74HC595 Her Bir Çıkıştan MAX Kaç ma Çekerim ?

Başlatan protech06, 03 Mayıs 2008, 15:05:46

protech06

74hc595 uzerinde her bir cıkıştan max kaç ma çekebilirim datasheete baktım fakat göremedim.
  5mm 20ma ledlerden her çıkısa 8 adet baglamam gerekiyor uln2003A kullanmadan direk 595 üzerinden sürmem  mümkünmüdür ?

tayyar

output source or sink current olarak

VO = -0.5 V to VCC + 0.5 V
Q7' standard output - ±25 mA
Qn bus driver outputs - ±35 mA

pararlel çıkışın bir kanalında 8 tane ledi sürmek biraz zor gözüküyor. araya bişeyler koyman gerek.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

XX_CİHAN_XX

http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/74HC_HCT595_4.pdf
Sayfa 8'e bakarsan akım ve voltaj bilgilerini görürsün. Datasheeti biraz daha dikkatli incelemelisin. Bu tarz bilgilerin yazmaması sence mümkün mü?
Bu arada 74595 in çıkışlarına 8 ledi doğrudan bağlıyamazsın ancak sana bağlıyabileceğin 74595 ile benzer yapıda başka bir entegre önereyim.
Adı: Tpic6b595n
Çıkış akımı(max): 500mA
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/29158/TI/TPIC6B595N.html
Bunun kullanımı ile ilgili bilgi forumda mevcut biraz araştır anlamadığın noktaları sorarsın. Kullanımı zaten 74595 ile aynı sadece çıkışları güçlendirilmiştir. Bu entegreyi 595 ile uln nin birleşimi gibi düşünebilirsin. ;)
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

protech06

Hocam TPIC595 Kullandıgımda 7 Segment Displaylerin Anotlarımı yoksa Katodlarımı Ortak Olmalı _?   Çünkü ULN2003A  Sadece Katod Cıkıs Veriyor Tpicte durum nasıl ?  Ortak Anot displaymi Kullanmam Gerekir?

Ve 595teki bacak baglantıları ile tpic bacak baglantıları karsılıkları asagıdaki gibi olacak bir yanlıslık yoksa

G=OE 
RCK=ST_CP 
SRCLR=MR 
SRCK=SH_CP 
SERI_IN=DS

XX_CİHAN_XX

Yeni bir başlık açmadan yada soru sormadan önce bu sitede yada başka yerlerde arama yapsanız bazı konularda çok daha hızlı bilgilere ulaşabilir ve database yi devamlı verilen bilgilerle boşuboşuna doldurmamış oluruz.

Bir önceki mesajımda forumda tpic6b595 ile ilgili detaylı bilgi verildiğini söylemiştim arama motoruna tpic6b595 yazman yeterliydi.

Bu şekilde çıkardığım linklerden sadece birisi. (sorularını fazlasıyla cevaplıyacaktır.)
https://www.picproje.org/index.php/topic,7305&highlight=tpic6b595
Bunun gibi bir çok başlık daha önce konuşuldu. Sadece bu konu değil her konuda önce bu şekilde detaylı araştırma yapıp buna rağmen soruların varsa buraya yazman herkes için daha faydalı olacaktır.

Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"
Bu arada 74595 in çıkışlarına 8 ledi doğrudan bağlıyamazsın ancak sana bağlıyabileceğin 74595 ile benzer yapıda başka bir entegre önereyim.
Adı: Tpic6b595n
Çıkış akımı(max): 500mA
Hocam teşekkürlerimi sunuyorum;
bu TPIC'in ismini duymuştum ama 500ma per channel olduğunu bilmiyordum. Gerçekten iyi oldu bu  ;) .
Umarım rahatlıkla bulunabiliyordur Türkiye'de.
Bu arada çıkışların Open Drain olduğunu atlamamak gerek !...

Tekrar teşekkürler
kolay gelsin
Gürkan

XX_CİHAN_XX

Evet hocam İstanbulda çok rahat bulunabilen bir entegre.
iyi çalışmalar.

remzi

yaptığım saat devresinde her display için bir adet 74hc595 kullanmıştım ve hiç bir problem olmadı?

protech06

yaptığım saat devresinde her display için bir adet 74hc595 kullanmıştım ve hiç bir problem olmadı?

Hocam Kullanmıs oldugunuz Display Boyutları Nedir yani herbiri Kac Ma Cekiyor ben her cıkıstan 8 led surecem

hademe

Alıntı yapılan: "protech06"

Hocam Kullanmıs oldugunuz Display Boyutları Nedir yani herbiri Kac Ma Cekiyor ben her cıkıstan 8 led surecem

Her bir çıkıştan standart bir ledi 220ohm direnç ile sürekli sürebilirsiniz. Aynı anda bütün çıkışları kullanabilirsiniz bu şekilde.
Her türlü temizlik işleri yapılır.