ULN 2003A bağlantıda sorun

Başlatan solidus, 21 Nisan 2008, 13:40:38

solidus

Merhaba arkadaşlar.. Bilindiği üzere ULN 2003 te endüktif yükler haricinde 9 nolu COM ucu kulanılmıyor. Bu devrede Led ve 7 segment sürülüyor. Fakat Fransızlar 9 nolu ucu +12 ye bağlamışlar. Gereklimi ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

digi_micro

röle türü endüktif yük kullanacaksan gerekli led için gerek yok

tyildizak

Soruyla cevaplayayım; darlington transistörle led sürseniz, led'e ters diyot bağlar mısınız?

bigbey

Arkadaşlar,
Sanırım Led'lerin karekteristiğinde geridönüş bir gerilim türüyor. Bu geridönüş gerilimini absorbe etmek için bağlanmasında fayda var diye biliyorum.
TA6R

solidus

Bahsettiğiniz gerilim feedback gerilimi sanırım. Böyle bi olay olurmu bilmiyorum ama tüm LED ve 7 segment uygulamalarında bu bacak boşta bırakılmış. Fransız amcalar neden bağlamışlar ? Devre Twingo marka arabaların devir saatidir.. Acaba frekans sayarak çalışıyorda yüksek frekanslarda devrenin stabil çalışmasını sağlamak amacıyla olabilir mi ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

sezgin05

Eğer devrenizde birbirine yakın yakın yollar uzun mesafede iletiliyorsa ve bu yollardan yüksek frekans iletiyorsanız ister endüktif ister omik yük olsun bu diyotun bağlanması faydalıdır.Çünkü birbirine yakın yollar kapasitifi etki gösterecektir.Bunu en aza indirmek için diyot bacağını bağlamkta fayda var.
Benzeri uygulamayı bir kayan yazı projemde uyguladığım için tecrübeyle sabittir.

debi

Ben mi yanlış biliyorum acaba.. 9 no'lu uca verilen besleme ters gerilime karşı devrede koruma sağlamıyor mu?