AC gerilimin DC ye çevrilmesi

Başlatan MICROCEBEL, 31 Mart 2008, 13:32:36

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

220 voltu yarımdalga tek diyotla doğrultup ve 1000Uf 450v kondansatörle filtreledikten sonra ölçüyorum istediğim değer  Emax= Eetkin . 1,41 e eşit değilde yaklaşık Emax= Eetkin . 1,44 şeklinde görüyorum bunun nedeni ne olabilir arkadaşlar çıkışta yükte yok.Çıkıştaki kapasiteyide düşürdüm fakat bi değişim yok.Çalışmalarınızda başarılar...

cuneytsezmis1

girişin tam 220v olmayabilir.kolay gelsin

MICROCEBEL

giriş voltajı 220 de 240 da olsa çıkışta hep 1.44 katı kadar doğru bir gerilim görüyorum bu yük olmadığındanda olabilir diyede düşünüyorum.

Salih

Ölçü aletin kaliteli değilse, ölçmeler tam değerinde olmuyor. Malum piyasada her türlü kalitede ölçü aleti var.

mucitotomasyon

bu hakkak bir yerde hata yapıyorsundur

Cetinal

Alıntı yapılan: "MICROCEBEL"giriş voltajı 220 de 240 da olsa çıkışta hep 1.44 katı kadar doğru bir gerilim görüyorum bu yük olmadığındanda olabilir diyede düşünüyorum.

evet bu açık devre voltajı diye düşünüyorum yüke bindirip te deneyin birde düşme mutlaka gorulecektır

ferdem

Tam 1.41 olması mümkün mü o değerin? 1.41 teorik hesap sonucu bulunan bir değerdir, diğer bir ifadesiyle kök(2).

Bence ancak ideal şartlarda 1.41 olmasını bekleyebiliriz. En olası ideal dışı(nonideality) durum: Doğrultuğunuz gerilimin tam sinüzoidal olmamasıdır.

Ölçüm şartlarını saymıyorum.

xenix

Şebeke ideal sinüs değil. Sinüsün tepesinde bazen parazitik tepeler oluşuyor, yük olmadığı için kondansatörün biraz daha şarj olmuş olabilir.

DC gerilim ölçmek kolay, ama RMS gerilim zor. Piyasada bulacağın ucuz multimetrelerin hiç birinin RMS gerilimi doğru ölçeceğini düşünmüyorum. Fluke marka "true rms multimeter" yazan modellerle ölçebilirsin mesela.

sebo

aynı anda aynı noktadan alınan ölçüm farkı. ölçü aletlerinin töleransları :) acaba gerçek değer nekadar.

SpeedyX

Bence 60 leva ya aldığın doğru gösteriyordur  :D
Ötekisi daha ucuz, o doğru değildir.