PIC ile AT komut gönderimi

Başlatan balsoft, 11 Mart 2008, 01:12:31

balsoft

arkadaşlar selam yapmaya çalıştığım şey PIC ile AT komut göndermek araştırdım soruşturdum ama bulamadım elle tutulur bir şey istediğim sadece bu AT komutlarını gönderebileceğim bir devre ve PIC programı yardımcı olursanız sevinirim
saygılarımla

mucitotomasyon

sllmlar aynı konu üzerinde bizde bi calışma yapmaktayız ve gercekten fazla dökümanyok

CaFFeiNe

http://www.uic.edu/depts/accc/network/dialin/modem_codes.html

pic'in seri portundan modeme mesela ATD02128884466 gönderin 0212 888 44 66 nolu numarayı çevirsin

bunun gibi olması lazım

tabi modem içinmi kullanacaksınız bilmiyorum

balsoft

CaFFeiNe cevabın için teşekkürler anlamadığım kısım zaten pic le nasıl gönderebileceğim AT komutlarını biliyorum ama pic le nasıl işlerim onu bilmiyorum :)

mucitotomasyon kardeşim siz bi ilerleme kaydedebildinizmi

parda

Merhaba ;

Pic ile at komutu göndermek için yapmanız gereken pic in rs232 pinlerini karşı tarafın rs232 pinlerine bağlamak.  Önemli olan bağlantıyı aynı seviyede yapmak örneğin pic 5 volt ile çalışıyor ise ve karşı taraf 3.3 volt ile çalışıyor ise gerekli dönüşümü yapmanız.(sizin sorununuz bu ise detay vermelisiniz)

Bundan gerisi at komutlarını bilmek ve kullandığınız derleyicinin karakter fonksiyonlarını bilmek ve ihtiyaç duyduğunuz karakter fonksiyonlarını yazmak.

Pic ile at komutu göndermek başka türlü tarif edilemez sizlerin takıldığınız yerleri tam olarak anlatmanız gerekir.

Öbür türlü sorunuz C ile program yazacağım nasıl yazarım bir anlatırmısınız gibi olur ve tatmin edici cevaplar alamazsınız.

Kolay gelsin
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

balsoft

parda kardeş cevabın için teşekkürler şöyle açıklayayım x bi pic programlayacam ve örneğin diyicem ki dakikada 1 xxxxxxx numaralı telefon numarasını çevir pic ide rs232 portu olan ext. bir modeme bağlıcam dolayısıyla süresi gelince pic ATDTxxxxxxxx gibi bir komut gönderecek modeme ve modemde gelen komuta göre işlem yapacak başka nasıl anlatılır bilemiyorum ki :(
bu arada modem dediğime bakmayın sadece modem değil mesela cep telefonunada at komut seti gönderebilmeliyim

nonstradam

cep telefonu uygulaması yapacaksan uart ı destekleyen bir cep telefonu veya telit in gsm modemlerini kullanabilirsin. bu telit gms modem veya cep telefonunun rx-tx pinlerini birbirine bağlayacaksın. sonrasında pic in seri portundan bilgisayara veri yazar gibi baud a dikkat ederek telefona veya gsm modeme gerekli AT komutlarını göndereceksin.

önce telefon veya moden ne ile haberleşmek istiyorsan o aleti seri porttan bilgisayara bağla (max232,st232 türü bir tranceiver çipi üzerinden) ve comterminal benzeri bir seri port programıyla gerekli at komutları bilgisayar üzerinden simüle edip sonrasında bu komutları pic e uyarlayabilirsin.

google da telit gsm modemlerinin dökümanlarını bulabilirsin. bu dökümanlar gayet açıklayıcı hem hardware hemde software gayet güzel açıklanmış. bu dökümanları inceleyip başka cep telefonlarına da adapte edebilirsin. AT komutları standart.

Telit GSM modem kullanmak istersen Türkiye ye arrow getiriyor oradan temin edebilirsin. Türk Telekom a kayıt işlemlerinide onlar gerçekleştiriyor. bu gsm modemlerde bir nevi telefon olduklarından kayıt edilmezlerse telekom tarafından kapatılıyor.

bcavlak

Selam ,
aradığınız donanım hakkında devre istiyorsunuz.
O zaman burada verceğim link ile telefonlara bağlantı kurabilirsiniz. Ben yaptım Siemensin bir çok telefonuna bağlanıp PIC ile haberleştriyorum.
Çok uğraşmıştım. Ama tek sorun PDU sms olması.
Hazır GSM moduller var text ve pdu destekliyor.

http://pinouts.ru/pin_CellularPhonesCables.shtml
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

bymrz

hocam göndereceği komutların ascii karakterlerini sırayla teker teker usarttan göndereceksin yapacağın tek şey bu..

komutun ascii karakterlerini sırayla TXREG e atarak istediğin baudrate il göndereceksin

thunderon

merhaba arkadaşlar,

Bende şu an aynı işle uğraşıyorum. Program yazdım ben NMEA kodlarını mesajla başka bir bilgisayara göndercem.

Arkadaşın dediği gibi tüm karakterleri teker teker göndereceksin. Ben proteusta yapılan işlemi görüyorum fakat AT komutlarını Pic e gönderemedim. Nedeni çözemedim yapmam gereken başka bir şey mi var yardımcı olursanız sevinirim.