Olimex SAM7-EX256 Kit + OpenOCD-arm-usb-ocd + Eclipse + gcc

Başlatan SpeedyX, 02 Mart 2008, 18:44:30

SpeedyX

Merhabalar,

Elimde Olimexin SAM7-EX256 Kiti var, Eclipse ile led yakıp söndüremedim bir türlü,

Proje oluştururken XL C/C++ Compiler Path soruyor, birde versiyon (v8.0, v9.0) olarak ne seçmeliyiz?

Gerekli cfg dosyalarıda yerli yerinde, make file da normal, penceresinde gerekli programlarımıda oluşturdum (make all, clean, flash) ama derlemiyor.

hatta flash diye bir "rule" yok diyor.

Eclipse 3.3.1.1 kullanıyorum;
openocd-r279-20080202.exe
yagarto-bu-2.18_gcc-4.2.2-c-c++_nl-1.16.0_gdb-6.7.1_20080201.exe
yagarto-ide-20071227-setup.exe

Daha önce ilgilenmiş birilerinden yardım almam gerekiyor.

tevfik_kadi

Yanlış hatırlamıyorsam yagarto nun sayfasındaki demo dosyaların da da benzer birşeyden bahsediyordu. Kod ram üzerinde çalışacak şekilde derlenmiş makefile oluşturulmuş sanırım. Yagarto'nun sayfasındaki tutorial ı incelediniz mi

İyi çalışmalar

SpeedyX

demo_at91sam7_blink_flash
demo_at91sam7_blink_ram
olarak iki versiyonu var, ben flash olanı denedim.

Şimdi ram olanıda deneyeceğim

Benim sorduğum kısım şurası:

Buraya bir path girmeli miyiz?

SpeedyX

Tamam derledim sonunda,
Oraya birşey yazmaya gerek yokmuş, projeyi make file olarak açınca hatasız derledi. :oops:
şimdide OpenOCD ile sorunum var,

Info:    openocd.c:93 main(): Open On-Chip Debugger (2008-02-02 15:00 CET) svn: 279
Info:    openocd.c:94 main(): $URL: http://svn.berlios.de/svnroot/repos/openocd/trunk/src/openocd.c $
Info:    configuration.c:50 configuration_output_handler(): use of EmbeddedICE dbgrq instead of breakpoint for target halt enabled
Error:   ft2232.c:1381 ft2232_init_ftd2xx(): unable to open ftdi device: 2
Error:   ft2232.c:1396 ft2232_init_ftd2xx(): ListDevices: 2

Error:   ft2232.c:1398 ft2232_init_ftd2xx(): 0: Olimex OpenOCD JTAG B
Error:   ft2232.c:1398 ft2232_init_ftd2xx(): 1: Р…>

OpenOCD butonuna tıkladığımda bunları diyor.
Oradaki 2 port numarası mı acaba?

tevfik_kadi

path girmeden oldu sanırım. Ama openOCD olayına gelince üzgünüm ki kullanmadım  :) . Elimde cs9302 var olimex'in arm9 daha tftp üzerinden kod atıp çalıştırmaya uğraşıyorum jtag ile kullanmadım. Elimde bir de Analog devices 'in aduc7020 var ama onu da IAR ile birlikte ROM-monitor diye bir programı var zaten seriden bootloader ile programlanıyor ama rom monitor ile debug ederken  seri kanalı kullanmaya çalıştığınız da olumsuz sonuçlar veriyor. (TDMI'ın D si (Debug özelliği)  o zaman bir işe yaramıyor :) yani . )

SpeedyX

OpenOCD ile anlaşamadık, yeni driver kurduk ama yinede olmadı.

Ama yılmıyoruz, uğraşmaya devam...

leblebitozu

Eclipse tam bir dert Crossworks'ü tavsiye ederim.

tevfik_kadi

Selamlar;

Crosswork'e ben bir türlü alışamadım bir proje bile oluşturamadım aslında ( Fazla vakit ayırdığım söylenemez gerçi ama bir çok debugger ı destekliyor gördüğüm kadarı ile ). Eclipse kullanımı benim için daha rahat ve basit göründü

Bir arkadaşın elindeki STM32 (cortex-m3) için olimex'ten aldığı openOCD'yi desteklediğini birtek onunle birlikte kullanabildiğini söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.

mp3dragon

GNU C tavsiye etmem. Mümkünse Keil, o yoksa IAR dan şaşmayın. @SpeedyX,
okula Keil ve Ulink2 aldırmaya bak.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "mp3dragon"GNU C tavsiye etmem. Mümkünse Keil, o yoksa IAR dan şaşmayın. @SpeedyX,
okula Keil ve Ulink2 aldırmaya bak.
ULINK ve ULINK2 arasındaki fark nedir?

mp3dragon

Daha düzgün çalışıyor diyorlar.ulink arada sırada kilitlenir ve bazen işlemciyi görmez. Ulink içinde cypress çip, ulink2 içinde muhtamelen lpc2148 var.(üstü kazınmış)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ise

genelde ulink le lpc serilerinde sorun yaşıyorum.  aduc70xx ve strxxx serisinde ayrı jtag kullnadığı için bir sorun yapmıyor. ulink 2 ise ulinkten çok hızlı  breakpointlerde durduğunda kitlenme olmuyor

controller

ULINK2

LPC2148 ve 4 adet 74LVC125 var. lpc üzerinde herhangi bir kazıma işlemi yapılmamış.

üzerinde "designed with real-time library" yazmasına rağmen Keil RL-ARM Realview Real-Time Library kullandığım programlarda debug yaparken sorunlar yaşıyorum.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

leblebitozu

Burda ulink,ulink2,ulink-me'nin özellikleri kıyaslamalı olarak var

http://www.keil.com/ulink/cmp.asp

picusta

Bu arada konu hakkinda birkaç kaynak linkini tekrar verelim, hepsi plimex'in sitesinde var:

Using OpenOCD as Flash programming tool article written by Martin Thomas
ARM projects with OpenOCD by Martin Thomas

Using Open Source Tools for AT91SAM7 Cross Development - Revision B guide by Jim Lynch

(the old) ARM Cross Development with Eclipse (10MB) REV-3 very detailed tutorial by Jim Lynch how to setup and works with the free GNUARM tools LPC2106 board. The sample codes for this tutorial is here.

ARM Cross Development with Eclipse in Spanish language (3MB) REV-1 Paul Aguayo did a great job translating to Spanish language Jim Lynch's tutorial. He also shrink the size of the document without missing the quality of the pictures and tutorial text.

GNU toolchain setup with openOCD by Michael Fischer