Laser kesim mini CNC projesi (resimli-videolu)

Başlatan sezgin05, 09 Haziran 2008, 19:12:57

ugurtelefon

trademy

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"hesaplı olursa sıraya benide ekleyin :P

+1

sezgin05

Arkadaşlar bu şseden kestirmek isteyen olursa ÖM atsınlar.Toplu kesim için çizimleri birleştirip maliyeti düşürebiliriz. Dediğim gibi 2 ayrı ölçü var.100*40  ve  60*40 tabla boyları..Bunuda ekleyerek yazınız. Bende önümüzdeki hafta içinde laser firması ile görüşür fiyat alırım.

ugurtelefon

sezgin hocam büyüksün valla :D

yanlız bir ekleme yada bir uyarı yapayım.

çanak anten motorlarının içinden çıkan vidalı millerin boyu 52-53cm
yani bunu kullanmak istersek tezgah boyu yaklaşık 50*50cm gibi olması gerekir.
60*40 ölçüyü 50*50cm yapabilirsek çok daha standart birşey olur.
tüm 18''anten motorları aynı boyda.
yada başka bir vidalı mil alternetifi varsa o başka tabiki.ama benim aldığım premier markalar nakit 25YTL gibiydi.en hesaplısı buydu.

mustaphaerdem

arkadaşlar bahsettiğiniz gövdeye bilyalı vidalı mil uyarlanabilir mi?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

ubahcivan

şase için beni de ekleyin
+1 bende varım

hoguz

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"sezgin hocam büyüksün valla :D

yanlız bir ekleme yada bir uyarı yapayım.

çanak anten motorlarının içinden çıkan vidalı millerin boyu 52-53cm
yani bunu kullanmak istersek tezgah boyu yaklaşık 50*50cm gibi olması gerekir.
60*40 ölçüyü 50*50cm yapabilirsek çok daha standart birşey olur.
tüm 18''anten motorları aynı boyda.
yada başka bir vidalı mil alternetifi varsa o başka tabiki.ama benim aldığım premier markalar nakit 25YTL gibiydi.en hesaplısı buydu.

53 cm ise motor mili uzunlugu ve kaplin uzunluğu 60 cm e denk gelır yaklasık.Kaplinden ayarlabılırsınız aradaki farkı.

sezgin05

HOGUZ ustanın dediği gibi çanak motor vidası tam geliyor.Onu ileride anlatacağım resimlerle.
Şase siparişi veren arkadaşlar ÖM atmaya başladı ölçüleri ile beraber yazarsanız sevinirim. Bazı sprulara toplu cevap olması için hatırlatayım:
Sadece şasenin laser kesimini vereceğim.Kullanılan DELRİN malzemeler dahil değildir.Piyasada rahatlıkla bulunabilen bir malzeme olup sıradan bir tornacıda işletebilirsiniz.
Yine ileride çizimleri ve ölçüleri taö olarak vereceğim..

sezgin05

@UBAHCIVAN:
Bu  şaseden sonra yapacağım şaseyi küçük değişikliklerle bilyeli mil versiyonunda yapacağım.Biraz maliyeti artacak ama bir aleternatif oluşturur diye düşünüyorum.

ugurtelefon

@Sezgin hocam sen işini bilirsin,
önce kafanda olayı bi kur,alternatifleri bi düşün,
nasıl kolay şekilde yapılır,nasıl alan şahıs zorlanmadan toparlar,en uygun kit hali nedir,... gibisinden bir sonuca ulaşılır inşallah.
örneğin;
senin mekaniğin fotolarına dikkatlice baktığımda,sıralı rulmanların U kanallı bir alüminyum üzerinde,delrin malzemelerinde bu U kanalların içinde gidip geldiğini anlıyorum.herkes bu delrini U kanala oturacak şekilde yaptırtabilirmi orasını bilmiyorum.
60*40 ölçüsü olan,rulman,vida,delrin vs. takım halinde bir set olsa,
alan kişi kutuyu açıp puzzle misali toplasa,geriye sadece motor takmak kalsa,acaba böyle bir KİT kaça malolur???yada siz veya bir kaç arkadaş işin altından rahatça kalkabilirmi??
tabiki bu maliyetlerin üzerine hakkınca siz veya sizlerin işçiliği eklensin.
olabilirmi acaba??

@hoguz
@fikretduru arkadaşımızla MSNde görüşürken sizin bir videonuzu bana gönderdi,3gp formatında çekilmiş.
gördüğüm kadarıyla çok güzel çok rahatça hareket edebilen bir mekanik.
1Amperlik motor bile o mekaniği zorlanmadan hareket ettirir düşüncesindeyim,(tabiki iş yaparken zorlukla karşılaştığında motorun kendisi bayılır orası malum :D )

Analyzer

Selam,

Gerçi bir çok kişi biliyordur ama küçük bir püf noktası..  Eğer vidayı tornada açtırırsanız, belli miktarda dişler arasında boşluk olacaktır. Bu da backlash'e neden olur bildiğiniz gibi. Madem tornada yapılacak; bir yerine iki vida kullanın, iki vida arasına yay koyun. Bu şekilde yay iki vidayı dişlere doğru zorlayacak ve aradaki boşluğu önemli miktarda azaltacaktır.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

hoguz

Çanak motor mili kullanıcaklar sanırım onların içindende uygun somun cıkıyor.

hoguz

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"@Sezgin hocam sen işini bilirsin,
önce kafanda olayı bi kur,alternatifleri bi düşün,
nasıl kolay şekilde yapılır,nasıl alan şahıs zorlanmadan toparlar,en uygun kit hali nedir,... gibisinden bir sonuca ulaşılır inşallah.
örneğin;
senin mekaniğin fotolarına dikkatlice baktığımda,sıralı rulmanların U kanallı bir alüminyum üzerinde,delrin malzemelerinde bu U kanalların içinde gidip geldiğini anlıyorum.herkes bu delrini U kanala oturacak şekilde yaptırtabilirmi orasını bilmiyorum.
60*40 ölçüsü olan,rulman,vida,delrin vs. takım halinde bir set olsa,
alan kişi kutuyu açıp puzzle misali toplasa,geriye sadece motor takmak kalsa,acaba böyle bir KİT kaça malolur???yada siz veya bir kaç arkadaş işin altından rahatça kalkabilirmi??
tabiki bu maliyetlerin üzerine hakkınca siz veya sizlerin işçiliği eklensin.
olabilirmi acaba??

@hoguz
@fikretduru arkadaşımızla MSNde görüşürken sizin bir videonuzu bana gönderdi,3gp formatında çekilmiş.
1Amperlik motor bile o mekaniği zorlanmadan hareket ettirir düşüncesindeyim,(tabiki iş yaparken zorlukla karşılaştığında motorun kendisi bayılır orası malum :D )

Ben 3.8 amper unipolar kullandım.Bahsettiğin video bu topic'te 1.sayfada var.

ugurtelefon

zaten 1 amper kullanmışın demedim ki!!!

okadar rahat çalışıyorki 1 amperlik motor bile rahatlıkla hareket ettirir dedim

Alıntı Yap
1Amperlik motor bile o mekaniği zorlanmadan hareket ettirir düşüncesindeyim

madenturgut

Merak ettiğim nokta şimdiye kadar formu epey dolaştığım halde Bir türlü bir cnc nin kaça mal olduğunu veya orta halli bir cnc yi şu fiyata mal ettim diyen göremedim.Kabaca bir cnc, sürücü devreleri ,step motor ve şase 400.ytl ye yapılabilirmi?..
normal şartlarda bilyalı vida ve linear rulmanlarlave sertleştirilmiş çelik miller le ve bunların özel tutucuları ve diğer aksesuarlarıyla bir cnc yapmaya kalktığımızda işçiliğini kendimiz yaptığımızı varsaysak bile 1-1,5 milyondan aşağı mal edemeyiz sanıyorum.Bu cihazı eğer amatör olarak hobi amaçlı yapacaksak bu rakam çok gelir.O zaman maliyeti düşük fakat istenileni verebilecek bir makinayı ucuza yapmak kalıyor.Bunun içinde ya mdf den yada şaçtan veya aluminyumdan faydalanarak torna işçiliğini en aza indirecek bir plan la bu işe girmek lazım.Sezgin usta güzel bir plan bulmuş lazer kesimle de işi baya kolaylaştırmış ,kit halinde ucuza verebilirse  bir çok arkadaş cnc sahibi olur.