Dimmerde Ext int ve seri iletişim birlikte neden çalışmÄ

Başlatan sarikayamusa, 28 Mart 2008, 09:13:03

ete

Ben iki deneme yaptım.
-Birinde triac gecikmesini Timer0 ile yaptım. RF okumada olan gecikmeleride TMR1'e verdim.
- İkincisinde Triac gecikmesini TMR1'e verdim ve RF gecikmelerini bölünmüş pauseus ile yaptım.
Her iki devreyide fiziksel olarak yapıp denedim. İkisinde de IR haberleşmesi yine kesintiye uğruyor ve olumlu sonuç alamadım. Bir ara kumanda ettim ama oda çok kısıtlı ve sonuç istediğim gibi değil.
Yine bu projeyi rafa kaldırdım.

Dimmer kontrolü açısından her iki devrede gayet güzel çalışıyor. Hç bir sorunu yok. Devrelerin ikisinede buton kontrolüde koymuş idim. Parlaklığı gayet güzel artırıp azaltabiliyorum.

Senin parlaklığı azaltırken yaşadığın olay triac gecikmesi ile ilgili bir sorun. Devreyi isis de simule edersen görebilirsin. Triac tetikleme sinyali şayet tam sıfır geçiş noktası anına denk gelir ise bu bahsini ettiğin sorun meydana geliyor. Normalde bu gecikme toplamda 10.000 us ancak program komutlarından gelen gecikmelerden dolayı bu değeri 9500 us bile alsan maksimuma doğru bu gecikme sonucunda triac gecikme verildikten sonra tam sıfır geçiş noktası aralığında tetikleniyor. Bundan dolayıda sistem aptallaşıyor.
Bunu önlemek için maksimum triac gecikmesini 9200 us lere kadar düşürmen gerekecek. Bana kalırsa 9700 us lerden 100'er eksilterek aşağılara in. Bende 9200 olarak tam tutuyor.

Ben denemelerimi IR kumanda ile yaptığım için herhangi bir parazit göremiyorum. RF konusunu hiç denemedim. Bunun için yapılacak bir izolatör bildiğim kadarı ile yok zaten. Yalnızca RF anten girişi etrafına yeterince GND çevir hepsi bukadar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

aliveli

izolatörü frekansla gelen bilgiyi bozmaması için demiştim

devrenin güç katıyla kontrol katını birbirinden uzak tutatarsan devren daha kararlı çalışabilir. Hatta aluminyum folya ile sar etrafını

ben sony kumandayla yapmıştım bir  ara bu işi belli parlaklık aralarında sıkıntı olmuştu azaltma artırma önceden denildiği gibi butonla ayarlama yapıldığında sıkıntı yok kablosuz olunca sıkıntı parazit vs bi sürü problem çıkıyor.

rf ile uğraşacaksanda pt entegre kullanmanı öneririm daha kararlı çalışması için

iyonosfer

Triac tetiklemesi RF gürültü oluşturmaz. Ama yinede devreinin Analog ve dijital toprağını ayırmak gerekir. Zero Crossing tespiti için opto kullanmanıza gerek yok, şebekeyi dirençle düşürüp direkt PIC'e uygulayabilirsiniz.
Blog Sayfam: www.teknobakis.com