senkron data

Başlatan cevat, 31 Mart 2008, 13:12:24

cevat

Basicle  tek pinden seri datalar çıkarabilyorum.iki ayrı pinden data ve clock palsleri nasıl çıkarılır .bilgisi olan arkadaşlar bir çalışan örnek bir kod verebilrlermi ?

picusta

Tek pinden çikardigin seri veriler asenkron, uart RS-232 gibi.
çift pinden çikartmak istersen SPI veya I2C gibi protokollere (senkron seri) bakmalisin. Basic'te SPI üretmek için fonksyon vardir herhalde veya datasheet'e bakip PIC'in modüllerini dogrudan kullan.

cevat

12c için  16F628nın (ccp) pinini mi kullanmam gerekiyor?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "cevat"12c için  16F628nın (ccp) pinini mi kullanmam gerekiyor?
ccp değil senin ihtiyacın I2C.Kullandığın dil basic idi.Bu nedenle basic kullanan arkadaşlar I2c için sana örnek yazma ve okuma kodlarını yazarlar.Ancak I2c ile haberleştireceğin entegreye neler göndermen gerektiğini (byte olarak) tespit etmen gerek önce.I2c haberleşmesinde her entegrenin bir ön kodu (device adress) vardır.Bunları bilmeden olmaz.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

picusta

Alıntı Yapmerhaba pic usta .cevabınıza sağolun.12c kod ve iletişimi konusunda yardımcı olabilseniz çok iyi olur.birtane örnek olsa dahi iyi anlıyacağım.ikitane picle ayrı ayrı datalar çıkardım .bunları logic analizere bağladım sadece birini görebiliyorum.birini ayırıncada diğerini görebiliyorum .olmuyo anlayacağınız.birtane çalışan örnek olsa üzerindeki değerlerle oynuyacağım.

kolaygelsin
Anladigim kadari ile sen 2 pic'i seri haberlestiriyorsun, UART kullaniyormusun yoksa yazilimsal olarak mi üretiyorsun? yani basic'te hangi komutu kullaniyorsun? Mümkünse kodun alici verici kismini yayinla ki basic'ten anlayanlar yardim edebilsin.
Aslinda senin istedigin seri bilgiyi logic analyzerde görebilmek.
Bunu yapmak için trigger kullan ve PIC'ten veri göndermeden önce osiloskop veya logic analyzer'in trigger'ine bagli olan bir pini 1 yap.
Ayrica madem logic analyzer'inde görebiliyorsun, 2 pic'i baglayinca sorun oluyor, demekki sorun baglantida, TX, RX  ve GND'yi yanlis baglama, TTL mi CMOS mu kontrol et araya gerekirse bir buffer ekle.