DS1302 RTC OSİLATÖR SUSUYOR

Başlatan suunelektronik, 14 Mart 2008, 23:54:56

suunelektronik

Merhaba,
İşyerinde kullanmak üzere bir saat devresi tasarladım.16f877 ve ds1302 ile gerçekleştirdiğim saat devresinde zamanla şöyle bir problem ortaya çıktı.Saat her gün yaklaşık bir,birbuçuk saat geri kalıyor. Çalıştığı ortamdan kaynaklanabilecek parazitik etkilerden oluşabileceğini düşünerek devrede ek önlemler aldım fakat bu geri kalma sorunu çözülmedi.Daha sonra osilatörün(32768mhz) belirli zamanlarda sustuğunu farkkettim.Ösilatör gövdesini şaseledim. Geri kalma azaldı fakat tam olarak çözülmedi. Başka ne tür önlem alabilirim?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

bymrz

hocam forum da ufak bi arama yaparsınız bu konu hakkında baya tartışmalar yapılmıştı..

ETE hocamız bu konuda son noktayı koymuştu bi ara zaten..

Kaymalarda asıl sorun, kristalin kalitesiz olması..
Sn Ete hocamda baya denemiş olmamış, en sonunda yurtdışından getirtmiş ve sorun anında çözülmüş...

Kolay gelsin

Andromeda

kristale paralel 6-7 pf lık kond. bağlayın.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

remzi

kristal 32768Mhz değil 32768hz olacak. yanlış kristal bağlamış olma?...

d_yol

Bende saat devresi yaptım ama DS1307 kullandım. Ama herhalde fark etmiyor. İlk taktığım kristaller ya çalışmadı yada saat yanlış gitti.
Başka bir yerden kristal aldım ve saatler çok doğru gitmeye başladı.
Piyasada çok kalitesiz kristaller var. Tabii markası üzerinde yazmıyor.
Ama kullandığım kristaller üstündeki yazı dügün basılmış ve bacakların altındaki izolatör kahve rengi. Belki bu yardımcı olabilir.

suunelektronik

Arkadaşlar teşekkür ederim bilgileriniz için.  elek kardeşimizin önerisini denememiştim.Birde onu deneyim.

bymrz

dene ama yine de pek bişey değişmiyo...

Kesin çözüm; kristal...