74HC595 Max Kac Adet Kullanılır ?

Başlatan protech06, 18 Nisan 2008, 14:06:45

protech06

Bir kayan yazı devresinde her bir harf icin kullanılmıs olan led matris displayde bir display icin bir adet 74hc595 kullanılmıs ve 8 harf var 8 adette 595 birbirlerine aktarılarak eklenmiş  ben bu sayıyı 24 harfe cıkarıcam yani bu devreye 16 dispay ve 16 595 daha eklemem lazım . 74hc595 ler max kac adet kullanılabilir devrede_?
  baska bir devrede 72 harf gorunecek sekilde kullanıcam 72 adet led matris display olcak bu devrede kullanabılırmıyım _?

atila

yaptığım uygulamada 12(8x8) matrislik (96 sütun) display için 8 satırı tarama süresi taklaşık 3.5 ms idi .(40MHz de)

72 matris kullanırsanız bu süre yaklaşık:

6x3.5=21 ms eder. saniyede 1000ms/21ms=~48 defa ekranı taramış olursunuz. sanırım buda yeterli olur.

protech06

Anladım hocam o zaman 72 adet 74hc595 i birbirine baglayarak 72 marisi sursem sorun cıkmaz aynı anda 72 harfi gorurum ekranda zaten tarama değil sanırsam 595 ler hafızasında tutuyor bir sonraki değişime kadar

arslan74

Alıntı yapılan: "protech06"Anladım hocam o zaman 72 adet 74hc595 i birbirine baglayarak 72 marisi sursem sorun cıkmaz aynı anda 72 harfi gorurum ekranda zaten tarama değil sanırsam 595 ler hafızasında tutuyor bir sonraki değişime kadar

Herbir shift register arasında ki mesafe ve iletilen yolun kalitesi önemlidir. Yollar iyi değil ise veya mesafe fazla ise parazit kapma ihtimali yüksek.

Selamlar

teknikelektronikci

merhabalar 72 adet hc595 sürmesine belki sürülebilinir ama sanirim ekranda titreme meydana gelebilir bunuda bi düsünün derim o yüzden 48 defa tarama belki az gelebilir tabi bu sadece bir fikir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

protech06

hocam kayan yazı devresinde kullanıcam ve kayma işlemi olmayacak direk yazı gosterilecek ve  595lerin arası yarım santim ancak var o kadar uzak değil titreme olarakta anlayamadıgım datasheetinden okuduguma gore 595 ler gelen bilgileri hafızata tutuyo taki yenisi gelene kadar o yuzden devamlı tarama olacakmı anlayamadım ben yazı kaydırmayacam cunku sadece anlık yazı gostericem kayma işlemi olmayacak picuzerinden gostermek istedigim 72 harf yazıyı direk vericem ve yenisi gelene kadar o yazı kalacak ekranda yazı kayması yok sabit kalacak yazı  tarama gerekiyormu _?

teknikelektronikci

hocam o zaman problem olcagini zanntmiyorum genede bu isde pek iyi değilim üstadlar daha net bilgi verirler ama ben bi ara forumda basik acmistim kayan yazida titreme diye ordada bi üstadimiz trama sayisinin az oldugu icin yapar demisti o yüzden ben size cevap ollarak böle bir sey yazdim ama bildigim kadariyla sabit yazida böle bir probelm olmuor kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Veli B.

Reset ve oe bacaklarını kontrol edin. Bunlar mcu ya bağlı ise kodunuza bakın, malum biz bakamıyoruz...

bcavlak

Ben led ve display tazeleme frekanslarını 25 hz yaptığımda titreme görmüyorum. Ancak ışığın tepkime süresinede bağlı bir durum.
Normal şartlarda 25 hz tarama yeterlidir.
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bcavlak"Ben led ve display tazeleme frekanslarını 25 hz yaptığımda titreme görmüyorum. Ancak ışığın tepkime süresinede bağlı bir durum.
Normal şartlarda 25 hz tarama yeterlidir.

70 Hz in altındaki ledli yazılar beni rahatsız ediyor.
Artık bakınca bile yaklaşık kaç hz le tarama yapıldığını anlayabiliyorum.
25 Hz sadece görünebilen bir yazı olabilir, yapabiliyorsanız 100 Hz ve üstünü deneyin...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "katana"Reset ve oe bacaklarını kontrol edin. Bunlar mcu ya bağlı ise kodunuza bakın, malum biz bakamıyoruz...

hocam bu cevap banamyidi :)  8O

elektromer

Alıntı yapılan: "protech06"Bir kayan yazı devresinde her bir harf icin kullanılmıs olan led matris displayde bir display icin bir adet 74hc595 kullanılmıs ve 8 harf var 8 adette 595 birbirlerine aktarılarak eklenmiş  ben bu sayıyı 24 harfe cıkarıcam yani bu devreye 16 dispay ve 16 595 daha eklemem lazım . 74hc595 ler max kac adet kullanılabilir devrede_?
  baska bir devrede 72 harf gorunecek sekilde kullanıcam 72 adet led matris display olcak bu devrede kullanabılırmıyım _?

Merhaba protech06
Kaç adet 74HC595 kullanabileceğinizi öncelikle datasheet!inden incelemenizi öneririm.

Ayrıca, net olarak hatırlamamak ile birlikte 74 serisi entegrelerin maksimum sürebileceği entegre sayıları belirli. Bu rakam 8-16 arasında değişiyor.

Data pininizde sorun olmaz. Ama LATCH, CLOCK vs gibi pinler tüm entegrelerde paralel bağlı olarak çalışacaklarından, sürülmesi sırasında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Benim daha önceden tasarladığım 2 projeden birinde 120 adet 74HC595 diğerinde ise 64 adet 74HC595 + 64 Adet 74HC597 kullanmıştım.

Piyasada bulunan 74 serisini içeren kataloğu incelerken tesadüfen farkettiğim ön bilgilerde Entegre tiplerine göre (HC, HCT, LS vs) sürülebilecek entegre sayısı belirtiliyordu. Tabi bu bilgi 74 serisinden yine 74 serisinin sürülmesi ile ilgili idi.

İşimi garantiye almak için her 16 entegreden sonra, CLOCK, LATCH, RESET ve OUTPUT ENABLE uçlarına giden hatları, 74HCT240 (Line driver) entegresine girerek sinyali tekrar güçlendirdim. Ve  bu şekilde hiç sorun yaşamadım.

Dilerim verdiğim bilgiler sizin ve diğer arkadaşların işine yarar....
Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..