Lazerli Proje için Sensör seçimi

Başlatan Chan86, 19 Mayıs 2008, 17:45:56

Chan86

Arkadaşlar ben pic ile lazerli güvenlik sistemi yapıyorum.Herşeyi yaptım ancak lazer aktif iken araya bir nesne girdiğinde alarmı çaldıracak sensör seçimini yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.Sensör dışındada önerileriniz var mı?Ldr ile yapayım dedim ama işin içinden çıkamadım.

atila

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm
linkte 2007 projeleri içinde lazerli güvenlik sistemi işinizi görür sanırım.

ibrsel

Bildiğimiz basit lazer ışığın karşısına geniş yüzeyli bir LDR kurarak bu işi en ucuz şekilde halledebilirsin. LDR nin üzerine lazer ışık düştüğü sürece direnci küçük olacaktır. Araya nesne girdiğinde ışık kesilecek ve LDR direnci yükselecektir. Bunuda PIC e lojik 0 ve Lojik 1 olarak algılatabilirsin.

Chan86

Peki arkadslar lrd nin cevap süresinin kısalığı yeterlimi? Yani aradan geçen nesnenin süresi mili hatta mikro saniyelerle tabir edilecek kadar kısa olabilir.Bu süre içinde cevap verebilecekmi?

ibrsel

Komik olacak ama, koşucular için kronometre yapmıştık. Başlangıç ve bitiş noktalarına sensör olarak lazer ve LDR ikilisi kullanmıştık. Aradan geçen sineği bile algılıyordu. :)

İstediğin süreye vereceği tepkiyi deneyerek ölçebilirsin. Gerekirse beklemeyi kısa tutarak sensör girişini okutursun.

SYavuz

LDR'li sistem doğru çalışmayacağı gibi, mikrosaniye aralığında hassasiyet yakalayamazsın...Güvenlik sistemleri için uygun görülen bir sistem değildir. Bunun yerine profesyonel lazer sensör kullanabilirsin. Ayrıca bu kadar hassasiyet niye istiyorsun bunu anlamadım.
 Ben olsam lazer kaynağı ile sürekli tekrarlanan kontrol bilgisi gönderir alıcı tarafla'da bunu kontrol ederdim.

Yine de çok hassas lazer sensör arıyorsan;

[web]http://www.entekotomasyon.com.tr/category.asp?secid=1&catid=3[/web]

bunlarla önünden geçen bir tabanca mermisini algılayabilirsin.

Chan86

Bu benim bitirme projem ondan dolayı hiç bir aksaklık istemiyorum.Hocalarımız olurya neden şukadar hızlıyı algılamıyor derler başım ağrır aslında çok hızlı birşey olması gerekmiyor ama ben yaptığım işi her zaman tak yapmayı severim ve eksiksiz olamasını isterim ondan dolayı bu kakadar hassasiyet istiyorum zaten ldr ile deneyeceğim olmazsa sensör bakacağım başka çarem yok

aslan_korhan

Çok hassas olursa problem çıkar bence.
Aradan bir sinek geçerse cihaz sinyal verir ve böyle bir durum bir alarm-güvenlik sisteminde istenmeyen birşeydir.
Ufak bir geçikme olması bence daha iyi olur. Yani LDR'nin hızı rahatlıkla yeter...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Chan86

Buda mantıklı aslında o zaman ldr ile deneyeceğim ldr ile ilgili nasıl bir devre öneririsiniz?

ipek

ticari olark uygulanan ve ya sık gözlemlenmiş bir lazer alarmı pek görmedim. fuar'larda olsun güvenlik firmalarının kataloglarında olsun cok az rastlanıyor bu neden böyledir bilemem hollywood filmleri hariç .

ç..seramik fabrikasında mal güvenliği değilde can güvenliği için kurulmuş sistemler gözlemledim. bunlar görünmez (invisible) türden yarı ir laser'ler
ve hiç biri sürekli çalışmıyor atıyorum 20ms bir period'ta darbeler halinde çalışıyor dedektörde darbe genliği süresi tehdit edildiğinde çalışıyor ilgili mühendislere sorduğumda laserlerin 50mW olmasına rağmen çok ısındığını bir süre sonra kararsız davranışlar sergilediğini duydum üstelik bunlar honeywell 200küsür $ 'lık şeyler yani kırtasiye laserleri ile çalışmamanızı tavsiye ediyorum.
bir çok arkadaş yapıp çalıştırmıştır gayette güzel çalışmıştır hiç kuşku yok
bitirme projen olduğu için amatörce işi şansa bırakacak bir olmaması lazım
hassasiyetim bundandır...

Chan86

Ben piyasadan bir lazer aldım programını yazdım bu hafta işi devreyi kurup çalıştırmayı düşünüyorum.Eğer istediğimiz gibi çalışmazsa değinini göz önünde bulunduracağım.Ama proje devamlı çalışmayacağından sanırım lazer konusunda sorun olmaz gibigeliyor bana.Çünkü sunum yapacağız kurul önünde o süre içindede çok ısınacağını sanmıyorum ama yinede belli olmaz

aslan_korhan

Çok ucuz olanlar birkaç dakika devamlı çalıştırıldığında yanıyor genelde. Helle harici bir güç kaynağı taktığında çok çabuk yanar. En azından biraz kalitelisinden bulmaya çalış...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

timpati

birkaç yıl önce kaliteli bir lazer gerekli olmuştu, araya araya koçtaşlazer'i buldum. yerleri merter'de idi. en ucuz lazer 50$. hemen her tip ve aparatları var. ilgilenenler için adresi:
http://www.koctaslaser.com/Products.aspx
why mr. anderson, why ?

Chan86

Ben şu ana için öğle uzun süreli çalıştırmayacağım.Kurul önünde yeteri kadar çalışsın bana yeterli.Çünkü bu işi devam ettirmeyi düşünüyorum aslında.O zaman daha profesyonel çalışmak gerekiyor.Malum uzun süreli güvenlik gerekebiliyor.Çok teşekkür ederim yardımlarınız için arkadaşlar.

Saygılarımla...

showtime

ben böyle bir devre yaptım hollywoodtan etkilenip hava atmayı seven bir arkadaşa. akım sınırlayıcı bir dirençle 5V a lazeri bağladım hala problemsiz çalışıyor.