uln2803 hakkında

Başlatan muat, 13 Nisan 2008, 22:57:30

muat

Arkadaşlar yapmaya çalıştığım uln3803ile mikrodenetecinin pinlerinden çıkan akımı yükseltmek.
Amacım motor sürmek değil ama aynı şekilde düşünülebilir.
Kurduğum devrede motorun + ucu bağlı, - ucunda da uln2803 ile anahtarlama yapmaya çalışıyorum.
Kullandığım mikrodenetleyici LPC2138.
Sorum şu, uln2803ün input pinleri sadece 5 volt ile mi çalışır?. çünkü lpc2138 3.3 volt veriyor, ve uln2803 iyi çalışmıyormuş gibi görünüyor.
Devreyi 6 volt ile besliyorum, ancak bazen uln2803ün bağlı olduğu yerde 15V görebiliyorum. Bunu  da anlayabilmiş değilim.

Ankaralı

Merhaba;

Hocam uln2803 ü çok kullandım.2803 beslenmez vcc si yok çünkü.Acaba siz motorun yada herhangi bir yükü farklı bir besleme ile mi sürdünüz(6volt haricinde)?Biraz daha açıklayabilirseniz belki çözeriz sorunu ...

Kolay gelsin...
@ NEXYS2

ipek

data'sı diyor ki 3.3 voltta çalışır amma diyor.
v in 2.4 volt ise 200ma akıtır v in 3v ise 300ma akıtır v in  yani pek bir sorun gözükmüyor array dizisi ortak emiter 9 no'lu pin'i gnd ye bağlıyoruz
10 no'lu pin'i endüktif bir yük kullanıyor isek transientleri(sıcramaları ) en aza indirgemek için + vdd bağlıyoruz gerekmiyor ise boşta bırakıyoruz.
15 voltu nerede yada hangi pin'de gördüğünüzü açıklamamışsınız
anahtarlanmamış çıkışlarda görmeniz gayet doğal anahtarlandı ise en fazla 0.7 volt görmeniz gerekiyor girişlerde görüyorum diyor iseniz 2803 bozulmuştur zira iç yapısı darlington npn girişe polarma kaçması imkansız gözüküyor...

softheart

buraya şemanın resmini koyabilirmisin? daha fazla yardımcı olabiliriz.

frederic

İpek hocam ULN2803 ün 10 nolu pinini sıçramaları önleme amaçlı vdd bağlayın demişsiniz,acaba bu vdd gerilim değerinin minumum ve maxımum olarak değeri  nedir? Devremde 5V var bunu uygulasam o pine bir işe yararmı?

stlg

Surecegin yukler 5v ise bu pine 5v ,12v ise 12v verebilirsin tabi bu pin motor,role vs gibi yukler icin gerekir yok ben led yada ampul surecegim diyorsanız bos bırakabilirsiniz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

frederic

Sayın stgl,yanıtınız için teşekkür ederim fakat bu entegre - çıkış veriyor anahtarlandığı zaman,süreceğim alıcının çalışma gerilimi ile 10 nolu pine uygulayacağım gerilimin aynı olmasındaki mantık nedir acaba tam olarak anlayamadım.

stlg

İcerisindeki diyotları beslemenizle yuk ucları arasına paralel baglayabilmek
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.