4'in 1 robotumda pic resetleniyor...

Başlatan mustafa_cmbz, 01 Mart 2008, 10:51:18

mustafa_cmbz

arkadaşlar okuldaki proje ödevleri için bir arkadaşa yardımcı olmak için girişimlerde bulundum beraber ne yapacağımıza karar verdikten sonra pcb+şema+program yazılımına giriştik robotumuzda 2 adet minik çin malı oyuncaklarda kullanılan yassı motorlardan kullandık.bunları pic ile kontrol etmek için ise de L293 entegresini kullandım fakat motorlar devreye girdiğinde pic resetleniyor..devreyi tek 9v pil üzerinden besliyorum kullandığım pic'in boeden özelliğini de off yaptım (pic 16f877) ama yinede bir şey değişmedi bu sefer motor 1  edildikten sonra motoru low yapmıyor yani program kitleniyor...

bu konuyu açmadan önce msn den @jabba hocama danıştım o da buna benzer bir robotu lisede yaptığını ve motorla pic'i ayrı kaynaklardan beslediğini ve sorun teşkil etmediğini söyledi bende aynısını denedim sorunum çözüldü.fakat şimdi elimdeki hazır pcb yi yeni den tasarlayıp 2 adet pil alacak şekilde yeniden pcb yi çıkartmak zorunda kalacağım...

burada konuyu açmamın sebebi ise daha önce bu tür bir uygulamada benim yaşadığım sorunu yaşayan ve farklı çözümler getiren arkadaşların çözümlerini dinlemek.. yani şu durumda pcb'yi yeniden tasarlamayı en son olarak görüyorum acaba devreye başka türlü müdahale edilemezmi?

PROJEM İLE İLGİLİ RESİMLER:

l293'ün motor vs. bağlantıları:

pcb'deki l293'ün bağlantısı:

pcb'nin tamamı:

motorlar:

bymrz

arkadaşım yazılımda önce WDT yi bi kontrol et derim, WDT nin kapalı olmasına dikkat et..
İkincisi tam bakamadım ama motorların ve DC motor sürücü entegresinin beslemelerini direk 9 V tan yapıyorsun değil mi? öyle değilse o da sorun teşkil edebilir.

Ve birde kullandığın motorlar????  Asıl sorun onlarda sanırım.Bu motorlar kalkışta ve sıkıştığında fazla akım çekebiliyolar ve mikrokontrolor kararlı çalışamıyor... Bu yüzden bu tür uygulamalarda Redüktörlü motor kullanmalısın...

Maxim

benim gördüklerim :

1-picin 1 numaralı bacağında sadece direnç var ,1 numaralı ayak ile şase arasına 47 nf bağlayın .

2-7805 in girişinde ve çıkışında 100nf yok ,buralara 100nf atınız.

3-kristalin dış kılıfı şaseye bağlımı ? ,bağlayınız

4- besleme yolları fazla ince ,özellikle pil bağlantıları ,biraz kalınlaştırabilirmisiniz ?

5- belki motorları besleme uçlarına paralel 1nf kondansatör bağlamakda işe yarayabilir .

teknikelektronikci

uzaktan kumandali arabalrin cogunda bu motorlardan var ve hepsindede motorlarin besleem uclarinda ufak bir condansatör var hep merak etmisimdir niye vardir diye maxiboost hocamin dedigi gibi ise yarayabilir

senin yapman gerek bence baski dvereye müdahale etmeden önce mümkünn mertebe cok sayida condansatör kullan:D  voltaj girislerinde motorlarda picin besleme uclarinda kristalinde birde voltaj giris ve cikislarinda bobin kullanilioyr ama kullanimi hakkinda bilgim yok ynai kac henry serimi paralelmi diye bunalri bi dene bence simdi bence hic gerek yok yeni pcb hazirlamaya kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

yok arkadaşlar tavsiye ettiğiniz yöntemlerin hiç biri işe yaramadı en iyi ve manıklısı pcb yi tekrardan çift pile göre değiştirmek.l293'ün ayaklarını pil'den ayırdıktan sonra devreyi ayriyetten güç kaynağı ve motorlarıda 9v pil ile çalıştırınca anladımki en garanti çözüm bu...neyse yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler...

EĞER BU TÜR BİR ENTEGRE VE MOTOR İLE ROBOT TARZI ŞEY YAPACAK OLAN VAR İSE  BESLEMLERİ AYRI AYRI VERMEYİ UNUTMASIN....

kolay gelsin..

bymrz

walla hocam ben bi çizgi izleyen yapmıştım 4 adet kalempille seri olarak 6 Volttan beslemiştim devreyi, yani tek beslemeden. Ayrıca 7805 bile kullanmadım.picin beslemesini de motorların beslemelerini de aynı yerden aldım hiç sorun olmadı..

Ama dediğim gibi benim motorlar redüktörlüydü...

Neyse kolay gelsin...

teknikelektronikci

evet redüktrölü olmasi büyük bir avantaj motorda zorlanma olmuyor bütün yük disliler üzerinde oldugundan stabil calisabiliyor mustafa arkadasim belkide motorlari redüktörlü yapsan sorun düzelebilir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

hocam benim tam olarak güç elektroniği ile aram iyi değildir o yüzden bu tür uyuglamalarda deneme yanılma ile devam ediyoruz.şu an devreyi 2 adet 9v pile göre uyarladım bilmiyorum böyle bir sorun çıkartırmı ama inşallah çıkartmaz diğer devrede denemiştim ama unuttuğum bir şey yok ise mutlaka çalışacaktır...brde bu redüktörlü motorları nerelerde bulabiliriz fiyatları ve boyutları nasıldır?

dentaytr

kullandığınız 9vluk pil şarjlı ise az akım verebilir bunun için devrede en az 4700 yoksa 2200uf kondansatoru (7805ten sonra) deneseniz probleminiz çözülebilir
birde motor çok kalitesiz türden en azından walkman motoru kullanırsanız hem enerji verimi iyidir piliniz uzun süre gider hem l298 ısınmaz reset atma olmaz
devrenizde l298e girişte 1n4148 kullanmaya özen gösterin çünkü motordan gelen ters emk pici resetl olmasına neden olabilir ayrıca düşük akımlı projelerde herzaman 1n400x yerine 1n4148 tavsiye ederim
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot