at komutları

Başlatan pax, 10 Haziran 2008, 22:43:48

pax

sevgili arkadaşlar.
cep telefonundan sms ile bir sistemi kontrol etmek istiyorum. bu konuda önceden bir çalışma yapmadım. forumu genel olarak araştırdım. bir yerde gözüme birşey takıldı. merek ettim . ben at komutlarını kullanarak sms atma ve okuma işlemini yapacaktım. ancak formun bir yerinde at komutlarının artık kullanılamayacağı şirketlerin bunu engellediklerinden bahsediliyor. bu nekadar doğrudur.
 diğer bir sorum da işe nerden başlamalıyım ? bana yol gösterirseniz sevinirim.

ftsahin

Cep telefonunu bilgisayar veya PIC ile kontrol etmek zahmetli olabilir bu iş için GSM modüller daha uygun. RS232 protokolü kullanarak bilgisayar ve PIC ile mesajlar okunup gönderilebiliyor.

Cep telefonu olması gerekiyorsa harici AT komutlarını destekleyen bir cep telefonu modeli kullanmalısınız.

mithatbaris

pax

ftsahin arkadaşım ilgilendiğin için teşekkür ederim.

kontrolör olarak sistemde pic kullanmak istiyorum.

1- cep telefonu kullanırsam .(ancak gsm modül de olabilir). kullanacağım cep telefonu siemens c55 olacak .harici at komutlarını destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenebilirim.

2- gsm modülleri nereden temin edebilirim. tavsiye edebileceğin bir model var mı? ayrıca  bu modülleri kullanırken de at komutlarını mı kullanmalı mıyım.

3- bir de PDU sms ten bahsediliyor bu konuda bilgi verebilir misin? at mi daha kulllanışlı olur PDU sms mi? aralarındaki fark nedir?

bymrz

at ve pdu, hangisi daha iyi olur diye bişey söylenmesi pek doğru olmaz aslında. AT komutları her gsm modüllerinden kullanılır, yapılması gereken işlemler bu komutlarla belirlenir.

PDU ise SMS alırken kullanılan bir nevi şifrelemedir. Normade text destekleyen modüllerde AT komutu ile mesajı oku dediğinde örnek "Merhaba" şeklinde bir mesaj alırsınız. Fakat text modunu desteklemeyen cep telefonlarında veya modüllerde Gelen her byte üzerinde biraz değişiklikler yaparak bilgiyi alırsınız.

Yani kısaca gsm modülü alırken text modunu desteklediğinden emin olun ki PDU formatını kullanmadan bilgiyi okuyabilesiniz.

ftsahin

Cep telefonunun data kablosu varsa bilgisayara takarak Hyperterminal programı ile bağlantı kurabilirsin. Bağlantı kurup AT komutları ile düzgün haberleşebilirsen örnek olarak sms okuyabilirsen AT komutlarını destekliyor demektir. Bunun için telefonda dahili modem olmalıdır ama her modemi olan telefonun AT komutunu destekleyip desteklemediğini bilmiyorum.

GSM modülü üzerinde daha önce biraz çalıştım ama ben almamıştım muhtemelen Istanbuldan alınmıştı biraz araştırman lazım. Siemens TC35i ile çalışmıştım GSM modül diye ararsan başka markalar da var.

PDU ile ilgili arkadaş bilgi vermiş zaten modül kullanırsan PDU ile uğraşmazsın direk Text moduna geçip ona göre  programını yazarsın. PDU 8 bitin içinde 7 bitlik data kullanma yöntemi bildiğim kadarıyla

ferdem

Teknobakış da ilgili bir yazı var, yardımcı olabilir. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

SpeedyX

yazı bence orada değil burada ama soruyu soran kişinin aradığı şey google a "at commands" yazılarak bulunabilecek kadar basit birşey artık ki soruları okuyan insan, arkadaşın at komutlarını öğrenmekten önce başka şeyler sorduğunu anlar. Şirketler engellese bile yenilerde engellerler, eski model telefon kullanırsınız. c55 de at komutları kullanılabilir.

aliveli

şirketlerin engellediğini ben pek zannetmiyorum en azından nokia bu iş için kendi telefonlarına ait at komutlarını "AT Command Set For Nokia GSM And WCDMA Products"  pdf dosyası olarak vermekte.
Bu iş için at komutları yerine fbus ile de yapılabillir Örnekleri aşağıda
http://www.panuworld.net/nuukiaworld/hardware/cables/fbus.htm
http://www.absentdream.com/electronics/Nokia%20Fbus%20control/index.php