır ..
kolay gelsin

KAZIMUGUR

Fixxer

Allegro veya buna benzer firmaların çok güzel  sürücüleri var hemde tek pwm'le işini bitirirsin mis gibi kolay gelsin.
...............................

einstain90

Hazır bir sistem almayı bende düşündüm ama fiyatları çok fazla 50 dolar filan.Uçup uçmayacağı belli bile olmayan amatör bir uçak için buna gerek yok diye düşündüm.Ve dediğim devreyi 6 transistöe ile yaptım her bir uç için 2 transistör biri npn biri pnp. Transistörlerden biri uclardan birinin eksi beslemesini biri artı beslemesini sağlıyacak.Bu tarnsistörlerde belli sıra ile tetiklenince motor dönücek fakat bir sorun oldu.Npn ve pnp transistörlerin collector yani ıkış uçlarını birleştirinde devre sapıtıyor acaba bunun bir özümü yokmudur?Ben bir türlü anlam veremedim sonuçta bu sadece çıkış ucu transistörün iletimini neden bozuyorki.lütfen bir yardım edin.

erkan614

npn ve pnp çıkışları birleştirmek yerine h-biridge entegre kullansan daha rahat olmaz mı?

dhan000

Alıntı yapılan: "einstain90"Npn ve pnp transistörlerin collector yani ıkış uçlarını birleştirinde devre sapıtıyor acaba bunun bir özümü yokmudur?Ben bir türlü anlam veremedim sonuçta bu sadece çıkış ucu transistörün iletimini neden bozuyorki.lütfen bir yardım edin.

eger bazlarıda birleştirdi isen dogal olarak transistörler birbirleri üzerinden devreyi tamamlayıp kısa devre yapıyorlardır.emiterleri birleştirmen daha iyi olur veya bir sürücü entegresi kullanman gerekir..
kolay gelsin

Fixxer

...............................

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aserifoglu

İYİ AKŞAMLAR ARKADAŞLAR ÜÇ FAZLI MOTOR LA İLGİLİ
BİLGİLERİ RC GURUPTA BULABİLİRSİNİZ