Lütfen Yardım ! Bu Devre Parçaların İsimleri gerek Aci

Başlatan thecoderman, 05 Haziran 2008, 09:59:20

nurican

İki gündür bu konuyu takip ediyorum. Konuyu açan arkadaşı doğru yönde bilgilendirmek yerine bir sürü artislik yapıp adamı aşağılamışsınız. Bende burda yeni üyeyim. Demek ki bende burda bilgisizliğim yüzünden bi hata yapsam aynı muameleyi göreceğim. Elektronik konusunda bilgili olmak kimsenin kimseye hava atma hakkını vermez arkadaşlar. Benim uzman olduğum alanlarda da siz benle yarışamazsınız. Belki o arkadaş için de aynı şey geçerlidir. Öncelikle herkesin birbirine saygılı ve medeni bir şekilde davranması gerekir. Bu söylediklerim de kimseye ithafen değildir ben ortaya söyledim herkes yesin (yani üzerine alınanlar)...
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

timpati

kırıcı olduysam bağışlanmayı diliyorum. birinin söylemesi gerekiyordu, o ben oldum. kaldı ki çok fazla ağır bir eleştiri yaptığımı da sanmıyorum. bence bunlar bir anlık uyarıdan sonra unutulacak konular. kendimiz ve memleket için yapacak çok şey var sırada ama zaman sınırlı. eleştiriyi (yerindeyse) olgunlukla karşılayan karşılıyor zaten. eften-püften sözlerle küsecekler zaten büyüyüp gelmeli. bu arada kimse kimseyi bilgisiyle dövmüyor burada, öyle bir ifade kullanılmadı. hepimiz bir şekilde yardım için buradayız. ama artık şu "chat"leşme ve cep telefonundaki mesajlaşma dilini bırakmalı birileri. elektronik ciddi iştir, ayrıntı ister, dikkat ister, moral ister, ciddiyet ister

...umarım konu fazla uzamaz. işimize bakalım.

yeni başlayanların büyük hevesle giriştikleri ilk denemelerinde tam sonuç beklemeleri yanlış. bunlar cansız nesneler ve insan yapımı. yani eşyanın ruhuna inmeden onu anlamak ve beklenen sonucu elde edebileceğini sanmak kendine fazla güvenmek olur. hepimiz aynı yollardan geçtik.

önerim teorik kitapların desteklediği, tecrübeli insanların "kısayol" ipuçlarının da değerlendirildiği, bol deneme ve yanılma etkinliğidir. yani önce elektronik malzemeleri ayrı ayrı öğrenmek gerek. bir takım matematiksel ve fiziksel denklemlerle boğuşmak, bilenlere sormak, "zor"dan değil "en basit" ten başlamak ve maymun iştahlı olmamak gerek. kimse mühendis doğmuyor ve bir günde de ya da iki-üç devre yapmayla mühendis olunmuyor. yavaş yavaş, sindire sindire, tadını ala ala ilerlemek en iyisi.

bir zamanlar bize pahalı gelen bazı entegreleri es geçer, onlara ait projeleri erteler ve durmadan değişik dükkanlara fiyatını sorup, camekanlardaki görüntülerine iç çekerek bakardık. onları alabilmek için başka giderlerden fedakarlık ederdik ve sonunda elde ettiğimizde içimiz içimize sığmazdı. şimdi görece ucuzladılar ve bulunmaları kolaylaştı, ya da alım gücümüz daha iyileşti, bilemiyorum. ama o heves yok artık. varsa da kesinlikle o zamanki gibi değil.

niye uzatıyorum? amatörlük, hevesle başlama gerçekten güzel duygular tattırıyor insana. bundan, birileri ters bir-iki laf etti diye kimse vazgeçmesin, zorluklar tabii ki olacak. zaten işin tadı da zevki de burada, anlayın. kolayca elde edilen hiçbir şey gözünüzde değerli olmaz. zorluklarla karşılaştıkça ve onları aşabildiğiniz sürece birşeyleri başarmış olma duygusunu yaşayacasınız.

hep söylerim: ben 15 yıllık (pardon, 20 olmuş) mühendisim ama 20 yıllık (o da 25 olmuş) amatörüm. ve kesinlikle de 20 (25) yıl önceki hevesimi arıyorum. herkese kolay gele...(saçlarınıza iyi bakın)
why mr. anderson, why ?

Maxim

Size bazı gerçeklerden bahsedeyimmi ?

1-"timpati" bu yazıyı başlatan arkadaşı aşağılamıyor .

2-Bu sitede kimse bilgisiz veya az bilgisi var diye aşağılanmadı.

3-Burada insanları en çok rahatsız eden şey ,yazdıkları yazılardan birşey anlaşılmayan ,noktalama işaretlerini kullanmayı bilmeyen yeni üyeler .

4-Burada insanları en çok rahatsız eden ikinci şey ,ne yapmak istediklerini ısrarla anlatmayan ! şema vermeyen ,özellik ve detay belirtmeden yardım isteyenlerler.
Dikkat ederseniz ,genelde neyin ne olduğunu anlamak için 2 sayfa soru soruluyor yardım isteyen arkadaşlara .

uzun lafın kısası timpatinin yaptığı uyarı bence yapıcı bir uyarı bile sayılabilir .