RS485 ve Repeater

Başlatan bymrz, 19 Nisan 2008, 14:08:53

bymrz

Arkadaşlar RS485 te bildiğimiz kadarıyla sağlıklı bir iletişim için en fazla 500m(teoride 1200m) uzağa taşıyabiliyoruz...

Daha uzun mesafelere iletim yapmak için repeater kullanılacak.Fakat burada ard arda repeater kullanmanın bir sınırı var mı?

Yani diyelim ki ben 30km taşıyacağım rs485 i ... Burada 60 tane ard arda repeater kullanabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

OG

Kullanabilirsin, her tekrarlamada data yeniden doğmuş gibi olur fakat tekrarlayıcıların  öncesinde bozulma varsa bu da sonsuza kadar taşınır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

O zaman işi daha da garanti edebilmek için en fazla her 300 metrede bir repeater kullanmak lazım.

Peki hocam böyle bişeyi denediniz mi hiç, uzun mesafede... Başka nelere dikkat etmek lazım, ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim...

Bu arada hızım 300Kbit per second gibi bir hızda olacak, buda sıkıntı olmaz değil mi?

Tekrar teşekkürler, hocam

OG

Ekranlı iyi bir kablo şart. Toprak altından gidecekse doğal bir ekranlama olur, çok temiz bir ortam olur.

Ben tek bir yerde problem yaşadım, repeater ları beslediğim adaptörün aynı enerji hattında elektrik kaynağı yapılmış ve data saçmalamıştı. Belki besleme katım yeterince temiz süzülmemişti.

Uzun mesafelerde datayı optokuplor ile sonlandırmakta, yani her iki tarafı elektriksel olarak izole etmekte fayda var, buna sebep her iki tarafta gnd polariteleri dengesizliği sıkıntı çıkarabilir. Bu hız için optokuplor bulunurmu bilmiyorum.

bymrz

hocam ben 8 tane 485 hattı götürcem bu bahsettiğim olayda.ve Emek Kablo nun katoloğuna baktım. Li2Y(St)CY çok perli kablodan kullanmayı düşünüyorum. bir kabloda 4 tanet sarmal çift var.Ekranlaması ve alüminyum folyosu da var. Bundan iki kablo kullanarak 8 tane 485 hattını iletmiş olacağız...

Bu kabloylada fazla sıkıntı çıkmaz sanırım değil mi? Ama dediğim gibi bunu 10 km hatta 20 km ye kadar repeaterlarla devamlı güçlendirerek göndereceğim..

OG

Bahsettiğin kablo hakkında bilgim yok, yorum yapamam.

NŞA da sonsuza kadar repeat yapabilirsin.

mavi

cat5 kablo ile  işyeri testinde 1800 metre stabil çalışma verdi ancak tek kaynak besleme kullandım uzak mesafelere iletirken kaynaklar arası toprak farkının 5 voltu geçmemesi lazım...
Telecommander Monster Of Network