PC PowerSupply StandBy Problemi

Başlatan bkrtncr, 25 Mayıs 2008, 18:57:42

bkrtncr

Arkadaslar elimde 400W ve PFC si olan iyi bir pc power supplyi var.

12V ve 5V tunu kullanmak uzere icini tamamen soktum ve bilindigi gibi yesil kablo ve siyah kabloyu kisa devre yapip simdiye kadar calistiriyordum. Taa ki 12ta bir fan baglayincaya kadar....

12V uzerinden sadece 0.190A, 5Vtan ise 0.200A cekiyorum. bagladigim fan ise 0.15A.. buna ragmen fani bagladigim anda, powersupply kendini kapatiyor. hatta 0.06Alik kucuk bir fan bagladigimda da aynisi oldu ve alet kendini kapatti.

Bir yerlerde unuttugum veya atladigim bir sey var ama bulamadim..

onerilerinizi bekliyorum...
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

sezgin05

Hocam bir çok satndart PC pwer suplly uygulamasında 5 volt ve 12 volt hattından akım çekilmesini gerektirir.Yani 5 volttan akım çekmezseniz 12 volttan akım çekemezsiniz..

bkrtncr

@sezgin05 hocam,

eger dediginiz gibiyse, ben nasil bu iki akimi esitleyecegim. yani 12V fazla oldugunda veya 5V fazla oldugunda bunu nasil dengleyebiliriz.

ayrica pcler bu kadar hassas bir dengedemi calisiyor, yani 0.06A fazla cekince kapanmasi garip değil mi...?

power supply bozuldu galiba ama neden?
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

OG

Akımı dengeli çekmeniz diye bir şart yok. İlla +5V dan da akım çekmek gerekiyorsa 100R gibi bir direni +5v GND arasına bağlayın olsun bitsin.

Bir ihtimal de fanlardan kaynaklanan gerilim sıçramaları var ve çıkış kesiliyor. +12 ile fan+ uçları arasına bir bobin ve bobinden sonra (fan tarafında fanın iki ucuna) 100nF gibi bir kondansatör bağlayarak deneyebilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.