Rölelerden çatır çutur ses geliyor.

Başlatan mikroserdar, 29 Mayıs 2008, 12:26:57

mikroserdar

Merhaba arkadaşlar. PIC kontrollü 64 kanallı IR alıcı devresi yaptım. bu alıcı devresi 4 adet karttan oluşmakta.Her biri 16 kanallı. fakat IR alıcı 1 tane. Kartların herbirinin 220 beslemesi var. ilk kart'ın beslemeleri hem kendini hem de diğer kartları besliyor. Yani ilk kartta 2 adet 7805 var. 7805'in ilki hem kendini hem de 2. kartın beslemesi. diğer 7805 ise 3. ve 4. kartı besliyor. Röleler 12 volt ile çalışıyor. Röleler'in beslemeleri ayrı. ilk 8 tanesinin beslemesi diğer 8 tanesinin beslemesi var.

röleler 12 volt fakat köprü diyotun çıkışı 16 volt olduğu için rölelere 16 volt geliyor. Fakat röleler çekil kalınca bu voltaj 13 voltlara kadar inebiliyor.

Sorun şu:

Devreye besleme verdikten sonra kumandadan çalıştırdığım zaman röleler sırayla çekiyor. ben beslemeyi kapattıktan sonra haliyle röleler kapanıyor. ve çat çut ses gelemsi normaldir. Herşey buraya kadar normal. Beslemeyi tekrar verdikten sonra tekrar kapattıktan sonra çat çut ses geliyo. yani bunun gelememsi lazım. Çünkü kumandadan hiçbir işlem yapmıyorum. Röleler zaten çekili değil ki. Neden ses gelsin. anlamadım gitti.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

kolay gelsin.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

cenkishan

@mikro serdar pice enerjiyi kestigin anda pic in portları aktif oluyor.opto ile izole edersen bir sorun kalmaz burda verilmişti incelersin.
http://picproje.org/index.php/topic,18597&highlight=opto
KOLAY GELSİN
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Gurkan-Demirbas

Devreyi görmeden birşeyler söylemek zor.
Röleleri nasıl sürüyorsun? Pic ile röleler arasındaki arayüzü ne kullandın? ULN serisi mi? transistör filan kullandın mı?
arayüzün devresini verebilirsen yardımcı olmaya çalışırım.

Pic'in configuration fuse'undaki Power-Up-Timer ve Brown-Out-Reset sigortalarını kontrol et. BOR'u set et dene derim.

iyi çalışmalar

Gürkan

elektronik

rölelerin voltaj bacaklarına 10mf civarında bir kondansatör bağlayıp dene.

mikroserdar

arkadaşlar çözdüm olayı. Cevap yazan arkadaşalrdan biri sigortalardan boden ve power up timer'ı kontrol et demişti. ikisinide on yaptım ses kesildi  :D

teşekkürler
mikrodentleyici yaşam biçimidir.