Electret Mikrofon Hakkında

Başlatan oguzmania, 12 Mayıs 2008, 20:47:53

oguzmania

Projem gereği ortamdaki sesi algılayacak bir ses dedektör devresi yapmaya çalışıyorum.Gerek bu sitede olsun gerekse kitaplarda vs. pek çok devre buldum , kurup çalıştırmaya çalıştım ama nedense hiç bir sonuç elde edemedim.

Sorunun kullandığım elektret mikrofonlarda olduğunu ya da daha doğru bir tabirle elektret mikrofonu aktif hale getirmek için kullanılması gereken beslemeyi yeterince düzgün sağlayamayadığımı düşünüyorum.Ama nette bulduğum besleme devrelerini de deneyince sorunun değişmediğini gördüm.

Kullandığım mikrofonlar da piyasadaki ortalama ürünlere oranla oldukça kaliteli;

Panasonic WM-54B;

Size sormak istediklerim ise;

-Kullandığınız uygulamalarda mikrofonları nasıl beslediniz?
-Bu beslemeyi yaparken ve de devreyi oluştururken nelere dikkat etmek gerekir?
-Kapasitif ile elektret mikrofon arasında ne tür farklılıklar vardır?(Besleme vs. açısından)
-İyi sonuçlar aldığınız devreleri acaba benimle paylaşabilir misiniz?

Yardımlarınız için çok teşekkürler...

cirak05

stlg

Sevgili kardesim

Gogle da casus mikrofon diye aratırsan bir sema var ,oldukca populer, birde mik ne amacla kullanacaksın belirtmemissin ,seslendirmemi yoksa el cırpmalı anahtar falanmı kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

eğer el çaklatınca aktif olacka bişey yapmak istiyorsan aşağıdaki devre senin işini görür..yanlız tam olarak nerede kullanacağını belirtmediğin için ben yine de bir tavsiyede bulunmak isterim eğer bu devreyi robot vs. gibi bir amaç için kullanacaksan micrafonların üzerine köpük tarzında bişeyler geçir çünki motorun sesinden veya titreşiminden etkileniyorlar. kolay gelsin...

oguzmania

Cevaplarınız için çok teşekkürler devreyi 5-6 mt karelik mesafe içerisinde ortaya çıkan sesleri tespit etmede kullanacağım.

Örneğin; Ortamda ses varsa led yanacak , ses yoksa sönük kalacak gibi..