''CNC laser kesim'' genel çalışma sistemi nedir????

Başlatan ugurtelefon, 01 Mayıs 2008, 19:41:21

ugurtelefon

CNC freze ile uğraştığımdan hergün vakit buldukça nette araştırma yapıyorum.
youtube da birçok video izledim.
CNC laser videolarını da incelemiş oldum.
mekanik sistem aynı,hatta daha da kolay.çünkü kesici kafa yerine laser monte edilmiş,dolayısiyle malzeme işlenirken herhangibir güçle karşılaşılmıyor.çok rahatça trigerli hareket mekanizmaları kullanılabilir.

ama anlayamadığım şunlar;

1-laser freze spindel gibi dalma yapmıyor.
işlenecek noktanın nekadar derinine dalınacağı nasıl ayarlanıyor.??

2-bu yeşil laser pointer türü lambalar var.nette görmüşsünüzdür,balon falan patlatıyorlar,burada kullanılan laser ne tür bişey.??

3-laser kafanın yanında hava hortumuna benzer birşey var.
bu hava hortumu mu değilse nedir.???

4-birde bir video izlemiştim.sanki floresant lamba gibi bir tüpün içinden ışık geçiyor,şeffaf bir boru yardımıyla bu ışık kesici kafaya uzatılmış.bu nedir???

bunları sadece meraktan sormuyorum.aklımda şöyle bir tasarı var.yapmış olduğumuz CNC frezenin spindel motorunun yanına bu türde bir laser kafa koysak,istenildiğinde onu çalıştırsak fena olmazdı değilmi??

tayyar

O balon patlatan laser pointerlere dvd writerlerin lazeri takılarka modifiye ediliyorlar standart değiller yani. En azından benim youtubede izlediğim öyleydi.

Birde bu kesici lazerler pek ucuz değiller ve satışları özel izinle diye biliyorum.

Benim söyleyebileceğim bu kadar:)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ilkser

Hocam,
Lazer sistemleri amatör kullanıcılar için pahalıdır.
Lazerin gücü maliyetteki en büyük faktördür.
Lazerde,lazer ışını iş parçası üzerine optik mercekler ve fiber optik kablolar yardımıyla iletilir.Malzeme üzerine markalama yapmak için 20W gücünde lazer yetecektir.Kesme işleminde ise lazerin gücü kesilecek malzeme kalınlığına göre değişecektir.
Aşağıdaki linkte bazı bilgiler mevcut,
http://www.marelcnc.com/bilgi.htm

Kolay gelsin.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

htellioglu

ugurtelefon hocam,
1_ Laser kafası kesilecek malzemeye laser ışıgının odaklandıgı mesafede kalarak ışık gücü değiştirilerek degişik kalınlıklarde kesim yapılabiliyor.
3_Laser kafalarına, laser yapısına göre kesilen yüzeyin sogutulması , leser kesim gücünü artırıcı etki yapması ve eriyen malzemenin kesim noktasından uzaklaştırılması için karbondioksit , oksijen.. vs basınçlı gaz bağlanıyor..
4_İçinde ışık görünen tüb laser ışıgını üreten  üreteç tir. Korumalı  laser kaynaklarında bu tübler kapalıdır aksi takdirde  telafisi mümkün olmayan kazalar oluşabilir. Üreteçdeki leser ışıgı   mercek_ayna  veya  fiber optik kablolar ile kullanım noktalarına (kesim veya markalama kafalarına ) ulaştırılıyor.
Tayyar hocamın da dedigi gibi kesici laserlerin fiyatları çok yüksek ve satışları kontrol altında....

ugurtelefon

''satışları kontrol altında'' olayı çok kötü oldu.bu aklımın köşesinden geçmemişti. :?

daha önce bahsettiğimiz bir site vardı.elyapımıprojeksiyon.
o siteye bir ara gelip mesaj yazmış bir arkadaş vardı.kendisini tanımıyorum ama Nickname ''hateemi'' diye bir arkadaş.onun yaptığı bir cihazdan bahsedeyim.
gördüğüm bildiğim kadarıyla 5-6 tane cncfreze yapmıştı,MDFden sactan,alüminyumdan.
yaptığı cihazın birinde ceviz büyüklüğünde bir lazer vardı.PCBleri siyaha boyamış,kazınacak yolları ise laserde çizdiriyordu.

5Watt gibi laserler piayasada mevcut herhalde.pekala cnc spindel motorun yanına takılıp ahşap malzemeleri yakarak şekillendirme yapabilir sanıyorum.güç olarak malzemeyi kesemesede(bilmiyorum belkide keser)
en azından daha yüksek hızlarda gravürler işlenebilir.
diye düşünüyorum.

ugurtelefon

bu da bahsettiğim konuya ait bir link.
link vermeyi sevmiyorum ama bu linkin picproje ile alakası yok.tamamiyle farklı bir konu işliyor.

http://www.elyapimiprojeksiyon.com/viewtopic.php?t=5579&postdays=0&postorder=asc&start=0

bu topicte bahsettiğim arkadaşın yaptığı laser olayı.1Wattlık laser diyotla yapmış.söylediğine göre 10Wattlık laser diyotta elinde varmış.10watt ile
3-4 mm plexiglas, tüm kap kağıtları, 3-4 mm plastik, kumaş kesilebilr diyor.

demekki 10wattlık bir laser diyot bulunabiliyormuş.

Klein

200-300W ' a kadar satışta hiçbir kısıtlama yok.  Kısıtlama tam nereden başlıyor bilemiyorum. Osram da 200W'a kadar lazer diyotlar bulabilirsiniz. Ben 70W almıştım hiçbir sorun olmadan keldi.

ugurtelefon

peki 70Wattlık bir diyot ahşapta,plaxglass,fiber üzerinde kesin açısından etkisi nedir acaba???
ne kadar kesim olarak dalabilir.?

tayyar

Bilgim yok ama ahşap üzerinde lazer kullanmak mantıklımı? ahşapın yanabilme riski var çünkü
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gallavi

şu program hangi güçteki lazer hangi malzemeyi ne hızda keseceğini hesaplıyo

http://www.synrad.com/Applications/LaserCutting.exe
DemirHan=gallavi;

mustafa_cmbz

arkadaşlar bu lazeri hallettik diyelim peki step motorları ne tür bir program ile kontrol ediyorsunuz...bu konudada biraz bilgi verebilirmisiniz.?

ugurtelefon

bu düzeneği incelemek için youtube ta ne varsa baktım sayılır.
kesici kafanın ağırlığı yok denecek kadar az.bu yüzden sistem vidalı mil değilde triger kayışlı.çok yüksek hızlara çıkmak kolay gibi görünüyor.

laserin işlenecek malzemeye olan uzaklığı etkisini değiştiriyor.

yine laseri kontrol eden bir elektronik devre var.sonuçta laser de bir çeşit LED diyot.dalga boyu frekansı farklı.bu lambanın frekansını ve genliğini değiştirerek kesme anındaki laserin etkisi arttırılıyor yada azaltılıyor.

şu ana kadar öğrenebildiğim bunlar.

TR sitelerde henüz laser kesim işlenmemiş.açıklayıcı bir yazı bulamadım.
yada homemade olanını bulamadım.

sanırım bu konuda büyük ihtimalle picproje olarak ilk olacağız.

sunalk

Lazer'le uğraşmak çok tehlikeli olabilir, kullanılan gazlar ve lazerin kendisi insan sağlığına yararlı şeyler değil, bunun dışında kesilecek malzeme türüne ve kalınlığına göre lazer mesafesi hesaplamanız gerekmekte ve ilerleme hızıda çok önemli. Birinci kural ise, kesilecek parçanın çapı kesilecek malzeme kalınlığından daha az olamaz. Aynı durumlar Plazma içinde geçerli, Plazmanın yüksekliği, dalış yönü gibi birçok detaya uymak durumundasınız. Kısacası CNC Router'ı bitirdim, Z eksenine taktım lazeri konuları değil.

z

Laser engraving konusunda deneme yapmak isterseniz pratik bir yontem soyleyeyim.

DVD yazicilardaki laseri sokun. (Benim soktugum laserin ureticisi Sharp ismi ise LT25) Bu laserin akimini direncle 150mA e ayarlayin.

Siyah bir plastik parcasini masaya koyun. Laserin onune playerin kafasindaki mercegi parmaklarinizla yaklastirin ve ileri geri hareket ettirerek plastikten dumanin tuttugu noktayi bulun.

Bu asamadan sonra artik siyah plastik lastik vs nesnelere resim cizebilir yada yazi yazabilirsiniz.

Artik cnc mi yaparsiniz baska bir seyde mi denersiniz bilemem. Ancak bu laserin yuksek hizda islem yapmasini beklemeyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

bir ara  bu emlakçıların maket evlerini çizip monte eden firmaları haber yapmışlardı. adamlarda bir cihaz var aynı sizlerin yapmaya çalıştığınız cihazlar gibi plastik levhayı koyuyorsunuz auto-cad'te çizilmiş olan propjeyi parça parça kesiyordu...acaba bu tür cihazlar türkiyede olduğuna göre teknik servisleri vs. de vardır oralardan elde edemezmiyiz?bende bu tür bir kesim aleti yapmayı düşünüyorum...