RS485 Kablo sorunu

Başlatan mikrocip, 10 Nisan 2008, 21:47:13

mikrocip

Herkeze merhaba arkadaşlar.

Bu siteyi yeni öğrendim sizden bir problemim hakkında bilgi istiyorum.
Benim bir projem var şu an üzerinde çalışıyorum rs485 ile yaklaşık 100 tane birimi haberleştirmeye çalışıyorum. rs-485 entegresi olarak MAX487 seçtim bu entegre 1/8 load olduğu için 128 tane birim destekliyormuş. Projeyi bitirdim montajını yaptım kabloları taktım çalıştı ama montaj yapacağım yere takınca bir türlü çalışmıyor. Kullandığım kablo CAT5 değil o yüzdenmi acaba lütfen yardım edermisiniz.

iyonosfer

Kullandığın kablo ne? endüstriyel bir ortama mı montaj yapıyorsun? mesafeler ne kadar? twisted-pair  (bükülü çift) kablo kullanmalısın
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

mikrocip

Alıntı yapılan: "iyonosfer"Kullandığın kablo ne? endüstriyel bir ortama mı montaj yapıyorsun? mesafeler ne kadar? twisted-pair  (bükülü çift) kablo kullanmalısın

twisted-pair kablo kullanmadım. montajın yapıldığı yerin yakının da (100 Metre) yüksek gerilim trafosu falan var. Veri iletişim hızı 2400 bit/saniye. Kullandığım kablo 0.5 mm çok telli telefon kablosu.
Şimdiden teşekkür ederim

iyonosfer

sistemin normal şartlar altında çalıştığından eminsen. Kablo olarak daha kalın damarlı shield'li twisted pair kablo dene. Yüksek gerilim hatlarından mümkün olduğunca uzak tut kablonu. Normal şartlarda kullanman gereken mesafede çalışıyormuu ona da bak.

Kolay gelsin
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

mikromuh

Profıbus kablosu olarak adlandırılan mor renkte bır kablo var.550 metre cektım hıc sorun cıkarmadan calısıyor.Shıeld lerını topraklama yamayı unutmayın.Kolay gelsın.

mikrocip

Arkadaşlar teşekür ederim
AWG18 standardı olan kablo aldık bakalım deneyeceğiz inşallah çalışır.

lojikmemo1

AWG 18 çok iyi kablodur birde onun data ve beslemeyi aynı kılıf içinde olanları var süper birşey.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.