Farkli bir mantik, farkli bir mikro step surucu

Başlatan z, 15 Mayıs 2008, 14:04:19

MKTRON

Sayın z;
Bu foruma yeni katıldım ve bu çalışmanızı başlangıçtan itibaren heyecanla okudum.Öncelikle tebrik ederim.Eski bir komponent üreticisi olduğum için (Not.şimdi emekliyim yaşım 66) kaplama konusunu bitirmediyseniz birkaç önerim olacak:
1-Polyester tavsiye etmem zamanla asitleşme olabilir.Devreyi bozar.
2-Epoksi çok uygundur.Nötr bir malzemedir.Daldırma usulü yapılabilir.Çift komponentlidir.Cure'lenme süresi ısı ile hızladırılabilir.Bende kalmış olan lardan size göndereyim.Daha fazla bilgi isterseniz lütfen yazınız.
Başarılarınızın devamını dilerim.

KAZIMUGUR

@MKTRON , hoş geldiniz.

Yaşasın , benim de bir ağabeyim var artık. :)

OG

MKTRON, epoksi den hangi kimyasalları kullanıyorsunuz?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MKTRON

Karbon direnç imalatı yaptığımız yıllarda direcin üzerini kapladığımz malzeme epoksi reçine esaslı kaplama malzemesidir.Ana maddesi çift komponentli epoksi reçine ve viskozitesini arttırmak için katılan dolgu maddeleri ve renk pigmentlerinden oluşur. 1/3 oranında sertleştici ile karıştırıldıktan sonra 3 veya 4 kere kaplanır.Her kaplamadan sonra 120-150 c' derecede fırınlanır.Fırınlanma sonunda reçine sertleşir.Derecenin düşuk olması halinde sertleşme süresi uzar.Ortam sıcaklığında sertleşmeye bırakılırsa 4-6 saatte sertleşir.
Selamlar...

MKTRON

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"@MKTRON , hoş geldiniz.

Yaşasın , benim de bir ağabeyim var artık. :)
Teşekkür ederim .Hoşbulduk...

OG

Fakat epoksi çok genel bir kavram, komponent kimyasallarının isimlerini öğrenmemiz mümkünmüdür?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "OG"Fakat epoksi çok genel bir kavram, komponent kimyasallarının isimlerini öğrenmemiz mümkünmüdür?

Yatch boyaları satan yerlerde , epoxy boya , bir çok marka var.
İstenilen renk boya ve gereği kadar sertleştiricisi beraber satılıyor.
Rulo ile sürebilecek kadar akışkan,polyester kadar değil.
(örneğini göstermek isterdim ama mevcudu tüketmişler,yakın zamanda da ihtiyaç yok,yaza doğru inşaAllah)
Sertleştirici miktarı artarsa olay hızlanıyor ama yüzey , boya kalınlığınada bağlı olarak , portakal kabuğu gibi oluyor.
Bobinajcılar , kollektör sararken , vernikledikten sonra, dağılımın eşit olması için , düşük devirli bir mandrene takar ve donuncaya kadar çevirirler...

z

@MKTRON

Foruma hoşgeldiniz. Bu konuda tecrübeli birisi ile karşılaştığımız için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Pek çok forum sitesinde konuyu dile getirdim ancak düzgün bir bilgi elde edemedim. Yurt dışı sitelerde önerilen malzemelere ulaşmam zor.

Şu anda 100 tane kaplanmayı bekleyen kartım var. İki tanesini kapladım. Diğerlerinin yazılımlarının yüklenmesi, testlerinin  yapılması ardından da kaplanması gerekiyor.

İlk başlarda kaplamayı sırf güzel görüntü için istiyordum. Fakat şimdi bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. 603 paket smd malzemelerle yaptığımız kartlarda malzemeler birbirilerine çok yakın. Scop yada avometre probu ile ölçüm yapacak bir kişi probu malzemelerin uçlarına dokundurmak istediğinde iki yeri kısa devre etmesi çok kolay. Bu nedenle ne yapıp edip kaplama yapmam gerekiyor.

Sellozik boya içine kalsit ekleyerek güzel bir kaplama malzemesi elde ettim. Daldırmaya da çok uygun ancak kuruduğunda çok kırılgan oluyor ve ufalanmaya müsait.

Bir diğer denemem de sellozik vernik içine pigment ekleyip en az iki kez daldırıp kurutmak.

Her ikisi de işimi görecek. Her iki yöntemin de dezavantajı tinerden etkilenmesi. Ancak daha iyisinin yapılabileceğini düşünüyorum.

Vereceğiniz her türlü öneriye açığım. Malzeme ismi uygulama şekli gibi hazır bilgileri tercih ederim. İşin bu kısmı apayrı bir konuymuş ve bu kadar zorlanacağımı tahmin etmiyordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MKTRON

Sayın Z;
Teşekkür ederim.Zannedersem sorununuz çözüldü.Bildiğim kadarıyla başka yolu da yok.Burayı fazla meşgul etmemek için Detayları için özel mesajda yazdım.Kaplamanın yapılmasıyla ilgili deteyları daha sonra anlatırım.
Selamlar...

wsxwsx

Sayın MKTRON  ve  z, arkadaşlar

Bu epoksi kaplama işi atelye şartlarında adım adım nasıl yapılır? malzemeler nelerdir nereden alınır?

Eğer sorun olmazsa güncel tedarik bilgileriyle birlikte bize de anlatabilir misiniz?

MKTRON

Güncel tedarik konusunu bilemem.Biz bu işi bırakalı 10 sene oldu.Sn kazımugur arkadaşın önerisi doğrudur.Deniz boyaları satan yerlerde bulunabilir.Birde kablo  ek kutularında kullanılan çift komponentli malzeme var oda olur. Yani seçenek çok. dikkat edilmesi gereken şudur:
1-Her epoksi yazan boya epoksi değildir.(biliyorsunuz piyasada sentetik yağ yarısentetik yağ var onun gibi)
2-E peki nasıl anlayacağız Benim basit usulüm şöyle:kutuyu açın koklayın.Tiner kokuyorsa almayın.Saf Epoksi reçine ile yapılmış boya tiner içermez.
3-epoksi boya sertleştiricisi katılmadığı zaman 1000 senede kurur.Yani boyanın kapağını açık bıraksanızda hiçbir zaman kurumaz.
3-Epoksi bulamazsanız poliuretan boyada işinizi görür.Tiner kokmayacak.
Fiyatlar diğer boyalara göre yüksektir.
Selamlar.

z

Kazım hocam bir ara deniz suyuyla fazlaca içli dışlı malzemelerin boyanmasında kullanılan epoxy boyalardan bahsetmişti.

Boya satan ve konusunda uzman birisine bundan bahsettiğimde bana şöyle dedi. Bu satıcının söylediklerinin yalancısıyım.

"Bu boyalar zehirlidir ve aşınma özelliği vardır. Deniz suyuna maruz boyanın zaman içinde aşınması istenir. Çünkü deniz canlıları boyalı yüzeye yapışarak burda büyürler. Bu nedenle bu boyalar özel olarak zamanla üst katmanı kendiliğinden dökülecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece canlılar üzerinde gelişse bile üst katman bir züre sonra atar canlılar uzaklaştırılmış olur. Alttaki yeni katmanla yeni bir süreç başlar....

Sanayi boyalarını önermem çünkü bu boyalar iletkendir. Elektrik devrelerinde sorun çıkartabilir"

Satıcı bunları söyleyince önerisi doğrultusunda sellozik boya ve vernik alıp denemeler yaptım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Macera

Alıntı yapılan: "z"Kazım hocam bir ara deniz suyuyla fazlaca içli dışlı malzemelerin boyanmasında kullanılan epoxy boyalardan bahsetmişti.

Boya satan ve konusunda uzman birisine bundan bahsettiğimde bana şöyle dedi. Bu satıcının söylediklerinin yalancısıyım.

"Bu boyalar zehirlidir ve aşınma özelliği vardır. Deniz suyuna maruz boyanın zaman içinde aşınması istenir. Çünkü deniz canlıları boyalı yüzeye yapışarak burda büyürler. Bu nedenle bu boyalar özel olarak zamanla üst katmanı kendiliğinden dökülecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece canlılar üzerinde gelişse bile üst katman bir züre sonra atar canlılar uzaklaştırılmış olur. Alttaki yeni katmanla yeni bir süreç başlar....

Sanayi boyalarını önermem çünkü bu boyalar iletkendir. Elektrik devrelerinde sorun çıkartabilir"

Satıcı bunları söyleyince önerisi doğrultusunda sellozik boya ve vernik alıp denemeler yaptım.

Fiber teknelerde normal olarak suda kaldığı sürece kekamoz denilen canlılar ürer.Demekki zehirli değil!
Benim bildiğim teknelerin altına ayrıca zehirli boya atılır.
Normalde senede bir bu boyanın yenilenmesi gerekir.
Polyester ile denedinizmi?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

KAZIMUGUR

:D
Mesela güverteyi epoxy boyayacağız ve zehirli olacak ama yatıp güneşleneceğiz.
Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder.

Teknelerin sualtı kesimlerinde "zehirli" tabir edilen boyalar kullanılır.
Bulunulan liman ın özelkliğine göre mercanlar ve yosunlar yapışmasın diye .En etkilileri bakır bileşikli olanlardır.Lakin yakın zamanlarda yasaklandı.Evet bu boyalar uzun sürelerde olsada çözülür.Çözülme sonunda boya tümden bitmezde aralardaki zehirli kısımlar çözülür,yani gözenekli hale gelir.Kabuk atma gibi şeyler olmaz.
Buraya kadar olan delinin attığı taş içindi.

Özellikle önerim epoxy.Polyester elektronik devrelere uygun değil.
Her boyacıda olmaz.Olanada fazla itibar etmeyin.İlla denizcilere hitap eden yerlerde olanından olsun.Tuzla civarındakilerde ya da karaköy perşembe pazarının halice bakan alt sokaklarında varlar.

Önceki mesajdaki uyarıyı dikkate alın.
Daldırma , ne olursa olsun , asarsanız düzgün bir tabaka ummayın !

bdahmet

Selam,
1-Video daki 3000 devirlik demo müthiş fakat bilgisyardan sürmüyorsunuz sanırım.  Bilgisayardan sürerken bir demosunu görmek mümkünmüdür acaba.
2-Aradığınız malzeme sanırım plastisol..

Burak Plastisol

yani pense saplarını vesaire daldırarka kapladıkları malzeme.  Prosesin ismide dip coating.  Ehh satışa başladığınzda bi indirim yaparsınız artık ;)

Şaka bir yana ne zaman satışa başlıyacaksınız?

İyi çalışmalar,

Ahmet