Banka sıramatik devresi yardım

Başlatan ramco123, 12 Haziran 2008, 09:37:33

ramco123

Arkadaşlar Merabalar sizden bir konu hakkında yardım etmenizi rica edecektim. Bu devreyi bord üzerine kurdum çalışmadı.Sizce bu mantıklımı?Bide bu anahtara basılı tutunca neden sürekli sayıyor bununda önüne geçemedim.Dosyanın içinde programı simülasyonu hex i falan mevcut.Gerçekte devre aşırı derece hızlı sayıyo ve kafasına göre sayıyor yani anahtarma yapıyorum bi hızlı sayıyor anahtama yı kesince tekrar anahtarlayıncada atıyorum 100 fazlasında saymaya başlıyorSon kaldığından.

DEVRE:

http://rapidshare.com/files/121852628/banka_s__305_ramatik.rar.html

mech

isis'te güzel çalışıyor. Demekki sen bi hata yapmışsın. Breadboard bozuk olabilir. Lehimli çalış. Bir de anahtarlara bağlı dirençleri kontrol et. Pull down edilmiş.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

yas

Butonlar için birer bitlik değişken ata eğer butonlardan birisi basılı ise değişkeni sıfır yap eğer butonlardan hiç biri basılı değilse değişkeni bir yap daha sonra butonlarla işlem yaparken hem butonu kontrol et hemde değişkeni kontrol et bir buton basılı ise tekrar bırakana kadar alt rutin işlemeyicek şekilde koşulu oluştur.

İki öneride bulunmak istiyorum.
1-)Eğer bu devreyi gerçek bir sıramatik uygulamasında kullanacaksan büyük displayleri sürebilmek için transistörlerle çıkışları kuvvetlendirmen gerekli.
2-)Displaylerin bağlantısı uzun mesafeler için hiç pratik değil çok fazla kablo bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bunun yerine her display için bir adet Kontrol+sürücü devre yapman daha uygun olur yapacağın kartlar arasında sadece eneji ve data hattı için kablo kullanırsın.
Kolay gelsin.

ramco123

Arkadaşlar baskı devresinide yaptım dediğiniz herşeyi yaptım ama olmadı.Yaa neden olmuyor neden saymıyor acaba?Bu projeyi daha önce yapana yokmu?

mech

1. Biraz zaman alsa da programı sıfırdan yazmak da bir çözüm.
2. Ya da son bi deneme olarak butonları sök ve buton girişlerini direkt şaseye bağla. Hiçbir işlem gerçekleşmediğini gözle. Aksi taktirde pic'i değiştrir.

ramco123

Valla dediğin gibi anahtarlamayoda direkt saseye bağladım olmadı pic i değiştirdim olmadı.Programa gelincede proteusta çalıştığına göre programda sorun olurmiki?

ilker_32

Hala bitmedimi sıramatik devresi :lol:

Hayır, proteus'da sağlam. Programda sağlam. Sorun sende,

yas

Alıntı YapArkaPrograma gelincede proteusta çalıştığına göre programda sorun olurmiki?

Sizce programda sorun yokmu?
Bence var simülasyonda 1 saniyelik butona basılı tutunca 3-4 defa sıra atlıyor yani fazla sayıyor bu sorunda programdan kaynaklanıyor. Sayma işleminin buton tekrar bırakılmadan yapılmaması gerekir. Üç farklı çözüm önerebilirim.
1-)Buton basılı iken program döngüye girer döngüde buton kontrol edilir eğer buton bırakılmışsa program normal işleyişine devam eder.(bu yöntemde display taraması duracağı için profesiyonel bir çözüm olmayacak)
2-)Buton basıldıktan sonra program bir süre bekleme yapıp sonra program kaldığı yerden devam eder.(bu yöntemdede display taraması durur.)
3-)Diğer yöntemde yukarda anlatmaya çalıştığım yöntem olacak butonlar basılı değilken değişkende yetki olacak örneğin değişkenin değeri 1 olacak bu değişken 1 iken butonda basılı ise buton basma alt rutinindeki işlemler gerçekleşecek ve değişkenin değeri 0 yapılacak buton basılı kaldığı süre buyunca değişken 1 olamıyacağı için buton basma alt rutini tekrar işlemiyecek kullanıcı butonu bıraktığı zaman değişken tekrar 1 olacak ve buton alt rutininin kilidi açılmış olacak

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

ramco123

Dediğinizi yaptım bu sefer dediğiniz gibi tektek sayıyor fakat anahtarlamayı kesip tekrardan anahtarlayınca kafasına göre bir şey gösteriyor.Ya işin içinden çıkamadım.işin kötüsü 2 gün kaldı proje teslimne ne yapcaz bilmiyorum....

mech

#use delay(clock=20000000) bu kısımdaki wdt ifadesini kaldırıp derledim hata vermedi bir de böyle derleyip tekrar yükle baklım ne olacak.
bir de mclr ucuna +5V'u 1K dirençle girmeni öneririm