pwm le hız ayarı

Başlatan uardal, 07 Mart 2008, 10:52:15

uardal

merhaba

arkadaşlar haftalardır uğraşıyorum, pwm yöntemi kullanarak moc3041 ve triyakla dimmer tarzı bi devreyi yapmaya çalıştım ama bi türlü çalışmadı, voltaj ayarı 160-180 volt arasında oynuyo, devrenin duty cycle oranlarını değiştiriyorum ama bi türlü devreyi çalıştıramadım. yardımlarınızı rica ediyorum,

not: sitedeki ve internetteki bütün devreleri denedim,

tyildizak

Pwm  AC kıyıcı için uygun bir yöntem değil.

mucitotomasyon

pwm le ac gerilimin neresinde kıyım yapacagını bulmak imkansızdır ve birz  sacma bir calışma  adc kullanrk ac sinyalın istedigin acısını yakalar o zaman stc tetikler sin buda zor dersen dijital pot kullan daha kolay cıkıştaki gerilimi en fazla 155 derece elde edersin  (rc devrede )

tyildizak

Adc yerine sıfır geçiş algılasak, sonra da alternansın istediğimiz açısına kadar bekleyip tetiklesek...?

mucitotomasyon

elektronik derya deniz  sonucta muhim olan yapmak nasıl  yapcagın  hayal gücüne baglı  

basarılar

uardal

arkadaşlar bi örnekle bana yardımcı olursanız çok sevinecem, aranızda pic le dimmer yapan arkadaşlar yokmu hiç? bu iş baya bunalttı beni, saygılar

mucitotomasyon

konu acılmış ken dimmer olayına yakın bi konu buda stc ile(triyak ile tristör ) normal bir cok kitap da bulunan faz karartma devresi nin aynısı aslında siz sadece pot ile manuel yaptıgınız vere  dijital pot takacakxınız
mesala mcp 4110  veye dallas dijital pot sadece dikkat edeceginiz olay
pot cözünürlügü

uardal

peki bu mcp 41010 u 220 dimmer devres,ne bağlayabilirmiyiz, problme olurmu acaba?

bymrz

hocam sanırım sende bu işe başlarken aynı benim gibi bi hata yapmışsın..

Pwm ile AC dimmer ın alakası yok.Bende bi devre bumuştum internette bi arkadaşımız moc3041 ile pwm kullanarak yapmıştı böyle bi dimmer. Ama devrenin çalışması tamamen şans eseri yani...

AC dimmerı kısaca şu şekilde yapabilirsiniz.
İlk önce bir gerilim bölücü yapacaksınız en basit şekilde iki direnç ile...Burada gerilim bölücü ile "0" geçişleri algılayacaksın, yani gerilim bölücünde ac gerilim 220 volt civarında iken 5 civarı bi gerilim verecek, 0 geçişine yaklaştığında ise 0 volta yakın bi değer verecek.

Siz de burada bu çıkışı mikrokontrolorün düşen kenar kesmesi ile algılayacaksınız ve buna göre istediğiniz kadar bekletme ile triyakı tetikleyerek gerilimi dimm edeceksiniz...

tabi bunun yanında mucitotomasyon arkadaşımızın dediği gibi digita bir pot koyabilirsin... Fakat istediğin açıda açıları daha düzgün kesip açmak için "0" geçiş oalyını yaparsan daha iyi olur. Osilaskopun varsa da açıları güzel bi şekilde görebilirsin de...

Kolay gelsin..

tyildizak

Şunu deneyen oldu mu?:

230 V ac'yi doğrultsak, pwm ile tetiklenen mosfet üzerinden lambayı dc ile enerjilendirsek..(lambayı uçurmamak için max  duty'yi düşük tutarak )

uardal

alone lover arkadaşım bilgilerin gerçekten açıklayıcı olmuş, bu konularda tam uzman olmadığım için anlamam bazen sorun oluyor :) , ama dediğini anladım inşallah başarabilirim bu konu benim için çok önemli, sonuç alırsam cevabını yazarım, aslında hazır bi uygulama olsa örnek olarak daha iyi olurdu ama, kendi çabamla yapmaya çalışcam artık,

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

bymrz

Sn uardal;

İnanın hazır bi örneğin size pek bi faydası olmaz, siz anlattığım adımları takip edin.
İnternette "zero cross detect" devrelerine bakın, nasıl sıfır geçişi algılamışlar, daha sonra triyak nasıl tetiklenir bunuda iyice kavrayın, gerisi iplik söküğü gibi gelir.Hele bide osilaskopunuz da varsa çok kolay olur sizin için..

Kolay gelsin..

uardal

evet bugün sabahtan beri o kunuyu araştırıyorum, baya bi ilerleme var, isieste denemler yapıyorum, inşallah sonuç ta başarılı olur, ilginiz için teşekkürler.

bymrz

isiste pek düzgün çalışmıyor, ama yinede sinyaleri görebilirsin, kesme açıları vs...

Kolay gelsin...

picusta

Alıntı yapılan: "tyildizak"Şunu deneyen oldu mu?:

230 V ac'yi doğrultsak, pwm ile tetiklenen mosfet üzerinden lambayı dc ile enerjilendirsek..(lambayı uçurmamak için max  duty'yi düşük tutarak )
Motor kontrolünde yaygin bir yöntemdir. AC gerilimi dogrultarak "DC bara" elde etmek sonra kiymak.
2 sene önce 1970'den kalan bir makinenin retrofit'ini yaparken baska bir yöntemle karsilastim: 3 faz AC'yi 12 thyistör ile kiyip DC motoru sürmek, 135kW'mik motor sürülüyor.