pic programlama devremi bilgisayarıma tanıtamıyorum..

Başlatan ehm26, 24 Nisan 2008, 18:08:06

ehm26

bu işte daha çok yeniyim.. geçen gün bi pic programlama kartı edindim ama kasamın com portundanda usb dende tanıtamıyorum :S

tanıtamadığımıda şöyle anladım: MicroPro denen programı açtığımda;

"chip configuration file is missing or contains no data "

ne olmuş olduğunu veya ne yapmam gerektiğini allah rızası için biri söylesin kafayı yiycem :(

mustaphaerdem

hangi programlayıcıyı kullandığını, hangi programı kullandığını, hangi pici kullandığını yazmassan bilsek bile nasıl yardımcı olalım biz kahin miyiz.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

ehm26

tamam hemen söylüyorum..

Programlayıcı: Mplab v7.1 ve MicroPro

PIC: 16F84

şimdi bişey diyebilirmisiniz acaba rica etsem? :S

Gurkan-Demirbas

MustafaErdem Hocam haklı bence;

EN ÖNEMLİSİ
Aldığın yere telefon açıp teknik destek istemen bence en mantıklısı; denemeler sırasında karta zarar verme riski olabilir.

Çalışmamasının muhtemel nedenleri kabaca şunlar olabilir.

1) Programı (Micropro) iyi install edememiş olabilirsin. Özellikle USB driver'lar iyi kurulamamış olabilir.
==> Tekrar kaldırıp kurarsan belki düzelebilir.
==> Kurulum klavuzunu çok dikkatli ve de sabırlı okuyarak step by step kur bence

2) MicroPro'nun elindeki installation programı hatalı ve/veya eksik olabilir.
==> internetten başka bir micropro alıp onu deneyebilirsin.

3) Detayını bilemiyorum ama Micropro elindeki programmer ile uyumlu olmayabilir.
==> Elindeki karta uyumlu olduğunu internetten araştırıp bulduğun bir programram indirip onu deneyebilirsin, elideki programmer kartı nedir bilmiyorum ama USB_prog işini görebilir belki

4) Micropro'daki USB port adresi ile port set değerleri, Elindeki kartın değerleri ve/veya Port adresi ile uyumlu olmayabilir.
==> Windows Aygıt yöneticisininden USB port ayarlarını kontrol et
==> Micropro'da (ki bu programı hiç bilmiyorum) Haberleşme portu adresini ve haberleşme set değerlerini kontrol et, bu değerler aygıt yöneticisinden gördüğün değerler ile aynı olmalı

5) Elindeki programlama kartı arızalı ve de çalışmıyor olabilir
==> Bu durumda ne yaparsın bilemiyorum; test etmen nasıl mümkün olabilir?

6) Micropro'yu tanımıyorum ama (çok düşük bir ihtimal) programlamaya çalıştığın pic'de bir sorun olabilirmi?
==> değişik pic'leri programlamayı deneyebilirsin

Kolay gelsin

Gürkan

ehm26

çok teşekkürler ilk hatanın micropro dan kaynaklandığını anladım ama
şimdi yeni krduğum micropronun içine girebiliyorum fakat kart tepki vermiyor diyor programlamaya çalışınca.. bunu yapmadan önce programlandığında çıkan "tıkırt" sesi çıkıyor ama programlanmıyor :(

zahmet veriyorum ama bi çözüm yoluda bulamıyorum..
orjinal bi çözüm yöntemi verebilirmisiniz yoksa bozuk o mu dersiniz  :)

şuan başka bir programlayıcı bakınıyorum.. belki desteklemiyordur diye..

Gurkan-Demirbas

Micropro'da CONNECTED diye bir uyarı görüyormusun? Pic sokete bağlı değil iken.
Bence pic'i sokete takmadan önce, kartın connect olup olmadığını gör.

CONNECT OLMUYORSA

Tahminim elindeki programmer K129 veya üstü dolayısıyla FTDI USB to Serial çevirici ile ile bağlanıyor; Dolayısı ile COM portu olarak görmelisin.

Kart mutlaka enerjili ve de PC'ye bağlı olmalı !..  sokete pic takma.
Start => Settings => Control Panel
System'i çift tıkla; system properties açılınca, "Hardware" sekmesine gel;
Buradaki "Device manager" a tıkla
Açılan pencerede Ports'a tıkla ve altında portlar açılacaktır.
Kartın hangi numaralı COM portuna denk geldiğine bak (yanındaki parantez içinde adresi yazar); Ki bu pencere açıkken USB'yi soketinden çıkarınca adres kaybolur ve soketine takınca adres tekrar belirir
Mesela Communications Port (COM8) gibi  ==> Port adresi COM 8
Micropro'ya döndüğümüzde, oradaki Port settings'lerdeki COM adresi ile aynı olmalı bu device manager'daki adres.
Aynı değil ise aynı yapalım Micropro'da.
Daha sonra Device manager'da bu adresin üzerini çift tıkla Communications Port Properties çıkacak burada Port Settings sekmesindeki tüm bilgileri kontrol et ve Micropro'daki Port Settings'ler ile aynı olup olmadığını kontrol et ve aynı değil ise aynı yap.

Bunları yaptıktan sonra kartın enerjisini kes, Micropro'yu kapat. Kartın enerjisini tekrar ver ve Microproyu tekrar aç. Connect olduğunu mutlaka görmelisin; sağ alt tarafta "device connected" gibi bir uyarı çıkmalı.

Eğer Adresi göremediysen ve de kart hala Connect olmadıysa muhtemelen USB driver'ı iyi yükleyememişsindir bence.

CONNECT OLUYOR AMA PROGRAMLAMIYORSA
ya pic'i soket'e ters takıyorsundur ki bu durum karta mutlaka ciddi bir zarar verir.
ya programlamaya çalıştığın pic arızalıdır.
ya da besleme voltajınla ilgili sorun olabilir. Programlama volatjını kastediyorum 5V besleme voltajı değil.

Bence sen kartı aldığın yer ile irtibata geç derim ben.

iyi çalışmalar

Gürkan

ehm26

ben 12 v programlama gerilimi veriyorum.. ayrıca ledlerede 5 v mu vermem lazım? girişlerini gördüm şimdi 5 v un..

birde şimdi CardWritter programını denedim onda programlanıyor gibi oluyor.. kırmızı ışık çıtırtılar içinde kalıyo 1-2 sn ama butonlara basınca led yakamıyorum..

Gurkan-Demirbas