Açık Kaynak Kodlu Profesyonel Alarm devresi yapıyoruz...

Başlatan mert3162, 29 Nisan 2008, 10:15:48

mert3162

Arkadaşlar çalıştığım firmada hırsız alarm sistemleri kurulumları yapılıyor biz elektronikçiler meraklı olduğumuzdan cihazı  incelemek için aldığımda üzerinde 16fxx serisi bir pic kullanıldığını gördüm.

cihazın sanırım 4 PIR sensör kullarak çalışıyor alarm devresinde sirenli ışıklı bir sesli uyarı sistemi ve telefon ile arama sistemi mevcut projeyi teorik olarak kafamda yerleştirebiliyorum ancak picte yeniyim.

Protection üstadın daha önce forumda bizlere sunduğu K128 pic programmer elimde mevcut C ile başlamak istiyorum elektronikten çok uzak kaldığımdan sadece assembler programlama biliyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek makaleler yardımcı dökümanlar linkler bulabilirseniz sevinirim ingilizce de olabilir. ingilizce olarak ne aramam gerektiğini bilemediğimden konuyu buraya açıyorum proje tam haliyle bittiğinde forumda yayınlamayı düşünüyorum.

Telefon ile en azından şimdilik alarm çalıştığında karşı tarafı çaldıran bir sistem düşünüyorum Detaylar için özel mesaj atabilir. buraya yazabilirsiniz

Extra Dip Not : Proje açık kaynak kod olacağı için tarafımca ticari amaçlar ile kullanılmayacaktır. sadece bir projeye başlamak ve neler yapabileceğimi görmek istiyorum

Teşekkürler Mert3162
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

iyonosfer

Baktığın alarm paneli Paradox mu?
Genel sistem yapısı konusunda yardımcı olabilirim sana. Yani sistemde hangi bloklar olmalı aralarındaki hiyerarşi nasıl olmalı vs. gibi.
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

mert3162

Evet incelediğim sistem paradox un sistemi bugün araştırmaya çalışıyorum genel hiyerarşi konusunda
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

bcavlak

Arkadaşlar bu konu başlığı benimde ilgilendiğim ve yarım kalan işlerimden biridir.
Mikrokontroller + Sensor+keypad+GSM modul+CM8880 ve bunları entegrasyonunu sağlacak bir SW yazılım hepsi bu.
Benim tasarladığım bilgileride paylaşmak ve böyle bir hırsızlık sistemini kurmak projelendirmek iyi olacak.
Kolay gelsin...
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

tayyar

Bu tarz bir projenin açık kaynak kodlu olması biraz garip geliyor bana. Bu noktada yanlış anlaşılmasın bilgi paylaşımına kesinlikle karşı değişilim. Benim aklıma takılan açıkları gedikleri yada çalışma sistemi bilinen bir güvenlik sisteminin ne kadar güvenli olcağıdır :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

aslan_korhan

Paradox'un Tuştakımında ( Keypad ) bir tane daha PIC var ayrıca...
Böyle bir alarm paneli yapmak aslında pek zor değil. Tabiki istediğin özelliklere de bağlı.
Halla 2-3 adet röle ve pasif malzemelerle yapılan alarm paneleri yapılıp satılıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mert3162

Alıntı yapılan: "tayyar"Bu tarz bir projenin açık kaynak kodlu olması biraz garip geliyor bana. Bu noktada yanlış anlaşılmasın bilgi paylaşımına kesinlikle karşı değişilim. Benim aklıma takılan açıkları gedikleri yada çalışma sistemi bilinen bir güvenlik sisteminin ne kadar güvenli olcağıdır :)
Fikrinize katılıyorum zaten yayınlanacak olan versiyonu 1.0 olur. içine gerekli kriptolama teknikleri olmadan sade basit birşey yaparak isteyen üzerinde geliştirerek kullanabilir. Komple sistemi tabiki verilemez
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

erkan614

en basit versiyonunda bile bitane ekran eklemeyi unutma yapanlar daha sora  kullanırken sıkıntı çekmesin :)

bcavlak

tayyar arkadaşımız doğru söylemiş ama herhalde aynı yazılımı kullanmak akıllıca değildir. Her kullanıcı kendine ait kripto eklemesi için bir algoratima olmalı.
Kısacası dünyada aynı donanıma sahip olup sadece yazılımda değişiklikler yaparak çalışılmaktadır. Aksi halde nasıl fabrikasyon ürünler tasarlayacaksınız...
Kolay gelsin...
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

mustaphaerdem

tayyar kardeş doğru söylemişte bana kalırsa hırsızlar bunların yapısını bizden çok önceleri tartışmış konuşmuş ve sistem açıklarını bulmuşlardır:D

bende böyle bir proje düşünüyordum fikir alışverişinde bulunmak iyi olur gerçekten.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

Cetinal

insan oğlunun yapmış oldugu bişeyi bozacak bir insan oglu herzaman vardır :D

Alarm ın elektiriği kesildiğinde onu devrede tutacak olan akü lü harici besleme de dahil edilebilir sisteme ;)

nonstradam

mert sana dedim zamanında C öğren diye bi kere abi lafı dinlemedin  :D
güzel bi projeye başlıyorsun hayırlı olsun. takıldığın yerlerde yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadarıyla. başarılar...

tyildizak

Arkadaşlar, kendim mecbur kalmadıkça uygulama yapmasam da senelerdir alarmcı arkadaşlarımızın  işlerini yakından izlerim.
Alarm ünitesi tasarlama fikriniz tecrübe kazanma anlamında çok güzel.
Hatta ben de bir ara bu tür bir çalışma yapmıştım fakat bunu profesyonel anlamda üretmeye girişemedim çünkü  piyasadaki ürünler kullanıcının ihtiyaçlarını yeterince karşılıyordu, fiyatları oldukça uygundu ve özellikle de görünümleri gayet estetikti.
Bu durumda üreteceğim cihaz ya şimdiye kadar üretilmiş olanlara göre  ekstra özelliklere sahip olmalı ya da aynı kalitede fakat daha ucuz olmalıydı  ki alıcı bulsun. Bu kriterleri sağlayamadığımdan vazgeçtim.

Tasarlanacak cihazda ne gibi özellikler olmalı? Bu konuda birkaç şey önerebilirim:

1. Dtmf yanısıra Gsm modül kesinlikle mevcut olmalı.
2. Sensörler alarm paneline kablo yerine rf ile sinyal iletmeli. Kablolama derdi olmamalı.
3. Klavye ile birlikte kart okuyucu(rfid) kullanılması düşünülebilir. Bu konuda nette pek çok kaynak var (utanmasam parmak izi okuyucu önereceğim)
4. Alarm durumunda opsiyonel olarak bazı cihazları çalıştırmak için bir veya birkaç röle çıkışı eklenebilir.
5. Batarya yedeklemeli olmalı (harici ups değil)

mert3162

Alıntı yapılan: "nonstradam"mert sana dedim zamanında C öğren diye bi kere abi lafı dinlemedin  :D
güzel bi projeye başlıyorsun hayırlı olsun. takıldığın yerlerde yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadarıyla. başarılar...

Üstad c# a başladım say beni 3 aydır kurcalıyorumda bizim en büyük derdimiz nedir ? Doğru cevap = Zaman + Finansman

Finansı hallederim kendim bu arada sistemin genel yapısı hakkında bir akrabamın sistemini inceledim

Üzerinde turkcellin bir sim kartı olan sistem şehir şebekesinden besleniyor yanında 3-4 kadar motor aküsü büyüklüğünde aküler mevcut elektrik kesilmelerinde aküler devreye giriyor.Cihaz alarm çalma esnasında verilecek sıralamaya göre 3 telefon arayabiliyor hepsine ayrı şekilde ses mesajı verebiliyor. 8 adete kadar farklı sesler kaydedilebilir (yangın çıktı sel bastı hırsız girdi geçersiz kullanıcı girişi denemesi vs vs vs )

Cihaz iki ayrı hattada çalışabiliyor hem turktelekom üzerinden hemde turkcell üzerinden

görebildigim mağaza çok büyük olmadığı için 4 sensör var ayrıyetten 4 kamera extra mağaza içi güvenliği saglamak için konulmuş birbirinden bağımsız kamera ve alarm sistemi

Mağazayı mağaza müdürü içeriye girdiğinde 10 sn (ayarlanabilir) içerisinde şifreyi girmek zorunda aksi durumda alarm sesli olarak çalışmaya başlıyor programlandığı sekilde prosedürlerini uyguluyor

Bu tarz bir proje düşünüyorum

Akü sistemi halledilebilir
Ses kayıt sistemi için birbirinden bağımsız 8 tane ses kayıt devresi yapılır bunların clock uçları pice bağlanarak yada röleler ile telefon bölümüne aktarılabilir.(Aslında biraz karışık blok şema çıkartmak gerekiyor)
Şifre girişi alanı 2 ayrı bölümde bir tanede ana cihazın üzerinde var 3 adet şifre girilebilmemizi sağlayan bölüm mevcut.

Telefon kısmı beni biraz zorlayabilir. bu konuda özellikle yardımlarınızı isteyeceğim.

Birde kullanıcılara ayrı şifreler verme birden fazla kullanıcı sisteme tanıtarak en az 8 en fazla 64-128 hangi kullanıcının hangi panelden ne zaman giriş - çıkış yaptığını görebilme gibi ayrıntıları aklıma geldikce yazarım
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___