köstebek kovucu içindeki buzzer

Başlatan showtime, 21 Nisan 2008, 12:11:44

showtime

bahçemde kullandığım elektronik köstebek kovucu içinde 3 uçlu bir buzzer var. çıkardığı ses eski analog avometrelerin içindeki buzzerlerin nerdeyse aynısı. fakat bu üç uçlu ve oldukça kuvvetli bir ses veriyor.
devrenin özelliği 15sn de bir 300Hz ses vermesi.
bu buzzer i piyasada bulamadım.
acaba piezo gibi bir hoparlörle bu devreyi yapsam verimli olurmu bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımın deneyimlerinden faydalanırsam memnun olacağım.
saygılar.

tyildizak

Doğru frekans ve güçte ses çıkaracaksa, neden olmasın?
Bu arada, sizin cihazda 300 Hz yanında  ultrasonik bir frekansta da ses üretiliyor olabilir mi?

timpati

her buzzer/tweeter olmaz, @tyildizak'ın da dediği gibi ultrasonik bölgeye yayın yapabilmesi gerekli. yani 20-50kHz'i verebilecek bir piezo olmalı. yoksa köstebek yerine insanları kaçırırsınız. aldığınız transducer'i deneme amaçlı ultrasonic bölge için bir osilatör yapın ve ayrıca bunu örneğin 10'a bölen ikinci bir devre olsun, böylece sesi siz de duyabilirsiniz. ama kullandığınız parçanın bu görece yüksek frekanslı sesi verip veremediğini test etmek içinse bir ultrasonik dönüştürücüden alınan sinyalin bölünmesi ve duyulabilir ses bölgesine indirgenerek normal bir hoparlöre verilmesi gerek.

örnek şemaları nette bulabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

ipek

3 uclu 330 hz eski ticari buzzer. uçların biri (-) biri (+) biri yetki (enable)
artık çok zor bulunur eski telsiz telefonlarda vardı bunlardan ptt'ye çıkmadan iki cihaz bir  birini çağırabilsin diye.bir kaç arkadaşım getirdi köstebek kovucusu 555 timer bozuk çıksın derken hep buzzer bozuk çıktı
yanındaki kod'dan farnel ve rs parts'ta çıktı 60db +-75hz center 330hz 6v
9 voltluk modelide var fakat eski katologlarda yani artık satılmıyor.
cihazlara kendinden öten buzzer bağladım arkadaşımın yüzü ekşidi bu sağlam iken çok ses çıkarıyordu diye kısacası mutlu edemedim netice alınıp alınamadığını öğrenmek nasip olmadı .diğer arkadaşım'ada cep telefonlarında kullanılan yarım kesik volanı olan vibratör taktım en azından denemek için memnun olduğunu ifade etti..

showtime

Yazan arkadaşlara yardımları için çok teşekkürler.
@ipek
Hocam o zaman benim kullandıklarım da birgün gelip bozulacak. Cihazlara gelince, gerçekten eski köstebekler yaklaşamıyorlar bile. En iyisi değişik hoparlörleri, diyaframları denemek lazım.

Saygılarımla.