Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

saatin durması

Başlatan mech, 28 Mayıs 2008, 08:45:58

mech

18f452 4 x 10 MHz PLL'li ve ds1307 için;

devam:
bstart
busin.....
bstop
print at 1,1,.....'saat bilgisi
goto devam

Böyle bir döngüyle sürekli saat okutuyorum. Fakat saat arada sırada duruyor. Kapatıp açtığımda; kapalı kaldığı süre kadar ilerlemiş oluyor ama açık olduğu süre içinde hala duruyor. 32768Hz kristali değiştirdiğimde bir süre düzgün çalışıyor.
  Acaba sorun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Maxim

şöyle birşey olabilirmi ?
bende tam emin değilim ,
saat datasını okuma hızı çok hızlı olabilirmi ?
araya pause falan koyulması gerekiyor olabilir ,
eğer çok hızlı bir şekilde arka arkaya okunuyorsa donma yapıyordur belki ..

Tom

Arkadaşım öncelikle kolay gelsin.Bnede 18f452 ile ve ds1307 ile saat uygulaması yaptım.Bakın başıma gelen bir kaç noktayı anlatayım.

1-Elimde 2 adet ds1307 vardı enteresan bunlardan bazıları çalışıyor ve fakat bazıları ise çalışmıyo idi.Özellikle lcd ekranda saniye ve aydaki günü gösteren hane yanlış gösteriyor idi.
 Bu arada şunu elirteyim.Ben 18f452 nin seri port uçlarını kullanmadım.Yani zamanlama ile veri alışverişini sagladım.
  Bende ne yaptım biliyomusunuz.Bu ds1307 gerçektende pic den çok daha hassas hatta saçma derecesinde hassas şöyleki;

Düzeltmek için yaptıklarım;
1- ds1307 nin (-) ucunu direkt kartın girişindeki (-) uca bagladım.
2-18f452 nin data ucuna yani ds1307 ye data gönderdiğimiz uca 22p kondansator bagladım sorun kalmadı.

Eger arkadaşım siz 18f452 nin seri port uçlarını kullanmış iseniz benimde o şekilde bir örnege ihtiyacım var paylaşırsanız sevirim.

mustafa_cmbz

bahsettiğiniz olay bana tanıdık gibi geldi...biz de okula daha önceden temin edilen büyük displayli saati bölümün girişine taktık beslemeyide 3-4w lık bir trafo ile sağladık ama bazı sorunlar çıkartıyordu mesela yan odadaki florasanları yakığımızda saat'in saniye ledleri yanıp sönmüyor fakat displayler yine sayıyordu,displayler zamanında değişiyormu değişmiyormu onu takip etme şansım olmadı daha sonra biz bu saate hazır ac filtre taktık fabrikalardan gelen bozuk güçkaynaklarının içinden sökmüştük.. bizim saat'te saat palsi üreten bir entegre yoktu ama sizin devrenizdeki entegre bu bahsettiğim durumdan etkilenebilir...beslemeyi kontrol ediniz..

mech

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
RTC durduğu anda, kristalin uçlarında frekans gözlemleyemedim, ama dışarıdan kristal uçlarına 1v genlikle 32768Hz uyguladığımda saat çalışmaya başlıyor. Bu durumda galiba sorun kristalin bir şekilde durmasında.
  Bir de Maxim'in sitesinde Uygula Notlarına baktığımda; Saatin durması, yavaş, hızlı gitmesi gibi konuların açıkça anlatıldığını gördüm. Gürültülü sinyallerin ve Vdd+0.3V'luk bir sinyalin RTC'nin ESD korumasını aktif ettiğini ve saati durduğunu, Voltaj inene kadar RTC'nin çalışmadığını söylüyor.
Siteyi incelerseniz sevinirim.
http:Crystal Considerations with Dallas Real-Time Clocks(RTCs)
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır