74HC595 Titreme Sorunu

Başlatan protech06, 12 Haziran 2008, 16:29:25

protech06

12 Adet 7 segment display ve 12 Adet 74hc595 kullandıgım bir sayı gosterim devrem var devrede yazılımsal yada devre olarak bir hata yok sorunsuz istedigim gibi çalışıyor fakat gostermek istedigim sayıları gonderdigimde 7 segment displayler de kullanmadıgım segmentlerin bazen cok kısık olarak yanık kaldıgı ve bu sekilde titredigi oluyo mesela displayde 3 sayısı oldugunda diger kapalı olan segmentler  devre uzerinde 74hc595 'lerden herhangi birinin ST_CP ucuna dokundugumda düzeliyor kullanılmayan segmentler tamamen sönüyor ama elimi çektiğimde yine cok kısık bir şekilde yanık hale gelip titrediği oluyor bunun nedenine olabilir aceba?

ugurtarlaci

OE(13) pininin LOW , MR(10) pininin HIGH da olduğundan emin ol.  Bahsettiğin ST-CP  ucu entegrenin LATCH pinidir. Lehimlerini dikkatlice kontrol et. Eğer tazeleme frekansın yüksek ise Data,CLK ve LACTH pinlerine pull_up at. 12 adet display eğer birbirlerinden uzaksa entegrelerin seri geçişlerine buffer atman grekebilir.  Anladığım kadarıyla Seven Segment dislpayleri sürerken çıkışlarda transistör kullanmayıp direk sürmüşsün. Kulladığın displayde herbir digitin çektiği akım önemli. Eğer fazla ise stabiliteyi bozuyor olabilir. Ayrıca gölgeleme konusuna ilişkin olarak yazılım konusunda timing i gösden geçirmen gerekebilir. Bir ihtimal LATCH (ST-CP) palsini atarken aynı anda CLK(SH-CP) palsinide veriyor olabilirsin. Buda verinin bir an için 1 bit kaymasına yol açabilir ve o istenmeyen gölgeyi oluşturabilir.

Kolay gelsin
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

protech06

Hocam devrede displayleri surmek icin 595lerden sonra uln2003A kullandım panodaki displaylerin oldugu kısım ile datayı gonderen kısım arasında 60cm mesafe var ve displaylerim 4lu grup halinde 3 ayrı grup olarak duruyor onlarında aralarında 20cm var ve en sondaki grup datayı gonderen verici devreye yaklasık 100cm uzaklıkta ve ben CLK ve LACTH uclarını picten direk aldım yanipic cıkısını direk yol olarak ve aralardada kabloile atlayarak gruplara aktardım sorun bu olabilirmi ? data ucu her seferinde 595 e giriptekrar cıktıgından kayıba ugramıyor olabilir fakat CLK ve LACTH  ucları direk baglı bu ucları guclendiripoyle vermem gerekirmi picten ve nasıl bir yontemle bunları guclendirebilirim hangi transistorle ?

volblood

@protech06, benzer bir sorunu biz de yaşıyoduk (dün akşam bu mesajları görene kadar). 7 karakter'den oluşan bir display kartımız var, bu karttan bunun gibi ek kartlara geçiş yapıyoruz. Amacımız böyle 3-4 kartı beraber sürebilmekti. Tek bir kartta sorun çıkmazken 2. kartta bazı karakterlerde titreme oluyordu. CLK veya LATCH'e dokununca sorun düzeliyordu. Dolayısıyla ossiloskopla da bakılamıyordu soruna. Bu arada belirtmek istediğim ayrıntı devre geçişlerinde buffer da kullanıyoruz, yani sinyal zayıflamıyor. CLK pinini GND'ye pull-down yaptık (SPI'da CLK idle durumda low'da tutuluyor)ve şuan için 2 kartımız çalışıyor.O sevinçle 3 tane beraber denedik ancak olmadı :)

@ugurtarlacı.. bıktığımız, şalterlerimizin attığı, en acaip fikirleri denediğimiz devre için verdiğin fikir için teşekkür ederim. Çok sağol..

ayhani

Merhaba. Ben projelerimi parsic ile hazırlıyorum onun için size sunduğum çözüm işinize yararmı bilmiyorum?
Geçen hafta yaptığım 10 cm displayli kronometre projemde bende sizin bahsettiğiniz sorunu yaşadım.
Tarama işlemi esnasında her dijitten sonra 15 bilgisi gönderdim. Bildiğiniz gibi 15 bilgisini 4511'e uygularsanız çıkışta hiçbir değer görülmez. böylece sorun çözüldü
Örneğin 2milisaniye tarama frekansı ile 214 yazdıralım
214 yazdıracağız şu sıra ile değerleri 4511'e gönderdim

4
15
1
15
2
15
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

volblood

@ayhani, ancak böyle bir durumda parlaklığin yarıya düşmesi söz konusu olmuyor mu ? tabi parlaklık sorun değilse o başka.
benim yaşadığım sorunda bunu da denedik, ama bu yol da sorunu çözememişti.

ayhani

Parlaklıkta pek bir değişiklik olmadı. Zaten azda olsa sönük yanan ledlere düşen gerilim olmadığından parlaklık artması gerekir. Parlaklık sorunu olsa dahi displayin her dijitine bağladığım direnç değerini biraz düşürerek problem giderilebilir.
Yalnız bu işlemde tarama frekansını biraz arttırarak denemeler yapmak gerekli abartı olmasın ben heralda 50-60 deneme yapmışımdır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.