acil pic ile fotoselli kapı yapıyorum fotoseli kullanamıy

Başlatan ems20, 01 Nisan 2008, 23:39:45

ems20

merhaba ben pic 16f877 ile fotoselli kapı yapmaya çalışıyorum step motor kullanıyorum motor sürücü devresini yaptım fotosel olarak binalarda kullanılan fotosellerden kullanıyorum onlar ac 220v ile çalışıyo içini açıp baktım 2 kısımdan oluşuyo 1.kısımda D203B sensörü var burdan gelen bilgiye göre 2. kısımdaki röle çalışıyo ve bir çıkış veriyo benim istediğim bu devreyi dc ye çevirerek picte kullanmak pic 5V ile çalışıyor. bu fotosel devresini DC 5V ta çalışacak şekilde nasıl yapabilirim üzerindeki röle 24vluk değiştirmelimiyim. birde D203B nin bulunduğu devreden 3 kablo çıkıyo 2 si besleme biride sensörün çıkışı sanırımama sırasını bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

sebo

devre şemasını koyarsan daha net bilgi alırsın. 5V ile çalışacaksan röleyi değiştirmen gerek mutlaka. yada rölenin yayını boz yani esnekliğini boz ama işini görürmü bilmiyorum.

mustafa_cmbz

tarif etmeye çalıştığın şey fotosel mi? yoksa pır sensörümü?

ipek

öneri
şimdilik fotoseli bozma vazifesini düzgün yapabiliyor ise öylece kalsın.

herhangi prtatik el altında bulabileceğin örneğin 4N25 türü bir OPTOCOUPLER basitçe optik kuplor diyelim bunun indeki giriş diyod'u (led)'i uygun bir direnç ile örnek 470 ohm ile seri'!leyerek senin zaten aktif çalışan rölenin bobin ucuna doğru polarmada paralel olarak bağla.

opto'nun içindeki açık kollektor npn transistör'üde emiter kısmını pic'li tarafın Gnd'sine bağla,kollektor kısmınıda 10Kohm ile +5 voltuna bağla
direnç ile opto kollektorünün birleştiği nokta'yıda yazılımda hangi port'u uyarı için kullanıyor isen o port'a bağla kolaylıklar......

Andromeda

fotoselden kastın eğer hareket sensörü ise;
senin yapmak istediğini ben yapmıştım.daha sonra gereksiz birşey yaptığımı düşündüm.içinde 220 yi dc kondansatör ile düşürüp
diyot ile dc ye çeviren sonra 78L05 ile regüle eden devre var.
ayrıca 24 V ile çalışan röle var.algılama devresi ile bu kısmı ayırdım.
dediğin gibi üç kablo geliyor.bir tanesi transistör çıkışı.bunu pic li
devreye giriyorsun.bu devre ile pic devre aynı 7805 ile beslendiği zaman
problem çıkıyor.onun için iki tane 7805 kullanmıştım.
en güzeli güvenlik sistemlerinde kullanılan PIR sensörler.bunların kendi kontak çıkışı var.genellikle 12 V ile beslenirler.bu sorun teşkil etmez.
beslemene 7812 eklersin.kontak çıkışını pic devrene bağlarsın.
bu şekildede kullandım.yanlız pic devrenin parazitlerden etkilenmemesi için önlem al.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mustafa_cmbz

dediğin şekilde çalışır fakat eğer şebeke  dalgalanma olursa mesela gecenın bir vakti buzdolabı devreye girerse bu şekilde çalıştırdığın devre aktif olur ve senı yanıltır bunun için ipek hocanın dediği daha mantıklı bence...

timpati

peki...herşeye tamam da şu "acil pic" nasıl bir şey? diğerlerinden daha mı hızlı çalışıyor?
why mr. anderson, why ?

tyildizak

Alıntı yapılan: "timpati"peki...herşeye tamam da şu "acil pic" nasıl bir şey? diğerlerinden daha mı hızlı çalışıyor?
Daha telaşlı çalışıyor olabilir...

@ems20, fotosel dediğin, karşıdan geleni algılamak için mi yoksa genelde bu tip kapılarda kullanıldığı gibi, arada sıkışmayı engellemek için çizgisel algılama yapan alıcı verici tip mi? Açıklarsan önerilerim olabilir.

ems20

:!: fotosel dediğim harekete duyarlı normal apartmanlarda kullanılanlardan herhangi bir hareket algıladığında lambalar yanıyorya, bende onu otomatik kapıda kullanacam fotoselin önünde bir hareket olduğu zaman pic e sinyal gidecek ve pic yardımıyla kapı açılacak .şimdi elimde dediğiniz 12v luk PIR sensörlerden var yeni aldım bunu kullanacam ne şekilde kullanabilirim 7805 ile regüle ederek picin girişine bağlasam çalışırmı yani bu yeterli olurmu yardımcı olursanız sevinirim

ems20

arkadaşlar lütfen yardımcı olun çok az zamanım kaldı elimdeki 12V luk PIR sensörle otomatik kapıyı nasıl yapabilirim

timpati

hala anlamıyorum, ne var bu picte? sihirli değnek mi sanıyorsunuz ki?
senin ihtiyacın olan herşey zaten elinde. bugüne kadar hangi otomatik kapıda pic kullanılmış, bilen var mı?

sensörden gelen bilgiyle bir röleyi çektirir, röle kontakları üzerinden de motoru sürersin. motor sona geldiğinde de bir sınır switch'iyle durur. hepsi bu. şimdi bu pici nereye sokacaksın, söyler misin? devrenin çalışmasında picin adı geçti mi hiç?

unutmadan, bir de güvenlik koruması var: belirli bir zaman sonra kapı kapanırken PIR'dan sinyal alınırsa kapının durması, beklemesi ve yeniden kapanmaya kaldığı yerden devam etmesi (veya sadece duracağına tamamen açılması) gerekir.

bütün bu anlatılanlar bir-iki zamanlayıcı, PIR, motor ve switch'lerle yapılır (mekanik aksamı saymıyorum).

illa araya bir pic girecekse;

sensörün 24V çıkış işaretini iki dirençle gerilim bölmesi yapıp 5 voltluk bir sinyal alır ve işleyebilirsin. (örneğin 3k9 ve 1k ohm gibi). sinyal değil de röle kontak çıkışıysa bu boş kontak üzerinden 5voltu geçirirsin, olur biter.
why mr. anderson, why ?

selvi

http://www.futurlec.com/PIR_Sensors.shtml
yukardaki linkte pir sensorler ve pir mduller var.elimde d203b,d203s pir sensorlerden birkac tane var.
Compact PIR Sensor Module den 3 adet var.mesafe olarak 5-7m denliyor katolagda.zaten sistem hazir gibi.besleme verip cikisinda 3.3v gosteriyor.ama bu sistem neye duyarli bir turlu anlamadim.bazen cikisina normal led bagliyorum led surekli yaniyor.bazen hic yanmiyor.bu modulun icinde D203B pir sensor ve fotosel var.
pir sistemlerin ir gore avantajlari nedir.cevre kosullarinda etkilenme duzeyleri nedir.dukkanin disinda kullanacagim icin cevre kosullarin etkilemeduzeyi nedir?benim daha uzun mesafeli pir sistemleri bulmam gerekiyor.dar acili uzun mesafeli pir sensorlere ihtiyacim var.bunlari bulabilecegim yer ve arastirma yapabiliecegim siteler var mi?.simdilik elimde bunlar var.zaten daha bunlari calistiramadim.ugrasan arkadaslardan yardim bekliyorum.simdiye kadar ir ile ugrastim.fakat belli mesafeye ulasmama ragmen bazenkendi kendi kendine yanlis alarm veriyor.tabi sorunu gideremedim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ems20

arkadaşlar tezimi teslim ettim hocam beğendi hepinize teşekkür ederim tezimi burdan indirebilirsiniz belki işinize yarar. tekrar sağolun

http://rapidshare.com/files/119290940/sensoerlue_kap__305_.doc.html

cyber_cemati

ems arkadaşım. Tezinin linkini yenilemen mümkün mü?

Halil demirbeas

Ems20 kardesim tezini tekrar atabilirmisin çok yararli olcak bu projeyi bant uygulamasinda düşünüyorum ben yardimci olurmusun