Farkli bir mantik, farkli bir mikro step surucu

Başlatan z, 15 Mayıs 2008, 14:04:19

KAZIMUGUR

İstediğiniz resimler geciktiği için özür dilerim.Epoksi bidonları şu anda uzakta ve çok ıslak bir zeminde olduğu için ulaşamadım.

z

Yuzey kaplama isini de firmaya yiktim ancak kaplama isine tam evet diyemiyorlar. Zira onlar da daha once bu kaplama isini hic yapmamislar. Eger uygun malzeme bulamazlarsa hybridleri pcb kart olarak teslim edecekler.

Acaba Turkiye'de ustu kaplamali hybrid yapilmadimi bu isi ilk biz mi yapacagiz diye dusunmeye basladim.

Bu arada bir baska can sikici konu da hybrid bacaklari.

Hybrid bacaklari icin entegre bacagi gibi bacak ariyoruz. Fransa'da bir firma varmis ancak 100 kusur bin taneden az satmiyormus.

Bu bacaklari sanki malzemecilerde gordum gibi hatirliyorum.

Bu konuda bilgisi olan var mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: "z"
Acaba Turkiye'de ustu kaplamali hybrid yapilmadimi bu isi ilk biz mi yapacagiz diye dusunmeye basladim.
90'lı yıllarda ASELSAN yapıyordu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Hybridin 4 mikrostep modunda, yüksek devirde çalışmasına ait videosunun linkini bir kac mesaj yukarida vermistim.

Eger izlediyseniz, videodaki scopta  motorun bir fazindan akan akimin dalga seklini gormussunuzdur.

Gerek mesajlarimda gerek video baslangicindaki kisa tanitim yazisinda  filmdeki motorun 4 mikrostep modunda cevrildigini yazdim.

Halbuki motor akimi, gordugunuz gibi 4 basamakli merdiven sinyal değil neredeyse tam bir sinus sinyali.

Motor akimi, surucunun birakin 32, 16, 10, 8, 5, 4 mikrosteplerini, 3, 2 hatta 1 mikrostep modunda dahi  gene sinus formundadir.

Bu da hybridin  diger suruculerden farkli oldugunun bir baska gostergesidir.

Diger suruculerden ayri suruculer nasil oluyor derseniz asagidaki dokumana bakabilirsiniz.

http://www.everelettronica.it/documents/presentations/english/Catalogo_ESPSMD_GB_br.pdf

erkan614

rezonans damping işemi için nasıl bi algoritma takib ediyorsunuz?

z

Diger ureticilerin de yaptigi gibi bu konuda malesef bilgi veremeyecegim.

Ancak arastirma yapmak istersen:

Step motorun rezonansa girmesinin sebebi nedir?  Step motorlarda kac tip kararsizlik sozkonusudur?

Derecesi en azindan 2 olan sistemlerde, kutuplarin basamak cevabi uzerindeki etkisi nedir?

Gibi sorularin cevabini kontrol ve elektronik bilginle birlestirince ortaya bir seyler cikartabilirsin.

erkan614

anladım.
yalnız bunları araştırmadan önce şunu sormak istiyorum.
hangi ölçüm değerini değerlendirmeye tutmam gerekiyor?
elimde olan sadece motor bobininden okuduğum akım ve devremin bobine basmasını istediğim akım bilgisi var

z

Uygulamalarin cogunda akim geribesleme bilgisine bakilir. Kullanacagin yonteme gore ilave olarak motora uyguladigin voltajlara da bakabilirsin.

Zira hem motor akimlari hem de motor gerilimleri rotor pozisyonu hakkinda kucuk ipuclari barindirir.

En guzeli ise motor akiminin ve mekanik posizyonun sensorle okunmasidir. Bu yonteme gectiginde fiyat bir anda anormallesir ancak nerede ise servo motor yetenegine ulasirsin.

z

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "z"
90'lı yıllarda ASELSAN yapıyordu.

Aselsan seramik taban uzerine hybrid yapiyormus ancak hybridi istedigim gibi malzeme ile kaplamiyor bunun yerine sumukumsu bir jel kullaniyorlarmis.

Duyumum boyle.

erkan614

Alıntı yapılan: "z"sumukumsu bir jel kullaniyorlarmis.

Duyumum boyle.

o jeli ben xenon farların surucu devresinde gördum duz mantık yurutup "herhalde yuksek gerilimden oluşabilecek hava yollu elektrik atlamalarını absorve etmek içindir" diye duşundum.

çonçon

İstanbul gülsuyu'ndaki Şerif HOŞBOY hybrid yapabiliyor. Bilgilerinize.

Telefonu 0216-3054644.

z

z

Uzun bir aradan sonra nihayet baski devreler geldi. Onumuzdeki iki hafta icinde hybridler kaplamaya hazir hale gelecek. Ancak hala hybrid kaplamasi icin uygulayacagim yontem netlesmedi.

sezgin05

Ustam il etapta kolay bulabileceğin bir ürün olan polyester kaplamayı denemelisin.Hatta içerisine istediğin renk katarak orijinal bir üründe elde edebilirsin.

z

Karti polyester havuzuna daldirip cikarttigimda polyester akar gider geriye kaplamadan sogan zari kadar bir kalinlik kalir.

Isciligi az, yogun kivamli bir sey lazim. Aslini sorarsan kaplamaya ihtiyacim yok. Fakat bu kadar ugrasmisken profosyonel hybrid ureticilerinin urunlerinin kalitesinde bir sey ciksin istiyorum.