www.pminmo.com

Başlatan kck, 07 Nisan 2008, 00:25:39

cyurdalan

Alıntı yapılan: "cyurdalan"
Alıntı yapılan: "ugurtelefon"siz birdaha voltaj vermeyin.
öncelikle tüm kondansatörlerin + ve - uçlarını kontrol edin.kondansatörler üzerinde zaten + - uçları yazar.
ya besleme voltajını ters verdiniz yada patlayan kondansatör ters takılmış.
alınmayın ama size tavsiyem yakınınızda elektronikçi bir arkadaşınız varsa rica edin o sizin yerinize kontrol etsin.bir TV tamircisi arkadaş bile olur.
eğer elinizdeki devre hazır alınan bir devre olsaydı daha çok yorum yapılabilirdi.ama siz PCByide kendiniz yaptığınız için,PCB çizerken oluşabilecek hatalar da olabilir,malzeme takarken yanlış yönde takmışta olabilirsiniz.

Devreyi ben kendi çizedim trnansfer şeası hazır transfer şeması kullanarak ütü ile bastı ve sonra bütün yolları kontrol ettim sanrım hatayı buldum ben kondansatörün artı eksi kutbunun olduğn bilmiyordum:) başka hangi elemanın kutbu vardır transistörün de warmıdır onada hiç dikkat etedim dirençlerin yok zaten mosfed leri doğru bağladıma eminim başka bi elemanın kutbu varsa ltf söyleyin düzeltmeye çalışcam....

devreye 12V verdim şimdi kontrol ettim kondansatörlerin yönü doğru şemaya göre s2 artı olucak boyalı taraftaki bacak artı yanılmıyorsam....

ugurtelefon

dirençlerin kutbu yok.bu doğrudur.
değer olarak nF olan kondansatörler genelde onlarda kutupsuzdur.
silindire benzeyen uF değerli olan kondansatörler kutupludur.üzerinde + veya - ucu yazılıdır.
transistörler genelde 3 bacaklıdır.Emiter Beyz ve Kollektor olarak.
ama her transistörün bacak bağlantısı farklıdır.
kullandığınız transistörlerin bacak bağlantılarını bilmiyorsanız www.alldatasheet.com gibi bir steden arama kısmına transistör adını yazarak(örn;bc557 gibi) arattırınız.karşınıza o transistörün PDF formatındaki dökümanı çıkar.orada açıkça hangi bacağın Emiter beyz yada kollektor olduğu yazar.
aynı şekilde mosfetleride kontrol edebilirsiniz.

kolay gelsin.

cyurdalan

kapasitörleri ters bağladım şimdi yanmadı her hangi bir terslik kalmıdır transistör de doğru ama motor bağlantısını da biliyorrum elimde küçük step motorlardan onlara denemek istiyorum 2volt 2.5A siyah sarı kahve turuncu renlerinde 4 tane kablo var bana nerelere bağlıcağımı söyliyebilirmisiniz?tşk

ugurtelefon

pminmo daki sürücü yanlış hatırlamıyorsam ünipolar
sizin elinizdeki 4 kablolu motorlar bipolar bağlantı yapılabilir.
yani o motorları o devre ile test edemezsiniz.
eğer elinizde 5 yada 6 kablolu motor varsa onları bağlayabilirsiniz.
kablo bağlantıları,bipolar ve ünipolar terimlerini detaylı öğrenmek istiyorsanız forumda daha önce yazılmış detaylı yazılar var.yine bu motorlar sürücüler başlığı altında.

kck

resimlerdeki motorunu gördüm o motor bipolar motor diğer motorlarında bipolarsa çalışmaz o devrede kardeş nasıl ayırt edicem diiyorsan kablo sayısından 4 kablolu olanlar bipolardır 5 veya daha fazla koblo sayısı olanlar unipolar bu devrenin motoru unipolar motoru bağlaman için + uçlar beslemede + uca kalanlar devre üzerinde 4 adet klemense bağlancak unipolar yazıcı motorları için resim ve bağlantısı

a2 b2 beslemede + uca

cyurdalan

kck açıklama için çok tşk eline sağlık resimdeki devre senin mi bittimi denedin mi?

kck

evet çalıştırdım .. devre aşağıda sana kolay gelsin

cyurdalan

Alıntı yapılan: "kck"evet çalıştırdım .. devre aşağıda sana kolay gelsin

bu devrede dc girişteki kablolar motorların mı yoksa güç kaynagından gelen kablolarmı?

kck

görünen kabloların uçlarında klemensler var bağlantılar klemenslerden yapıyorum

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "cyurdalan"
bu devrede dc girişteki kablolar motorların mı yoksa güç kaynagından gelen kablolarmı?

motorlarının 5 yada 6 uçlu olduğunu varsayarak;
4 uç gösterdiğim yere 1 uçda yani ortak besleme ucu motor besleyeceğin güç kaynağının + ucuna bağlanacak

cyurdalan

açıklama için tşk uğur bey bu işler den pek anlamadığım için laf anlatmak biraz zor oluyor farkındayım özverinizden dolayı teşşekür yrn motor bakmaya davut paşaya gidicem bilmeyenler için söyliyim tim1 tim2 die iki pasaj dolusu hurda motorcu var...

kck

CYURDALAN KARDEŞ BANADA BAK BEN BİR TÜRLÜ BULAMADIM AFYONDAYIM BURADA MOTOR FALAN BULMAK ZOR YARDIM EDERSEN SEVİNİRİM

cyurdalan

nedemek siz ban az mı yardımcı oluyorsunuz kendim için gidecem lafımı olur, seve seve....

hoguz

İsterseniz bu motordan bulayım alıcaklar toplanın indirim de yaptırırız.

http://www.resimekle.com/images/q6e0k9eon4rxsnpubb.jpg

kck