PC to Pic Seri iletişim Hakkında

Başlatan protech06, 06 Mayıs 2008, 10:47:25

protech06

Arkadaslar PC den Gelen verileri pic ile algılayıp 7Segment Displayde gorecem pc ile pic alıcı kart arasındaki mesafe biraz uzun oldugundan dolayı rs232 den sonra rs485 ile guclendirdim asagıdaki gibi forumdaki arkadasların yardımları ile bir sema yaptım fakat bir turlu calıstıramadım devrem tek yonlu haberlesme olarak kullanılacak sadece pc den pice veri gonderilecek  asagıdaki semada sorun nerde? veya pc den pice veri gondermek için baska nasıl bir yol izlemem gerekir ve rs485 dahil olacak sekilde   kullanmıs oldugum sema ve proteus cizimini asagıda veriyorum

http://rapidshare.de/files/39327206/Pano.rar.html

Araya RS485 Koymadıgım zaman direk max232 uzerinden veri alısverişi yapabılıyorum fakat rs485 eklemesinden sonra sorun yasıyorum internette yaptıgım bir kac arastırma sonrasında buldugum bazı baglantı sekilleri mevcut asagıdakiler gibi sizce en uygun olanı hangisidir yada benim yukardaki semada ne degiştirsem sorunum duzelir ?

OG

Şemanı tam anlayamadım fakat gördüğüm husus şu. Eğer RS485 kullanacak isen MAX232 arada olmamalı. PIC den sonra 1 adet MAX487 kullanman yeterlidir.

MAX487 half_dublex çalışır. Yani aynı anda hem RX hem TX çalışamaz. Şemandaki U14'un pin2 ve pin3 uçlarını GND'ye bağlayarak yalnızca RX çalışacak şekilde yapılandırmışsın. Oysa bu pinleri gönderme ve alma durumlarına göre PIC kontrol etmeli. Veya 2 adet MAX487 kullanarak birisini TX diğerini RX yapılandırır ve kontrole gerek kalmadan giriş/çıkışlarını direk pic'e bağlarsın.

Ayrıca R57 yi kaldırman ve PORTC.7 (USART RX ) ile +5V arasına 1-2K direnç (pull-up) bağlaman daha mantıklı olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

protech06

OG
Şemanı tam anlayamadım fakat gördüğüm husus şu. Eğer RS485 kullanacak isen MAX232 arada olmamalı. PIC den sonra 1 adet MAX487 kullanman yeterlidir. 

MAX487 half_dublex çalışır. Yani aynı anda hem RX hem TX çalışamaz. Şemandaki U14'un pin2 ve pin3 uçlarını GND'ye bağlayarak yalnızca RX çalışacak şekilde yapılandırmışsın. Oysa bu pinleri gönderme ve alma durumlarına göre PIC kontrol etmeli. Veya 2 adet MAX487 kullanarak birisini TX diğerini RX yapılandırır ve kontrole gerek kalmadan giriş/çıkışlarını direk pic'e bağlarsın. 

Ayrıca R57 yi kaldırman ve PORTC.7 (USART RX ) ile +5V arasına 1-2K direnç (pull-up) bağlaman daha mantıklı olur.

Hocam devremde evet 2 ucu birleştirip GND ye verdim cunku devre sadece slave alıcı olarak calısacak yani pic devresinden pc ye herhangi bir veri aktarılmayacak  sadece  pc den pice veri gelecek devrenin calısmasına gelince yapmak istedigim devamlı aktif olarak pcden gelen verileri usart ile almak ve displayde gostermek

OG

Araya uzun kablo girmeden direk PC ye bağlayacaksan max487 kullanılmaz, yalnızca max232 kullanman gerekir. Hatta pek emniyetli olmasa da onu da aradan kaldırıp bağlayanları görüyoruz. Basit bir direnç-diyot koruması ile çalışıyorlar.

protech06

Hocam Anlamadım Bir Sema orneginiz varmı ?
   Benim PC verici devrem ile Slave Alıcı kart arasında 25mt mesafe olacak fakat denemelerimi su an 20cm lik bir kablo ile yapıyorum   Max232  kullanırsam 25 mt veri gondermede sorun yasatacagı icinde her iki taraftada rs485 kullanmak zorundayım  haberlesme tek yonlu olacak sadece pc den pice veri gonderilecek yukardaki semalardan en uygun olanı sizce hangisidir ve bu sekilde yaptgım zaman siz kablo boyu uzun değilse demişsiniz benim deneme amaclı kullandıgım kablo 20cm lik bir kablo pc ile slave arasında ama devrenin bitişnden sonra mesafe 25 lik bir kablo olacak bu konuda onerileriniz nelerdir en saglıklı sekilde nasıl yapsam olur?

OG

O zaman,

PIC devren ve buna bağlı 1 adet MAX487 (RX çalışır),---- 2 veya 3 uçlu kablo (25m) ---MAX487 (TX çalışır, max232 den alır) MAX232 pc den alır.

protech06

Arkadaslar sorun cözüldü ilk gondermiş oldugum semayı yeniden tasarladım ve devrede pic tarafını sadece RX alım pc tarafınıda TX gonderi olarak ayarladım  devre calıstı sorunsuz  olarak 2 Adet rs485 ve 1 ST232 kullandım ve deneme amaclı mesafemde 25 cnm lik bir kablo devremde bir sorun yok

arslan74