www.pminmo.com

Başlatan kck, 07 Nisan 2008, 00:25:39

mustaphaerdem

hoca kaç nm bu motorlar bir bilginiz var mı birde fiyat?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

cyurdalan

arkdaşlar ben gittim bu gun aldım 1 ad eğer istediğim sonuçları alabilirsem 2 ad daha alıcam resmini ekledim bulabildiğim en büyük step motor:)
4.5V 1.4A 6ad kablo var....
Resim:http://www.4shared.com/file/47025346/d240cf3b/DSCN0794.html

hoguz

Akımı çok düşük ama tork nasıl?

cyurdalan

bilmiyorum daha bağlıyamadım kablolarının yerlerini araştırıyorum sizce hangileri ortak kablo;
kırmızı çizgili, mavi çizgili, siyah, kırmızı, beyaz mavi kabloları war...

Sanyo step sny model:103-820-2

bilen arkadaşlardan yardım devreyi biliyorsunuz...

kck

elindeki motor unipolar motor 6 kablolu, ohm metre cihazın vardır sanırım

önce kabloları 3 er 3 er ayıracaksın ohm metrenin busy kısmına getir kabloların uçlarında kontrol etmeye başla akımın geçtiği her 3 kabloyu ayır daha sonra her 3 kablodan 1 tanesini ayıracaksın bu ayırdıkların + uç bunun için 3 ucu biribirleriyle diren değerlerini oku 1 tane uçta direnç değeri diğerlerine göre küçüktür bu uç + dır geriye kalan kolay, ilk üçe a1-a2-a3 diğer üç uca b1-b2-b3 dersen a2 ve b2 + uç olsun  bu uçlar beslemede + uca
(a1-a3) ve (b1-b3) pcb de yerlerini deneyerek veya renklerin belirleyebilirsin

cyurdalan

açıklama için tşk artı uçları buldum ama diğerlerini deniyerk bulmaya çalışıyorum devreye takınca mosfetlerden biri ısınmaya başlıyor 50 dereceye kdr çıkıyor ve motoru elimle çeviremiyorum akım verdiğim zaman bu sizce normal mi?

kck

motorları nasıl çevirmeye çalışıyorsun jog yaparakmı hangi programı kullanıyorsun programda ayarlar nasıl yaptın bunlar çok önemli

sezgin05

@HOGUZ:
Resmini verdiğin motor 1Nm civarında güç üretebilecek bir motor. 3,8 Amper oldukça tatmin edici bir değer.Unipolar olmasıda ayrı bir avantaj.İster unipolar ister bipolar olarak kullanılabilir. 2. el olduğunu düşünerek tahmini değeri 15-20 ytl gibi tahmin ediyorum.Aynı motordan 10 adet bulabilirmisin.

sunalk

Fotoğraflarda gözüken motorların 3.8Amper değerine aldanmamanızı öneririm, 20 YTL'den alacak arkadaşlar varsa temin edebilirim ancak adetli olması gerekiyor.

Gözden kaçırmış olan arkadaşlar için tekrar linkler veriyorum

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=135954&highlight=#135954

Tahminlerim doğru çıktı, bu sürücüyü burada bulabilirsiniz

http://www.sahibinden.com/3_eksen_cnc_driverWQQaXQQ7575209WQQpXQQdisplayitem?

Open Source, Satılamaz, Etik Değildir diye başımızın etini yiyen arkadaşlar neredeler çok merak ediyorum. Kreutz ile haberleştim kimseye malzeme göndermiyor, Ozan'a yönlendiriyor bu işler için, bilmediğimiz birşeyler olsa gerek.

kck

neyi gözden kaçırmışız ?

neyi tahmin etmiştiniz ?:)

cyurdalan

Alıntı yapılan: "kck"motorları nasıl çevirmeye çalışıyorsun jog yaparakmı hangi programı kullanıyorsun programda ayarlar nasıl yaptın bunlar çok önemli

lpt portu takılı değilken motora gerilim verince elimle bile döndüremiyorum daha program ayarlarını yapmadım çnk gerilim verince mosfetlerden biri aırı ısınmaya başlıyor.Kablonun yerlerine göre bu ısınan fet değiiyor hepsi değil sadce bir tanesi ısınıyor.Motora 12V 3.2A gerilim veriyorum bu arada bunu bir   önemi warmı değerlerinden fazla gerilim vermek bir şeyi etkiler mi?
uf bu motor işi baya kasıyor bir çalıtırsamda rahatlasam artık:(

kck

bence devren çalışmış ama sen farkında değilsin program sayesinde döner devreyle beraber dönmez elk verince elle dönmemesi bu anlama geliyor bence o motoru akım sınırlayıcısı olmadan deneme programı öğrenmeden de çevirmeye çalışma.......

cyurdalan

ya kcam i biliyorum saten takım yollarını tamaen mastercamde hazırlıyorum ama chooper devrede kafama takılan çok şey war özelliklede bir parça listesi olmaması benim gibi bir acemi için çok zor oluyor we kullanıcağım güç kaynağını belirlemem lazım dimi dirençlere değer werebilmem için
Son bir soru sence mosfetlerin o kdr ısınması normalmi hiç bir hareket wermeme rağmen sadece akım verdim die gerçi motor 4.5V 1.4A ben 12V 3.3A verdim devreye(başka power olmadığı için ideali nedir sizce 3tane 4.5V 1.4A olan 3 motru kaç V kaç A lik bir güç kaynağı ile besliyim?

kck

bu konuda bende acemi sayılırım benimde bilmediğim konular var ama burada bu konudan anlayan kişiler var muhakkak cevap verirler eğer bu motordan kullancaksan direnç değerlerini motor amper değerine göre bulcakasın işin kolaylaşmış gibi kcam lpt pin setup ayarlarını nasıl yaptın neden hiç hareket vermedin deneseydin biliyorsan.......

cyurdalan

ya işte uzun süre akım veremiyorum mosfet çok ısınıyor...Kcam port ayarları lpt info gibi bişey olması lasım tmm hatırlamıyorum port setup'ın en son seçiminde sana genel olarak port pin ayarlarını verior saten devrenin documantion pdf tede gerekli pin portlar war...Geriye sadece table setup ve inc mm ayarlarını yapıp.System timming ten feed rate ile bilgisayarının cpu hızı ile ilgili bir test war 2-3 dk dan fazla uzun sürememeis gerkir...Sonra kullanıma hazır cam ayarları hariç...

Arkadaşlar devreye akım verip hiç bir komut göndermediğim halde bilgisayara bile bağlamadığım halde sadece tek bir motor bağlıyorum mosfetlerden sadece biri çok ısınıyor nie?Motorsuz akım ver,nce ısınmıyor sebebi ne olabilir.Sanırım motor bağlantımda sorun ama bana daha net bişi söyliyebilicek bir ark varmı?Yrd ltf...