Çok acil yardım!!! adc'den 255 gelmiyor

Başlatan Dagci-85, 19 Nisan 2008, 21:43:05

Dagci-85

öncelikle herkese merhaba

adc den girişi olan pinimi direk vdd ye bağladığımda adc den 206 sayısı geliyor.  referansım vdd olarak ayarlı. bu neden olabilir acil yardım

atila

tris ayarlarından ilgili pini giriş olarak yönlendirmediyseniz  olabilir.

Dagci-85

hayır tris ayarlarım tamam hatt girişlere elşmle dokunduğumda değerler okuyabiliyorum bu da girişilerin aç akım çektiğini gösterir yani pinin giriş olarak ayarlandığını ıspatlar. referans ayarlarım tamam proteusta 255 okuyuyorum fakat pratikte 196 ile 210 arası piten pice değişiyor. pic16f676 kullanıyorum

marinayelken

2 şeye dikkat et

1. conversion clock : clock hızı fazla olursa problem çıkar.

2. aqusition time     : pic in içindeki kondansatörün şarj olması için yeterince zaman ver

eğer breadboard üzerinde çalışıyor isen, yukarıdakileri anlamak için, pic programını yenidenderlemeden kristali daha yavaş bir kristal ile değiştir.(en az 1/4 ü olsun) eğer değerler yükseliyorsa, zamanlama ile ilgili problemin var demektir.

marinayelken

bu arada ANSEL register'ını da kullanmayı unutmamışsındır umarım!

Dagci-85

çevrim süreselerinde problem yok 64 e böldüm 4mhz krsital kullandım artık o kadar sürede kondansatör şarj olur sanırım : )

referansı ref pinine bağladım ve o pini 5v a verdim daha sonra ölçüm girişindn de 5 v verince 255 okumam gereiren 196 okuyorum ben de +  referansı biraz düürdüm bu şekilde halletme yoluna gittim 12 saattir bununla uğraşıyorum ansel ayarları da tamam okumadığım sayfası kalmadı keratanın. teşekkürler ilginiz için fakat yorumu olan varsa öğrenmek isterim ben bu işin peşini bırakmam şimdilik acil işimi görsün diye bu şekilde çıkarıcam artık. iyi geceler.

bigbey

ölçüm miktarını 5 sefer tekrarla, sonra sonuca bak. eğer değişim oluyorsa çevrim zamanı sorunu yaşıyorsun demektir.
TA6R

elektromer

Alıntı yapılan: "Dagci-85"öncelikle herkese merhaba

adc den girişi olan pinimi direk vdd ye bağladığımda adc den 206 sayısı geliyor.  referansım vdd olarak ayarlı. bu neden olabilir acil yardım

Merhaba Dagci-85
Başka bir ADC probleminde bir arkadaşıma yardımcı olmak için
https://www.picproje.org/index.php/topic,18763&highlight=
adresinde örnek vermiştim. Dilerim faydası olur...
Saygılarımla....
Her şey gönlünüzce olsun..