Birlesik ölcüm devresi??

Başlatan genc_muhendis, 24 Mart 2008, 13:30:14

genc_muhendis

Merhaba arkadaşlar daha öncede basvurmustum önemli olmasa yeni konu acmazdım.Ben tubitak olimpiyatları icin bir proje hazırlıyorum proje nabız,sıcaklık vb. degerlerin pıc le ölcülme bölümü var.bir kac devre ve sensör buldum ama devreler konusunda cok iyi değilim yardıma ihtiyacım var.Nabız,sıcaklık kan basıncı gibi degerleri ölcen tek bir devre lazım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden yardım edenlere tesskur ederim...

Maxim

ben olsam piyasada satılan ucuz tansiyon ölçerlerden 1 tane alır parçalar bakardım

XX_CİHAN_XX

Konu ile alakalı değil ama meraktan soruyorum.Madem tübitak olimpiyatları için yeni bir proje hazırlıyorsunuz neden böyle bir proje seçtiniz.Yani yapmaya çalıştığınız şey zaten medikal alanda olan kullanılan bir ürün.Yani bunun yeni bir tarafı yada ilginç bir buluş yönü yok.Neden daha değişik bir şeyler(bir buluş) üzerinde değilde böyle olağan bir proje ile tübitak olimpiyatlarına katıldığınızı merak ettim  :?:
Saygılar, sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknisyen

valla zor bir proreje seçmişsin
nabız olarak bahsettiginiz şey tıpta yada tıbbi cihazlar üzeinde NIBP olarak kodlanır açılımı none invaziv blood pressure yani dışardan kan basıncı ölçümü anlamına geliyor
kan bazıncı dedigiz ise IBP oda invaziv blood pressure oda şu demek
internal yani içerden kan bansıncının ölçümü içerden ölçe bilmek için ise atardamara girilen  igne aracılıgıyla alınan basınç sensöre yapmış oldugu etki üzerinden ölçüm yapar

ısı ise kolay temperature olarak  geçer  t1 olarak cihazlar üzerinde geçer bunu yapman kolay

NIBP yi anlatmam biraz kafnı karıştırabilir onun için

sana tavsiyem

www.petas.com.tr buraya git bu cihazlar türkiyede üretiliyor argesi türk buradaki mühendislreden en net cevabı ve yardımı alabilrisin

genc_muhendis

yorumlar için teşekkür ederim fakat bana bu sensörlere ait baskı devreler lasım bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "genc_muhendis"yorumlar için teşekkür ederim fakat bana bu sensörlere ait baskı devreler lasım bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İşinizi en hızlı şekilde yapabileceğiniz araçlar:

Simulasyon yazılımı : PROTEUS ISIS
Baskıdevre Şematik çizim programı : EAGLE
Baskıdevre Layout çizim programı : EAGLE
PIC için C Derleyici : CCS yada HI-TECH
PIC Programlayıcı ve Debugger : ICD2
Baskıdevre çıkartma Yöntemi : Pozitif 20 yada Termal transfer

Sensörleri zaten bulursunuz.
Bu programları en azından işini görecek kadar öğrenmen
(C biliyorsan) 1-2 haftanı alır.

genc_muhendis

heralde ben derdimi anlatamadım size bu programların bir cogunu isimi görecek derecede biliryorum.fakat elektronik kart tasarımı hakkında bilgim yeterli bilgim yok.yani uygun dirençler kondasatörler ve hangi tip transistörleri kullanmam gerektiğini bilmiyorum.bu konuda bana baskı devre veya benzeri yardımda buluncak arkadas varsa sevinirim.