www.pminmo.com

Başlatan kck, 07 Nisan 2008, 00:25:39

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "sezgin05"Teşekkürler ustam çok makbule geçti.Artık üç öğün ben bu motorlarla oyalanırım..
tabi hocam keyfin keyf.CNC çatır çatır çalışıyor maaşallah. :D

sunalk

Bu 3.8Amperlik motorlarda ne tork var, ne de devir. Biraz kurcaladıktan sonra haklılığımı göreceksiniz. Uğur, motorları sürmekle cnc router bitmiyor ne yazıkki, birçok arkadaşın millerini yataklarken uçlarını olması gerektiği gibi gerdiremediğini, bu işlerden anlamadığını yada işin kolayına kaçtığı için millerin lastik gibi eğildiğini veya esnediğini görüyorum. Bence, ezbere çalışmaktansa bu yataklamalar nasıl olmalıdır diye kafa yorulmalı.

hoguz

Ben epey kurcaladım sen merak etme.Sezgin hocada dener yazar buraya zaten.Sen daha iyisini alırsın.

sunalk

Test sonuçlarını açıklayıcı bir dille yazmanızı, fotoğraflar ve videolar ilede olması gereken şekilde cevaplarınızı bekliyorum.

hoguz

ağbi jandarma gibisin sende kısa künyede yapayımmı?Kötüyse kullanmazsın yaw.

sunalk

Benim bütün inadıma rağmen iyi bir performans sergilemedi bu motorlar, bakalım siz neler yapacaksınız, onu merak ediyorum.

cyurdalan

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "cyurdalan"beyler ben devreyi yeniden çok daha dikatli birşekilde yaptım...
Bu sefer çalışmaması için hiç bir neden olucağını sanımyıyorum kck nın dediği gibi ledleri bağladım gerilim verince 4 ü birden yanıdı ve hç biri yanıp sönmedi.Kcam e x.step xdir. y.step y.dir z.step z.dir i tanınıtım ama hiç bir komut iletilmiyor karta bunun  sebebi ne olabilir...

Bu arada devrenin üstündeki led hiç yanmadı.Sanırım motorlar step yaptığı zaman yanıp sönücek?
boşver hocam kcamı,bana azmı kök söktürdü.
sana tavsiyem mach3 programını kur
onunla dene.
cambam da çizim yapıp kcam içine atıyorum saçma sapan şeyler çıkıyor.
aynı dosyayı mach3 içine attığımda kuduz gibi çalışıyor.
ucuz etin suyu yavan olur derler.
kendini kcamla kasma.
sezgin hocanın açtığı topicte 10-15 sayfa geriye git.orada mach3 lpt ayarları var.yanlış hatırlamıyorsam @hoguz arkadaşımız eklemişti.takılırsan oradan bak.
ama mutlaka mach3 ile çalış.

Denicem MACH3 ü peki devrenin üstündeki led konusundaki söylediğmde yanılmıyorum simi motorlar step yaptıkça led yanıcak dimi?

ugurtelefon

@cyurdalan
bahsettiğin ledi anlamadım,ama step ve dir sinyal girişlerine bağlı ledlerden bahsediyorsan,mach3 çalıştırdığın sürücüye işlem yapması için komut verdiğin yada yön tuşlarıyla hareket ettirdiğin anda o ledlerin yanıp sönmesi gerekir.
sen Kcam la uğraşmaya devam ediyorsan bilemiyorum belki çok iyi kullanan arkadaşlar vardır ama ben onda bir netice alamadım.
mach3 programını kur.bahsettiğim gibi sezgin hocamın açtığı topicte LPT ayarlarımevcut.ayrıca ben taaa en başlarda kendisinden full mach3 istemiştim,baştaki sayfalarda mach3 download içinde bir link var. oradan indirebilirsin.ayrıca mach3 ayarları için yardımcı olurum,işimi görecek kadar o programı öğrendim,tek denemediğim kesici takımlarla ilgili tools ayarları.o da nasipse  mekanikten bittikten sonra deneyerek test edilecek bir olay.

ayrıyetten 2,5Amper 4-5 yada 6 kablolu motorlar için Bipolar step sürücüyü geliştiriyorum.optokuplorlü,6 adet limit switch ve 1 adet E-stop
giriş pinleride oluyor.Ve bu girişler kısadevre yoluyla değil,tamamiyle logic entegreli ve optocuplörlü.
sürücü ise 1/1 1/2 1/4 1/8 mikro step,cam programından enable alıyor,dahili chopping var.40Volta kadar da besleme verilebilir.
malzeme siparişlerini verdim,hafta sonuna kadar yapıp test etmeyi planlıyorum.

hoguz

Mikroişlemci ne kullanacaksın?

cyurdalan

uğur bey sezgin beyin başlığını yeniden inceledim mach3 ü kurdum ancak lpt ayarlarındaki resimler heralde zaman aşımından dolayı silinmiş gözükmüyor bu konuda yardımcı olursanız senirim...

hoguz

Kullandıgın interface'e göre değişir ama fikir verir sana en azından

cyurdalan

herşeyi böyle yaptım olmadı?????????????Hala motor bağlantısı yerine taktığım ledler sadece yanıyor yanıp sönme gibi bir şey sös konusu değil
ltf yardım edin???

hoguz

Bu benim interface kartıma göre ayarlar senin nasıl bağlı paralel porta interface ne kullanıyorsun bunları bilmeden nasıl yardım edelim.

cyurdalan

http://pminmo.com/3axis/3axis.htm
çok tşk hoguz...

Devreye 4ad led bağladım kck  basit bir şema göstermiş o nun gibi devreye 12V 3.3A lik bir adaptör bağladım ledlerin hepsi sabit yanıyor....

hoguz

Senin yaptığın devreye göre

XDir   = 2
XStep = 3

YDir    = 5
YStep  = 6

ZDir    = 8
ZStep  = 9

Bu şekilde ayarları değiştirmen gerekiyor.Bu devrede Enable göremedim vede akım sınırlama yok sağlıklı bir devre değil bu.