L297+3 x L298

Başlatan madenturgut, 11 Haziran 2008, 01:32:29

madenturgut

Normal  l297+l298 devresini çoğu kimse yaptı.Burada gördüğüm olay güçlü step motorları için l298 leri paralel bağayıp daha fazla akım sağlamak

ugurtelefon

turgut arkadaşım
bu devreyi yapıp denedinmi? yoksa sadece proteusta simülemi yaptın?

eğer PCBye aktarmadıysan ben kendi deneyimimi söyleyeyim,
L297 kötü bir entegre değil,ama akım ayar özelliği o kdarda stabil değil.
sonuçta akım ayarı L297 chopping frekansı değiştirilerek yapılıyor.
  ilk olarak burada işin içine frekans girince en stabil frekans kristaller ile alınabiliyor.
  ikincisi ise trimpot ile akım ayarı yaparken motor yollarına bağlanan seri ampermetrede akım gözleniyor,trimpotu çevirdikçe akım öyle sanıldığı gibi miliAmper seviyelerinde adım adım artıp azalmıyor.
hopp diye yüksek bir akıma atlama yapıyor.
  örneğin 1,85Ampere ayarlıyorsun.birkaç saat sonra devreyi tekrar çalıştırıyorsun,bi bakıyorsun bu kez ya 1,5Ampere gelmiş,yada 2,5Ampere çıkmış.

ama şu şekilde birşey gerçekleştirebilrsen iş görür.
bolca hesap yapıp trimpot yerine,istediğin akımı sabit direnç değeri ile ulaşırsan iş görür.

ikinci bir alternetif;
L298 fiyatı yaklaşık 12-15YTL 3adet 40-45YTL
bu paraya çok daha iyi Mosfet ile sürücü yapabilirsin.
eğerki 2Amperden büyük motor kullanıyorsan forumda daha önce verilen L297+mosfetli devreler var.istersen bir göz at.
iyi günler

madenturgut

Bu devreyi ben çizmedim,sadece bilgi olsun diye yolladım.3 entegreyi paralel bağlayıp uygulamaları dikkatimi çekti.Benim yaptığım devre L297+L298 bipolar motor .Akım sınırlama trimpotu için çok turlu trimpotlar var onlardan kullanılırsa akım değişmesi minimuma getirilebilir.Ben öyle uygulama yaptım akımı ayarladığım değerde kalıyor .Şu anda boşta çalıştırıyorum.Mekaniği bitiremedim.şimdiden bir şey söyleyemiyorum motorun performansı hakkında.