pwm ile pic ile dc motor hız kont. pid kontrollü YARDIM

Başlatan atacom, 13 Mart 2008, 22:37:25

atacom

arkadaşlar ne olur bana biryardımcı olun. bana okulda bir proje verdiler pwm desteğiyle pic ile dc motor hız kontrolü yalnız pid kontrolörlü  
ben bu projeyi yapamıyorum çünkü okulda zaten bunula ilgili doğru düzgün bi eğitim bile vermeden son dönemde böle bi proje verdiler. 2 ay içinde bunu teslim etmem gerek bana bu konuda yardım edebilecek arkadaşlar olursa çok mutlu oucam çok çaresiz durumdayım kaç gündür uğraşıyorum araştırıyorum ama hala bişi yapamadım. kafamda toparlayamadım bi türlü yapmam gerekeni özellikle pid kısmı kafamı çok kurcalıyo. dc motor kontrolüyle ilgili bir çok örnek proje buldum ama buna pid kontrolörü nasıl ekliycem bunu bilmiyorum. lütfen bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ???????

XX_CİHAN_XX

Öncelikle foruma hoşgeldin.
Burada hiç bir çaba göstermeden ödevini yaptırma gayesi içinede olan arkadaşlara hoş bakılmaz.Öncelikle bu konuda bilgilendirmek isterim.
Daha sonra forumu araştırmanızı öneririm.
Aşağıdaki isis devresini iyice incele oradaki transistör , röle ve motor dan oluşan kısım senin olayını önemli ölçüde çözecektir.Tabiiki bu devreye pic eklenicek.şemadada belirttiğim gibi sw1 ve sw2 manuel olarak değil pic ile kontrol edilecek.Yani bu switch lerin yerine picin iki pinini bağlıyarak devreyi kontrol ediceksin.Sw1 in oldugu girişe pic ile on-off ve hız ayarı(pwm) işlevlerini yaptıracaksın. Sw2 girişine bağlıyacağın picin ayağından sağ - sol (1 - 0) bilgileri girerek DC motor kontrolünü yapmış olacaksın.

http://rapidshare.com/files/69741566/DC_MOTOR_KONTROL.rar.html

Tabi çabalaman gerek armut piş ağzıma düş olmaz.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mucitotomasyon

ilk önce hoş geldin ama pwm ile dc motor hız kontrolü
dion
yapılır yapılmaz değil ama pwm le yapmak bu işi sacmalık ilk önce dc motorum nasıl calıştıgına bak araştır ne zaman ki dc motorun calışması nnı anlarsan projen  zaten bitmiştir. ben sana hazır yapılmış proje vere bilirim ama sonuçta bir şeyler ögrenmen gerekirse bunu kendin basaracan   msnem crayzhellboy01@hotmail.com takıldıgın yerlerde yardımcı fazlasıyla olurum

camby

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"ilk önce hoş geldin ama pwm ile dc motor hız kontrolü
dion
yapılır yapılmaz değil ama pwm le yapmak bu işi sacmalık ilk önce dc motorum nasıl calıştıgına bak araştır ne zaman ki dc motorun calışması nnı anlarsan projen  zaten bitmiştir. ben sana hazır yapılmış proje vere bilirim ama sonuçta bir şeyler ögrenmen gerekirse bunu kendin basaracan   msnem crayzhellboy01@hotmail.com takıldıgın yerlerde yardımcı fazlasıyla olurum
dc motora giden voltajı pwm olmadan nasıl değiştiriyorsunuz?

XX_CİHAN_XX

O arkadaş belli ki yardım isteyen bu kişiye birşeyler satabilmek için kafasını karıştırmaya çalışmış. Acınası bir durum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Alıntı Yap...... pwm ile dc motor hız kontrolü diyorsun, yapılır yapılmaz değil ama pwm le yapmak bu işi sacmalık.........

PID islemi yapildiginda hiz hatasini yok edecek duzeltici sinyal hesap edilmis demektir.

Bu sinyal motor surucuye bir kac sekilde aktarilabilir.

Bunlardan ikisine ornek verirsek;

1- DAC uzerinden analog sinyal olarak
2- PWM sinyal olarak

PWM in neresi sacmalik?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

DAC uygulamada nasıl olur? DAC 'den ne kadar akım çekilebilir?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "camby"pwm saçmalık demiyoruz zaten , pwm siz nasıl olur dedim ben de..

DAC uygulamada nasıl olur? DAC 'den ne kadar akım çekilebilir?
@camby bu cevaplar sana değil diğer arkadaşaydı zaten.

DAC ın çıkışını elbette doğrudan motora vermiyeceksin araya transistörlü bir güç katı koyabilirsin. DAC burada sadece motora giden voltajın genliği ile oyanayabilmeni yani motorun hızını kontrol edebilmeni sağlar ki pwm de aynı işi yapabilmektedir. Araya koyacağın transistör yada mosfet gibi elemanlarla da motoru sürebilecek güce ulaşırsın.

camby

Evet yanlış anlaşılma olmuş:) editledim ama geç kaldım biraz

DAC çıkışı yükseltme uygulaması yaptınız mı hiç, örnek var mı?
Voltajın değeri değişmeden çekilebilecek akımı arttırıyoruz dimi tam olarak ?

serdararikan

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"ilk önce hoş geldin ama pwm ile dc motor hız kontrolü
dion

hayatımda ilk defa PWM e saçmalık diyen birini gördüm.PWM olmadan pic ile bu işi yapamazsın,yapsan bile işin uzar DAC transistor ile yükseltme falan filan.bu iş için mecburen PWM kullanacaksın. microchip in application sheet lerine bakmanı tavsiye ederim.ben 18f452 ile yapılmış bir uygulama görmüştüm microchipin sitesinde.ama aratırken closed loop dc motor speed control falan yaz veya servo system diye arat.

XX_CİHAN_XX

O arkadaşın niyeti başka hocam baksana msn ini felanda vermiş özel ilgilenmek istiyor sanırım sen pwm e felan takma kafanı ben hallederim mesajı veriyor :)
Neyse @camby elimde hali hazırda bir şema yok ama küçük bir dc motor ise pwm artı npn bir transistör ile bu işi çok rahat yapabilirsin. Yön değiştirmeyide birtane çift kontaklı röle ile halledebilirsin.
İllede DAC kullanıcam diyorsan ozamanda şöyle yap analog çıkışı yine npn bir transistörün beyzine gir. Kollektörüne +kaynak voltajını ver emiterindende çıkış olarak motoru sür. Yine yön değiştirme işlemini çift kontaklı röle ile yaparsın. Tabi bu olay basit, küçük dc motorlar için geçerli. Daha güçlü ve büyük bir motor sürmek istiyorsan daha ciddi bir güç katı gerekicektir.

camby

pwm olayını biliyorum da , dac ile yapılabileceğini de ilk duydum. Sanırım dediiğinizde transistör doyuma gitmeden aktif bölgede kontrol ediliyor. teşekkürler

z

Şemayı denemedim ancak sorun çıkartacağını sanmıyorum.

DAC çıkışından gelen 0..5V genlikli sinyalle motor akımının 0...1.8A aralığında kontrolü sağlanır.

Geçmiş yılların mainframe bilgisayar sistemlerine ait yazıcı, disk ve teyp ünitelerinde fırçalı DC motorlar sıkça kullanılır ve bu sistemlerin motor hız ve pozisyon uygulamalarında DAC ile analog kontrol yapılırdı.

Hatta bazı kontrol üniteleri tamamen opamplı analog devreler içerirdi.

Capstan motor kontrolu, paper feed kontrolu, voicecoil devreleri vs vs.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com