SN75176 Master-Slave Sonlandırma Sorunu

Başlatan protech06, 05 Nisan 2008, 21:01:43

protech06

RS485 haberleşme kullandıgım bir projede 12 adet slave devre ve bir adet  master verici devre kullandım ,  slave devreler her bir slave devrede 1 adet SN75176 olacak sekilde ve aynı data hattına in ve out olarak baglı , forumda buldugum bir semayı ornek alırsak slave devre uzerindeki sn75176 entegresinin 6 ve 7 nolu data girişlerine herhangib bir direnc gereklimi yada son devrede sonlandırıcı direnc olarak adlandırılan nedir_?

birde piyasada gordugum bazı devrelerde slaveler üzerinde 2 adet rs485 entegresi kullanılmıs olanlar var birisidata in digeri ise bir sonraki slave için data out için kullanılmış fakat aynı işlemin tek entegre ile yapıldıgı durumlarda var bu aradakifark nedir _?

mucitotomaston

arasına 120r direnc veya aucunu 1k ile +b 1k- baglamalısın

Göktuğ

Klein

Tek 75176 ile yapılan RS485 çift 75176 ile yapılan ise RS422 protokolü. RS485 half duplex çalışır RS422 full duplex çalışır. Yani RS485 ile aynı anda ya alma ya da gönderme yapabilirsiniz RS422 de ise bir kanal alma diğer kanal gönderme içindir. aynı anda hem alma hem gönderme yapabilirsiniz. Fakat MultiMaster çalışma düzeniniz varsa , yani Slave terminaller Master terminal sorgulama yapmadan da veri gönderecekse(bazı durumlarda çok fazla hız kazandırır) RS422 kullanamzsınız.  Kullansanız bile hattın meşgul olduğunu anlayamayacağınız için hat çarpışması olabilir. Ancak bu sorunu master terminalden hat boşta yayını yaparak bir miktar engelleyebilirsiniz.
Sonlandırma direnci sadece Master ve en sondaki slave terminale takılmalıdır. Arkadaşlar dirençlerin değerlerini ve bağlantı şeklini yukarıda göstermiş. Buna ekleyebileceğim tek şey + ve GND uçlarına bağlanacak olan bias dirençlerinin terminal sayısına göre hesaplanması gerektiğidir. Fakat çok kritik değerler olmadığı için yukarıdaki değerleri kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Veli B.

Başlığı okuyunca aklıma geldi. Bir ara 485 ile yıldız  topolojide çalışmam gerekmişti(şartları ben belirleyemediğim için böyle bir zorunluluk vardı). Burada ciddi eko sıkıntıları yaşamıştım. sorunu crc benzeri bir şekilde ve sıralı olarak haberleşme yaptırarak yazılım ile çözmüştüm büyük ölçüde ama çok nadirde olsa düzensiz şekilde sorun çıkarıyordu. Elbette ciddi şekilde hız kaybıda olmuştu. Yıldız için donanımsal olarak ne önerebilirsiniz. Dağarcıkta bulunsun...

protech06

ilginize teşekkurler arkadaslar anladıgım kadarı ile sonlandırma direnci olan 120 R direnc en sondaki slavede olacak fakat + ve - deki direncler her slavede takılı olacak .  yoksa onlardamı sadece en sonraki slave uzerinde olacak _?

Veli B.

prensip olarak sistemde iki adet olması lazım. Tren rayı gibi düşününün master ve nodeların dizilimini. Rayın 2 ucunda olmalı.