Mos sürücüleri korumak

Başlatan z, 06 Nisan 2008, 20:25:04

z

Bugüne kadar yaptığım IR21XX sürücülü mosfetli güç devrelerinde MOSlar arızalandığında istisnasız olarak IR21xx sürücüler de arızalandı. Açıkcası bu çipleri korumak için aklıma hiç bir şey gelmiyor.

Profosyonel cihazlarda bu MOSların arızalanıpta sürücülerin sağlam kaldığı durumlarla karşılaştınızmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

buiba

hocam ilk yol galiba moslari arizadan korumak :D yada hizi size uyarsa, TLP 251 kullanin.(ben de henuz kullanmadim ama bi projede kullanacagim.)

F.T

biraz zor genelde sürücüler kontrol ünitesini koruyor...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

bigbey

Alıntı yapılan: "buiba"hocam ilk yol galiba moslari arizadan korumak :D yada hizi size uyarsa, TLP 251 kullanin.(ben de henuz kullanmadim ama bi projede kullanacagim.)
Maalesef TLP250 ler de yanıyor ben aktif olarak kullanıyorum
TA6R

timpati

mosları delinmekten korumak için yapılacaklar vardır. örneğin biri di/dt diye adlandırılan akımın ani artışını önlemedir. diğer konu başlıkları için biraz araştırma yaparsanız hepsini bulursunuz.
standart koruma yüke paralel R-C-D (zener) ama akıma göre hesap yapıp eleman değerlerini ona göre belirlemelisiniz.
why mr. anderson, why ?

SpeedyX

Alıntı Yapdi/dt diye adlandırılan akımın ani artışını önlemedir
SMPS lerde kullanılan snubber ve clamb devreleri bir çözüm olabilir mi?

galiba yüke paralel R-C-D (zener) ile onu kastetmişsiniz zaten

timpati

evet, bunlar teknik terimler... siz biliyorsunuz , ben biliyorum ama yetmiyor, uygulayanın bilmesi gerek ve araştırması. sadece burada  anlatılanlarla sınırlı kalmamalı müdavimlerin teknik bilgisi. bir şema görmekle ve onu arşive kaydetmekle (ya da sadece okumakla) elektronik öğrenilmez, denemek, araştırmak, yeniden denemek, bol bol yakmak-yanılmak gerek  :D

elinizin altında internet gibi bir nimet varken neden yararlanmayıp hazırla yetinilir ki? bunu anlatmaya çabalıyorum.
saygılar...
why mr. anderson, why ?