gürültü-parazit ölçüm cihazı

Başlatan mcan, 29 Nisan 2008, 22:33:51

mcan

Selamlar,
Tvs ,varistör,dc-dc dönüştürücüler,filtre elemanları...Bunlarla ilgilenirken gürültü ölçümünde yardımcı olması için nasıl bir cihaz gerekli? Mesela çoğu  dökümanda "10ns boyunca 2000v atma uyguladık sonuç şudur" gibi olaylar geçiyor.nasıl bir güç kaynağı kullanıyorlar ve 2000v luk bu paraziti neyle ölçüyorlar? Spektrum analizatörümü osiloskopmu lazım? Bir de gürültü periyodik bişi değilse nasıl osiloskopla yakalanabiliyor?

picusta

Hafizali osiloskoplarda "one-shot" ve "trigger" ayarlamalari ile anlik olan sinyaller yakalanabiliyor.

mcan

Alıntı yapılan: "picusta"Hafizali osiloskoplarda "one-shot" ve "trigger" ayarlamalari ile anlik olan sinyaller yakalanabiliyor.
peki hocam şimdi gürültünün frekansı belirsiz, hangi frekans aralığını gözlemleyeceğiz?Derin hafızası olursa olabilir gibi,200mhz ye kadar gözelm yapmak istesek saniyede en az 400m örnek almak gerekir,her örnek 8 bit olsa 400mbyte ediyor en düşük gözlemlemek istediğimiz frekans 100hz olsa 1 periyodu 10ms,20ms örnek alsak kanal başına en az 8mbyte hafızası olan bir alet gerekir gibi düşündüm.
Tek atımlık palsleri dediğiniz şekilde sanırım yapılır, sanırım palsin genliği normal sinyalden çok büyük olması kaydıyla... Emc testi yapan yerlerin kullandıkları cihazları internetten araştırıyorum tabancasından bilmem nesine baya teferruatlı... Aletlerin bi kısmı gürültü atma üretmek için kullanılıyor.Ben sadece gözlemlemek istiyorum