L298N deki diyot bağlantıları

Başlatan einstain90, 25 Nisan 2008, 18:29:23

einstain90

Arkadaşlar şu l298 deki diyotlar tam olarak ne işe yarıyor anlamadım acaba bu diyotlar olmadanda devre çalışırmı.Birde şu l298 i l297 ile filan birlikte kullanılıyo bunun nedeni nedir sonuçta l298 tek başına çalışmıyormu? l297 nin görevi nedir?
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

erkan614

o diyotlar olmadan da çalışabilir ama sae ekle çünkü serbest dolaşımla alakalı faydaları var. ve koruma işide görüyorlar pdf i incele

l297 ile kullanımasının sebebi dahili chopping ve decode işlemi yani sen sadece pls veri yosun ona göre l298 sürülüyor. bu işi bir piclede yapabilirsin orası senin tasarımına kalmış

keşke bu konu ile alakalı bi arama yapsaydın forumda daha öncede sorulup cevaplandı

tayyar

O diyotlar  motordan gelebilecek olan geri beslemeleri ortadan kaldırmak için bildigim kadarıyla (back emf olarak tabir ediliyor sanırsam)

Bu nedenle hızlı ve motordan gelebilecek akımlara dayanıklı olmaları gerekiyorlar. Datasheettede yazar 1N4001 serisi bu iş için pek uygun değiller yavaş kalıyorlar. Byv28 gibi 20 nanosaniye tepki süreli 2 amperlik diyotlar işini görür.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

xenix

Eğer yükün bobin özelliği gösteriyorsa, yani endüktif ise (motor) ters diyotları (freewheeling) kullanmak zorundasın, kullanmasan da olur gibi bir durum yok. L298 motora besleme gerilimini verdiğinde motorun akımı artar, besleme gerilimini vermeyi durdurduğunda, yani L298 in transistörleri kesime gittiğinde motorun indüktansı üzerinde dolaşan bir akım var. Bu akım bir enerji depo ediyor, bir anda sıfıra düşemez, yoluna devam etmesi lazım, diyotlar üzerinden dolaşarak akım azalmalı. Eğer diyotlar olmaz ise bu akım L298 in içindeki transistörlerin Vce voltajını yüzlerce volta götürmeye çalışır ve L298 bozulur. Diyotların hızlı olması gerekir, çünkü transistörler kesime gider gitmez devreye girsin. 1N400x ve 1N540x serisi bir işe yaramaz, örneğin BYV26 kullanabilirsin

Eğer yükün saf direnç ise bu diyotları kullanmana gerek yok.

ugurtelefon

devrelerin çıkışına bağlanan yükler bobin özelliği taşıyorsa mutlaka çıışta diyot kullanılır.
yük bir röle olsada diyot kullanılır.çünkü rölenin içindede bir bobin vardır.
step motorda da bobin var.yani sen o diyotları kullan kardeşim. :)
byv28 kullanabilirsin.

temelal

arkadaşlar, devremde pic ile l298n kullanıyorum, sorunum şu;
bataryam 7.2 volt 1100 mAh.
helikopterde iki ucus motoru var, bataryayı direk araca takınca motorlar cok rahat aracı kaldırıyor.
devreyede elektrik verince kaldıramıyor, devrninde elektrik cektiğini hesaba katıyorum tabi...
voltajı arttırsamda devrenşn motorlara uyguladığı voltaj artmıyor.
paralel olarak voltajı dağıtıyorum, motora gidecek uca 7,2 volt veriyorum,i devreye gidecek uca regulaorle 7805  5 volta dusuruyorum, yani motora 7,2 volt gitmeli ama gitmiyor...farklı bi devre tavsiye edecek ya da cozum onerisi sunacak olan var mı, bu arada l298n cok ısınıyor, bitane yandı, ikisini paralel bağladım yine cok ısındı, o da olmadı,

bu aracta onceden rf ve motor devresinin bir arada blunduğu bir devre vardı, o bozuldu, motorlar aynı , o zaman 7,4 volt ile 800 mAh  akım vardı...
nedene simdi bu motorları daha iyi bir batarya ile süremiyorum, l298 n devresinin bilmediğim birtarafı mı var, neden  49 volta kadar verebilirsiniz diyor ama versemde motoroa gondermiyor o kadar, input bağlantılarındada sorun yok, pwm iöin pic e bağlamadan direk 5 volt veriyorum ki tam performans calısmsını goreyim diye...
kullandığım devre şu... http://www.robotiksistem.com/l298driverb.jpg

sensorless

1100 mah lik pil orjinal sistemle seni 15 dk falan goturuyordu buyuk bir ihtimalle. Demekki senin helikopterin 60/15 x 1100 = 4400 mAh lik guc tuketiyor. Zaten l298 ler kanal basina 2A kaldiriyor. Yapmak istedigin sistem icin uygun değil. L298 icin buyuk bir sogutucu kullanmalisin. Ama helikopter icin verimsiz olacaktir.

neural

Yapmış olduğunuz devreyi ve nasıl sürdüğünüzü paylaşırmısınız?

iyildirim

Anladığım kadarı ile bahsedilen 4kanal bir helinin alıcı devresi. Bir arkadaşımdan benim elime de motor sürücü kısmı patlamış bir alıcı geçmişti. Farklı modeller de farklı olabilir ama bendeki e-sky'ın iki (yada üçtü ) sıra pin ile üstüste yerleştirilmiş bir alıcı ve birde sürücü devresinden oluşuyordu. sürücü kısmında smd çift kanal mosfetler kullanılmıştı. Motorlar PWM ile sürülüyor.
üst taraftaki alıcı devresi aldığı standart ppm kodlarını alt sürücü devresine veriyor. Sürücü devresi üzerindeki bir mikroişlemci darbe uzunluklarına göre de pwm'in duty' isini belirliyor.

Alıntı yapılan: temelal - 26 Ekim 2010, 02:10:22
helikopterde iki ucus motoru var, bataryayı direk araca takınca motorlar cok rahat aracı kaldırıyor.
devreyede elektrik verince kaldıramıyor, devrninde elektrik cektiğini hesaba katıyorum tabi...
bu motorlar hala heli üzerinde mi?  yoksa farklı bir amaç için mi kullanmak istiyorsunuz.