Motorola 68HC11 ile haraket sensörlü kapı projesi

Başlatan boomla, 05 Nisan 2008, 18:25:52

boomla

Merhaba arkadaslar

Projem icin Motorola 68HC11 ile haraket sensorlu kapı yapmam gerekiyor fakat bizim projedeki asıl amacımız kapı ve dizaynı. Pic programlamadan anlamıyorum, internette aradım fakat bulamadım. yardımcı olabilirmisiniz?

SpeedyX

68HC11 ile yapacaksan pic nerede gerekiyor?

tam olarak ne yapmak istediğini yazarsan belki yardımcı olabilirim 68hc konusunda

boomla

Hocam benım yapmak istedigim sey bir motorola kullanıp, hareket sensorlu park kapısı yapacagım. Amacımız sensorden gelen sinyalle kapıyı acacak olan motora bir sinyal gidip calısması. Daha sonra hareket algılaması bitince, tekrar motoru ters yonde dondurecek.boylece kapıyı kapatmıs olacagiz. Simdi bu noktada bu sinyalleri isleme isinde motorola kullanmamız gerekiyor.

SpeedyX

Önce bir şema oluşturmalısın.
Sensoru araştırmalısın, nedir, nasıl bağlanır, hareket algılayınca ne olur ne olmaz..
Motoru röle ile mi süreceksin yoksa hız ayarı gibi şeyler de mi var. Röleyle süreceksen tek bir çıkıştan aç kapat yapabilirsin.
Bunun için birde kapının kapandığını açıldığını anlamak için (sonlandırma) sensörleri gerekecek. Birde kapı açılıp kapanırken arada bir engel olup olmadığını algılatmayı da düşünebilirsin.. Onlarıda araştırmalısın.
hc11 i bilmiyorsan, onunla ilgili de okumalısın tabii.
Şema oluştur, yazılımda yardımcı olabilirim.

68hc11 olması şart mı? Onun yerine, daha yeni teknoloji olan freescale ürünlerini de kullanabilirsin mesela 9S08QG8 olabilir bu yada 9S08QG4.

boomla

Ben bu proje ile ilgili arastırmamı yaptımda, şimdi size projeyi soyle anlatayım. Bu projede kullanacagım pic'in modelinin ne oldugunun bir önemi yok yada kapı acılıp kapanırken arada engel olup olmadıgını anlamak icin herhangi bir sensore ihtiyac yok, o kadar detaylı birsey olması gerekmiyor. Bizim projemiz aslında kucuk bir sehir yapmak. Projeye göre benim gorevim garaj kapısını yapmak. Projede sehirde gezinen, çizgi takip eden, araclar olacak. Ve onlardan bazısı benım yapdıgım garajın kapısına belli bir mesafe yanastıktan sonra, kapı otomatik olarak acılacak ve diyelim 30 saniye acık kalıp daha sonra kapatacak. Kapının nasıl acılacagı konusunda, ben bu gundelik hayatta garajlarda kullanılan sistemi dusundum fakat sizinde dediginiz gibi kapı acıldıgında, bir seyin onun acılma miktarini sinirlaması lazım. Kapının uzerine bir algılayıcı koyup birde kapının tam acıldıgı noktaya bir sensor koysam ve aynısını kapı nın kapandıgı yere koysam sizce programlaması cok zor birsey mi olur? Aslında size kagıt uzerinde cizip buraya ekleyecektim fakat tarayıcımda bir sorun cıktı, yapamadım. Sanırım bu dizayn icin 3 tane hareket sensorune, bir elektro motora birde pic e ihtiyacım olacak. Devreyi besleyecek elektrik gucu olarak 9v bir pil yeterli olur diye dusunuyorum. Bu Arada baslıga motorola 68hc11 yazmıstım ama hata yapmısım, projede pic kullanacagız. Kusura bakmayım, kolay gelsin

SpeedyX

Selam
İşlerimden dolayı biraz geç yazıyorum,
kapının durumunu algılatmak için telefon makinelerinin içindeki avizeyi algılayan switch lerden kullanılabilir.
Hareket sensoru yerine de kızılötesi bir düzenek düşünülebilir.

Bunların dışında, pic programlama biliyor musun? Öncelikle şemanı görelim.